szerző:
Tornyos Kata
Tetszett a cikk?

A csütörtöki bombariadó során sehol nem találtak bombát és a rendőrség szerint senkinek az élete nem forgott veszélyben, voltak, akik értetlenkedtek is, hogy mi ez a nagy felhajtás. Csakhogy sok diákkal egyáltalán nem közölték a tanárok, hogy a fenyegetés komolytalan, emiatt sokan kifejezetten aggódtak, és sok diák sírva reagálta le az első sokkot.

Bezzeg az én időmben nem volt mobil, de nagyon örültünk a bombariadónak, nem volt suli. Mehettünk tekeregni

– írta egy hozzászóló a Facebookon, ahol arra kértük az olvasóinkat, hogy meséljék el tapasztalataikat a csütörtöki bombariadókról. Sok diák ugyanis a beszámolók szerint már az iskolába menet, a közösségi médiából értesülve elkezdett aggódni, és több olyan esetről is tudunk, amikor a tanárok sem nyugtatták meg őket, hogy nincs mitől tartani.

Más is írt a fenti kommenthez hasonlót: „én is ezen csodálkozom, hogy a gyerekek ennyire megijedtek, kicsik, nagyok, bezzeg régen…. nincs mit szépíteni, örültünk neki”.

Valóban nem ritka a bombariadó, évtizedekkel ezelőtt nagyon elterjedtek az iskolai betelefonálások, amikor csínyként vagy lógás céljából, elváltoztatott hangon közölték a telefonkagylót éppen felemelő iskolai dolgozóval, hogy bomba van az épületben, tudván, hogy ilyenkor ki kell üríteni az intézményt, és az órák, számonkérések elmaradnak. De manapság is előfordul az ilyen, tavaly decemberben egy pesti buliban okozott kaotikus jeleneteket egy fenyegetés, meg gyárakban is előfordult már, hogy azért jelentett valaki riadót, mert kicsit hosszabb szünetre vágyott, vagy utólag akarta megbosszulni az elbocsátását. 2016 tavaszán a budaörsi bevásárlónegyed működését keserítette meg egy alak az állandó telefonos fenyegetéssel.

Egyébként csütörtökön végül egyetlen érintett iskolában sem találtak robbanószert, meg a különböző fórumokon is sokan értetlenkedtek, hogy miért kell ezen annyira aggódni, amikor bizonyára valaki így próbálta megúszni a matekdolgozatot.

Pedig nem lehet elbagatellizálni a történteket, főleg azért nem, mert olyan általános iskolás gyerekek kerülnek ilyen helyzetbe, akik nincsenek tisztában azzal, mit jelent pontosan egy bombariadó és mennyire gyakori. Attól sem szabad eltekinteni, hogy világszerte háborúk dúlnak, háborús plakátok állnak minden buszmegállóban.

Képzeljük el, hogy belép a tanterembe egy pedagógus, felnyitja a laptopját, majd anélkül, hogy előzetesen átfutná, felolvassa a diákoknak diáknak a levelet, amelynek szerzői azt írják, soha nem fogunk visszatérni otthonainkban és “Budapest utcáit átitatja a polgárok vére és épületek omlanak össze robbanóanyagaink erejétől”. Ez megtörtént az egyik budapesti iskolában egy lapunknak nyilatkozó édesapa szerint, aki azt is elárulta, hogy a tanár később szabadkozott és elnézést kért, amiért óvatlanul felolvasta a levelet.

De volt, aki elmondta lapunknak, hogy reggel a villamoson munkába menet már olyan diákok beszélgetésére lett figyelmes, akik aggódtak, mert a hírekből már értesültek a történtekről, és ezzel a tudattal tartottak a megfenyegetett iskolájuk felé.

Bombariadó Budapesten 2025. január 23. – Evakuált diákok egy budapesti iskolánál
Túry Gergely

Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel arról beszélt, mindenki megtapasztalhatta, hogy biztonságban van, de Gál Kristóf, a rendőrség szóvivője is úgy fogalmazott, hogy gyakorlatilag rendőr-hekkereik vannak, akik magasabb tudással rendelkeznek, mint az elkövetők. „Kijelenthető, hogy a fenyegetés mögött nem áll valós veszély, mindenki biztonságban érezheti magát” – mondta.

