Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Trump amatőrökkel vette körül magát, most rágyújtják a házat

Donald Trump három elnökválasztási kampányt is felépített arra, hogy Amerikára kívül-belül ellenségek leselkednek, és csak ő képes megvédeni az országot tőlük. A kínos Signal-gate viszont azt jelzi, az amerikaiakat leginkább Trump embereitől kellene megvédeni, akik azt sem tudják, kivel tárgyalják ki a legtitkosabb nemzetbiztonsági kérdéseket egy csetben.

  • V.É. V.É.
  • +${remainingCount} szerző
Trump amatőrökkel vette körül magát, most rágyújtják a házat

A The Atlantic újságírójának és a véletlennek köszönhetően betekintést nyerhettünk abba, hogyan működik Donald Trump legbelső köre. Az a kör, amely egyrészt az Egyesült Államok nemzetbiztonságáért felel, és amelyre az Európai Unió – beleértve Magyarországot is – a nagy világpolitikai kérdésekben támaszkodna, és amellyel együttműködne.

Ebbe a Signal-csoportba nemhogy nem kerülhetett volna be az újságíró Jeffrey Goldberg, de maga a csoport sem létezhetne, hiszen minden törvényt és biztonsági előírást megsértettek vele, amikor egy katonai támadás részleteit tárgyalták ki benne. A külügyminiszterként magánfiókból bonyolított hivatalos e-mailjei miatt meghurcolt Hillary Clinton nem véletlenül reagált annyit, hogy

Ezt nem hiszem el.

Nem akarta elhinni Jeffrey Goldberg sem. A The Atlantic újságírója annyira abszurdnak tartotta, hogy bekerült Trump legközelebbi munkatársainak a belső üzenetváltásába, ráadásul egy ilyen kényes katonai és nemzetbiztonsági döntés egyeztetése tárult fel a szemei előtt, hogy csak gyanakodva követte az eseményeket.

Ez történik, ha tévés kommentátort nevezel ki a Pentagon élére – lehet-e kémkedési ügy a Signal-botrányból?

Példátlan nemzetbiztonsági hibát követtek el Donald Trump főemberei, amikor a hutik elleni támadás részleteit nem kormányzati hálózaton, hanem olyan chatcsoportban beszéltek meg, amelybe véletlenül bevontak egy újságírót is. Tudott-e Trump arról, mit művelnek az emberei? Ki engedhette be a csoportba az Atlantic főszerkesztőjét?

Goldberg szerint kész szerencse, hogy az ő telefonszámát adták hozzá véletlenül a csethez. „Ha már egy téves telefonszámot választottak, legalább ne olyanét, aki a hutikat támogatta, mert valójában olyan információkat adtak ki, amelyek szerintem veszélyeztethették volna a műveletben részt vevő amerikai haderő tagjainak az életét” – mondta a PBS Newsnak.

Goldberg a legérzékenyebb részleteket nem is hozta nyilvánosságra, de a levélváltást úgy jellemezte, mint az üzenetküldő alkalmazás „megdöbbentően meggondolatlan” használatát nemzetbiztonsági tervek megosztására.

Jeffrey Goldberg
Patrick T. FALLON / AFP

A Signal-csoportban 18 magas rangú tisztségviselő, köztük J. D. Vance amerikai alelnök, Pete Hegseth védelmi miniszter, Marco Rubio külügyminiszter, John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Ügynökség igazgatója, Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatója, Scott Bessent pénzügyminiszter, Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke, Stephen Miller fehér házi tanácsadó, egy meg nem nevezett aktív hírszerzési tiszt és a Nemzetbiztonsági Tanács más magas rangú tisztviselői is részt vettek.

Móresre akarja tanítani az általa megvetett elitet Donald Trump

Donald Trump kinevezéseinél a fő szempont a lojalitás. Míg a két legfontosabb posztra vállalható jelöltet állítana, addig más jelentős pozíciókra oltástagadó, konteóhívő, szexkereskedelemmel vádolt, illetve Putyin-bábnak tartott alakokat nézett ki. Egyes vélemények szerint ők olyan golyófogók lesznek, akiknek a beáldozásával Trump a többi ellentmondásos kinevezését vinné át a szenátuson.

Már az is aggodalomra ad okot, hogy ebben a formában és így beszélték még a jemeni katonai támadás részleteit, de a kínosság további mélységeit érték el azzal, hogy még emojikat is használtak hozzá.

