Nyártól már csak gerincvédő székeket vehetnek az iskolák
Az intézmények idén júliustól már csak ilyen székeket szerezhetnek be, az indoklás szerint azért, hogy segítsék a helyes ülést.
hvg.hu
2025. július 1-től már csak gerincvédő székeket vehetnek az iskolák – írja a Magyar Nemzet. A lap szerint az erről szóló tájékoztatást már kiküldte a Belügyminisztérium az iskolafenntartóknak és igazgatóknak.
Az Országos Gerincgyógyászati Központ kezdeményezésére született döntés indoklása szerint a tanulók egészségének védelme népegészségügyi, pedagógiai és össztársadalmi cél, a sok ülés miatt pedig fontos, hogy a szék segítse a helyes ülést.
204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk?
„Azért fontos, hogy a gyerekek gerincvédő székeken üljenek, mert így a derekukat a szék támlája meg tudja támasztani, ez pedig az ülés által a porckorongokra gyakorolt többletnyomást csökkenti. Ha mozgásszervi szakember vizsgálja meg az iskolások gerincét, akár 80 százalékuknál is eltérést talál, s ennek túlnyomó részét szintén a tartási rendellenességek képezik, melyek túlterhelik a gerincet” – mondta a lapnak Somhegyi Annamária reumatológus, aki szerint a gerincvédő székek segíthetnek a porckopásos gerincbetegségek visszaszorításában.
A Magyar Nemzet az Egészségügyi Világszervezet egyik tanulmányát idézve azt is írja, hogy a mozgásszervi problémák 160 országban szerepelnek első helyen a táppénz okai között.
A székek megrendeléséhez a pedagógusok kapnak segítséget: egy oktató kisfilm és egy táblázat segítségével tudják majd kiválasztani a megfelelő méretezésű székeket. Ezenfelül pedig az iskolai védőnőktől és iskola orvosoktól is segítséget kérhetnek majd a pedagógusok, hogy a gyerekek korosztályának megfelelő, gerincvédő székeket tudják majd beszerezni.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.