Úgy tűnik, csütörtökön azért nem mindenki érezte így.

Elterjedt, hogy egy diák taposóaknára lépett

Egy budapesti apuka elmondta, hogy rettegett az alsós kislánya, hogy fel fog robbanni az iskolája, ugyanis a tanároktól csak annyit hallott, hogy bombariadó van, nem tudta, hogy ez pontosan mit jelent, a pedagógusok pedig nem voltak felkészülve, hogyan kell kommunikálni egy ilyen helyzetet.

Volt olyan tizedik kerületi iskola, ahol sokáig nem is tudtak arról, hogy megfenyegették őket, mert a levél spambe került. Majd amikor észrevették az e-mailt, kiürítették az iskolát, de az egyik anyuka beszámolója alapján elterjedt a gyerekek között egy álhír, hogy az egyik diáktársuk taposóaknára lépett, ami fel is robbant. „Anya, nagyon féltem” – mesélte a lány, amikor az iskolába elment érte édesanyja.

Az egyik szülő kifejtette a HVG-nek, hogy ő egy ilyenkor bevett protokollt hiányolt, mert a gyerekeinek másfél órát kellett állniuk egy fokban az iskola mellett. Egy győri iskolában pedig arról számoltak be, hogy bár négy rendőr átkutatta az intézményt, de az iskolát nem ürítették ki, a tanulók az iskolában maradtak.

Mások szerint most érződött igazán, mit okozhat, hogy nincsen a diákoknál telefon. A közösségi oldalunkon megjelent csütörtöki poszthoz hozzászólók közül sokan azért aggódtak, mert nem tudták elérni telefonon iskolás gyermeküket, mivel szeptember óta a diákoknak le kell adniuk a mobiljukat, amint beérnek az iskolába. „És ha a gyereknél nem lehet telefon, akkor a szülő mit tud róla?” – írta az egyik ijedt szülő.

Viszont egy másik anyuka szerint 15 éves gyerekét nem viselték meg a történtek: „az enyém elment reggel suliba, de már be nem mehetett. Az iskola mögött gyülekeztek. 10 perc várakozás után az iskola igazgatója elmondta, mi miért van. Majd a gyerek hálát adott a sorsnak, hogy elmaradt a matematika dolgozat és hazament. 15 éves. Ez mondjuk már középiskola. Egyedül járnak-kelnek a diákok” – írta hozzászólásában.

A legfrissebb adatok alapján csütörtökön összesen 292 intézménybe érkezett fenyegető email, ebből 19 vidéki, 273 pedig budapesti iskola volt. Az ORFK tájékoztatása szerint a rendőrök minden érintett épületet ellenőriztek, de robbanószert vagy robbantásra alkalmas eszközt sehol sem találtak.

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement.

Bulgáriában szerdán kaptak az itthonihoz hasonló fenyegető üzeneteket az iskolák. A magyar hatóságok még Szlovákiával is felvették a kapcsolatot, hiszen ott is történtek hasonló fenyegetések tavaly, két időszakban is, de a szomszédos országban lényegében nem derítettek ki semmit sem az esetekről.

A Napunk megírta, hogy a Pozsonyi Tanácsadó és Prevenciós Központ (CPP) annak idején e-mailt küldött az iskolaigazgatóknak olyan információkkal, amelyek segíthetik őket a helyzet kezelésében. Ekkor azt írták, hogy a bombariadó az első osztályos tanulóknál figyelemzavart és félelmet jelenthet attól a helyiségtől, ahol a helyzet bekövetkezett. A fizikai megnyilvánulások, például bőrkiütések, fejfájás vagy emésztési zavarok sem kizártak.

A szlovák pszichológusok csapata az ottani történésekkor azt javasolta, hogy két héten belül szervezzenek meg egy osztálytermi órát, ahol megbeszélik, hogyan kell elhagyni az iskolát, ha legközelebb is fenyegető üzenetet kapnak. Továbbá azt tanácsolták, hogy tartsanak egy próbát is, hogy gyakorolják és javítsák a tanulók és a személyzet biztonságba juttatását. Magyarországon egyelőre nem hallani hasonló intézkedésekről.

A nyitókép forrása: AFP / ANP / Roos Koole

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!