szerző:
Tornyos Kata
Tetszett a cikk?

Sok egyetemista minden hónap végén megfogadja, hogy kevesebbet költ majd ennivalóra, és inkább otthon üt össze magának valamit, de ezt a nagy rohanásban nehéz betartani. Segítségképpen egy ezen a vonalon alkotó youtuber videóira támaszkodva összegyűjtöttünk néhány olcsó és egyszerűen elkészíthető receptet.

Kevin Tatar két éve készít különböző egyszerűbb és bonyolultabb ételeket a Youtube-on. Az egyik sorozata az Ételek, amikkel sikerült átvészelnem az egyetemi éveket néven fut, és olyan recepteket mutat be, amikkel olcsón és gyorsan elkészíthető a másnapi ebéd.

Nemcsak az alap instant tésztára, mirelit rántott húsra vagy szendvicsekre kell gondolni, a lehetőségekhez mérten egészen kreatív ötletekkel is előáll. Minden videóban lebontja, hogy az adott ételt mennyi pénzből lehet elkészíteni, Magyarországon persze eltérhetnek az árak, de irányadónak mindenképpen jó lehet.

Webshopokból válogatva mi is írunk egy hozzávetőleges árat a receptekhez, de az összeg nyilván azon is múlik, hogy milyen minőségű alapanyagokat használunk, a számoláskor ugyanakkor megpróbáltunk egyetemista fejjel gondolkodni.

Az első recept, amit mutatunk egy

édesburgonya-gnocchi.

Két összetevős tészta – így hívja Kevin Tatar az ételt, bár valójában azért több dologra lesz szükség az elkészítéséhez. Ennek ellenére egyszerűnek tűnik, ráadásul még vegán is.

Megsütünk három édesburgonyát (kb. 800 forint), kibelezzük őket, majd egy villával pürésítjük. Kis liszttel (20 forint) összegyúrjuk kígyó alakokba, majd levágunk belőle gnocchi falatokat, végül forró vízben kifőzzük. Szósznak ledarált petrezselymet használunk, fokhagymával, olajjal, citromlével és dióval, de akár kész szószt is vehetünk (800 forint kész pestóval számolva). Összesen 1620 forintra jön ki, ebből nagyjából három adag készül el.


A következő recept egy

libanoni húsos lepény, az arayes.

Ennek nehézsége, hogy laffát, vagyis a lepényt nem lehet akárhol beszerezni, de vannak boltok, ahol lehet kapni lepénykenyért. Így persze nem lesz teljesen autentikus, de ezt is meg lehet tölteni. A recept szerint le kell darálni egy hagymát, fokhagymával és petrezselyemmel (300 forint), majd kell egy adag darált hús (1300 forint), különböző fűszerek, mint fahéj, római kömény, koriander, bors, szegfűszeg (feltételezve, hogy egy része van otthon 500 forint, és még marad is belőle). Mindezt összekeverve elkészül a töltelék, amit a lepények közé kell rakni és serpenyőben megsütni. Összesen 2100 forint, és több adag is kijön belőle.


A youtubernek reggelire is vannak javaslatai, például egy

banános sült zabsüti.

Villával össze kell törni egy banánt, rátörni egy tojást, kell egy kanál mogyoróvaj és méz. Mindezt összekeveri, majd egy kis tejet is önt bele. Ízlés szerint fel lehet dobni más hozzávalókkal is, például mogyoróval, dióval és fahéjjal. Végül a tetejére jön a zabpehely, és egy sütőpor. A végösszeg sok mindentől függ, de egy egyszerűbb verziót 500 forintból meg lehet csinálni, Kevinnek egy egész tepsivel kijött belőle.


Csirkés-zöldséges taco

Egy szelet felcsíkozott csirkemellet (430 forint) fajitas fűszekeverékben (magyar boltokban mexikói fűszerkeverékkel helyettesíthető, ez 500 forint) kell elkeverni, majd serpenyőben kisütni. Utána fel kell vágni egy hagymát, kaliforniai paprikával, fokhagymával és ezeket is megsütni a fűszerkeverékkel (1200 forint). Végül joghurtot elkeverni petrezselyemmel, zsályával, citrommal és sóval (300 forint). Majd az egészet tortilla közé tesszük és 15 percen belül kész is lehet az ebéd. Nagyjából 2600 forintból elkészíthető, és a szószból, illetve a zöldségekből biztosan marad későbbre is.

Végezetül jöjjön

egy kifejezetten laktató reggeli.

Egy kis bacont kell pirítani serpenyőben (500 forint), majd vegyünk egy fél hagymát, amihez kockára vágott krumplit adunk egy kis zöld paprikával (300 forint). Utána kell rá ízlés szerint fűszer, majd a már megsült bacon. Végül két tojást kell ráütni (150 forint), és kész is a reggeli. A teljes reggeli ezer forint alatt megvan, és még későbbre is maradhatnak hozzávalók.

Egy perc alatt megtudhatjuk, hogyan készíthetünk különleges és brutálisan kiadós ételeket

Az alapvetően burritóban utazó gasztrovloggertől csak tanulni érdemes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!