Az amerikai zászló, a tűz, a bicepsz és a hála emoji is feltűnt a csetben,

sajátos árnyalatot adva a nemzetbiztonsági kérdéseknek. Mindeközben Jeffery Goldberg – önhibáján kívül – nemcsak a jemeni hutik elleni csapásról való egyeztetésekben vett részt, hanem tudott előre a katonai művelet időzítéséről és célpontjairól is.

Vagyis olyan információkhoz jutott hozzá, amelyek – ha az ellenség kezébe kerülnek – amerikai életekbe kerülhettek volna. Egyelőre rejtély, hogy Trump belső köreinek a kulcsfigurái egy katonai támadás részleteit miért nem személyesen egy biztonságos helyiségben, a telefonjaikat kívül hagyva beszélték meg. Mint ahogy azt sem lehet tudni, hogy hány ilyen cset létezett vagy létezik még a fehér házi tisztségviselők között, és hogy ezekben milyen titkos információk keringenek, vagy mi az, amit már kitöröltek.

A (nem túl titkos) cset rávilágít arra is, hogy mekkora árat fizethet Amerika és a világ azért, mert Donald Trump teljesen alkalmatlan amatőrökkel töltötte fel a legfelelősségteljesebb pozíciókat. A jemeni katonai támadást elrendelő Pete Hegseth a Fox News műsorvezetői tapasztalatát hozta magával a védelmi miniszteri posztra, és bár komoly aggályok merült fel az alkalmasságával és a személyével kapcsolatban, az alkohollal való nem egészséges kapcsolatától kezdve egy szexuális zaklatási ügyön át a tapasztalat hiányáig, a szenátus mégis megszavazta a kinevezését. „Pete kemény, okos, és az Amerika mindenekelőtt igaz híve” – ezzel indokolta Trump, hogy szerinte miért Hegseth a legmegfelelőbb ember a posztra.

Ez a Trump már nem az a Trump: az elnök új emberei

Szinte teljesen lecserélődött az a tanácsadói kör, amelyik Donald Trump idei kampányát meghatározta. Ezért lett az idei kampány a korábbiaknál is sokkal agresszívebb és sikeresebb. Az új arcok, a kampánycsapat módosítása azt is előre jelzi, mire lehet számítani a második Trump-adminisztráció kapcsán.

Eddig úgy tűnt, leginkább azzal volt elfoglalva, hogy kiszorítsa a melegeket a hadseregből, mert szerinte a társadalmi igazságosságot a harckészültség elé helyezi, ha homoszexuális katonák szolgálhatnak az amerikai hadseregben. Hogy mi az álláspontja arról, hogy a harckészültségre milyen hatással van, ha Amerika legfelső vezetése magasról tesz a nemzetbiztonsági előírásokra, arról Hegseth még nem nyilatkozott.

Mindenesetre Hegseth csetben megjelenő egyik mondatának a tragikus iróniája sokat elárul arról, ahogy Trump belső köre működik. Amikor a jemeni támadás időzítéséről elmélkedett,

Hegseth egy ponton megjegyezte, ha kiszivárognak a tervek, Amerika határozatlannak tűnhet.

Pete Hegseth
Annabelle GORDON / AFP

A tervek részben épp Hegsethnek köszönhetően szivárogtak ki, és Amerika nem határozatlannak, hanem alkalmatlannak, megbízhatatlannak és egyre sebezhetőbbnek tűnik.

A kedélyes csetelés résztvevőit Donald Trump választotta ki a posztokra, amelyeket most betöltenek – nem az alkalmasságuk, hanem az iránta való lojalitásuk alapján. Amikor az elnököt a kínos helyzetről kérdezték, annyi volt a válasza, hogy semmit nem tud róla, és egyébként is „nem vagyok nagy rajongója a The Atlanticnek”.

Trump és Musk viccelődtek, Hegseth idegesen tagad – így reagáltak amerikai vezetők az Atlanticnek kiszivárogtatott tervekre

A hiba Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó állásába kerülhet, mivel ő volt az, aki véletlenül meghívta a „húszi csoportba” a lap főszerkesztőjét.

Nyitóképünkön Donald Trump, J. D. Vance, Pete Hegseth és Mike Waltz a Fehér Házban. Fotó: Mandel NGAN / AFP

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.