Ahogy telik az idő, úgy vagyunk kénytelenek beletörődni, hogy fiatalos megjelenésünk a múlté, és ezen semennyi botox, hajbeültetés vagy öregedésgátló termék nem tud változtatni. Persze azt elérhetjük, hogy ötvenévesen tíz évet letagadhassunk, de attól még az idő múlása látható. A jó hír a GQ cikke szerint, hogy többet tehetünk az öregedés lassítására, mint gondolnánk, de ehhez egy bőrápoló kúránál jóval többet kell tennünk. Fel kell adnunk azokat a rossz szokásainkat is, amelyek felgyorsítják a ráncok és a sötét karikák felbukkanását.
A cikk egy bőrgyógyász segítségével gyűjtötte össze, hogy melyik az a tíz szokás, amellyel biztosan szakítanunk kell, de legalábbis jelentősen csökkentenünk, ha látványos és tartós eredményt szeretnénk.
1. Ne legyünk túl sokat a napon
A jóból is megárthat a sok, és a napsütés esetében ez gyorsan bekövetkezik. A bőrgyógyász szerint a nap okozza azoknak a bőrelváltozásoknak a túlnyomó többségét, amit az emberek az öregedéssel társítanak, köztük a ráncokat és foltokat, a bőrrák veszélyéről nem is beszélve. Védekezzünk reggelenként naptejjel, és használjuk többször is, ha a szabadban vagyunk. A legerősebb napsugárzás idején pedig igyekezzünk árnyékba vonulni.
2. D-vitamin hiány, különösen télen
Egyes tanulmányok szerint a D-vitamin hiánya növeli a bőrrák és a gyulladásos bőrbetegségek kockázatát. Persze a D-vitamin hiány nem rossz szokás, az a rossz, ha nem teszünk ellene. A D-vitamin pótlása javíthatja a hangulatunkat, ragyogóbb arcszínt kölcsönözhet és segíthet megelőzni az említett betegségeket.
3. Kevés alvás
Az alváshiány nyomot hagy a testünkön, és megjelenik az arcunkon is. A kialvatlanság egyfajta stresszt jelent a szervezetünk számára, és mint ezen a listán is látjuk, a legjobb mindenféle stresszt kerülni, ha jól akarunk kinézni. Emellett az alváshiány rossz táplálkozási szokásokhoz is vezet, ami szintén hozzájárul az öregedéshez.
4. Nem hidratáljuk a bőrünket
Ez a bőrápolás legalapvetőbb formája. A hidratáló krém megtartja a bőr nedvességét, hogy az egész nap feszes, rugalmas és puha maradjon.
5. Nem mozgunk eleget
Az elegendő pihenésről már ejtettünk szót, de ugyanennyire fontos az aktivitás is. A rendszeres mozgás serkenti a vérkeringést, és a tápanyagok eljutását a sejtjeinkhez. Javítja a haj egészségét és a bőr megújulását is.
6. Túl sok stressz
Legyen akár munkahelyi vagy magánéleti eredetű, a folyamatos stressz maradandó hatást gyakorolhat. Hajhullást okozhat vagy csökkentheti a bőr kollagéntermelését, ami megmutatkozhat a szemöldökön, a szem alatt jelentkező szarkalábakban, és fakóbb bőrhöz vezethet. A hormonok változása pattanásokat okozhat, a kor előrehaladtával pedig a hiperpigmentáció is fokozódik.
7. Nem megfelelő étrend
Ahhoz, hogy egészségesek legyünk, egészségesen is kell táplálkoznunk. Az öregedés elleni küzdelem jó ok arra, hogy visszaszorítsuk az ultrafeldolgozott ételek fogyasztását.
8. Túl sok alkohol
Egy pohár bor vagy sör jó levezetése egy stresszes napnak, de az alkohol az egész testünkre, bőrünkre és hajunkra is rányomhatja a bélyegét. A kulcsszó a mértékletesség, de valójában nincs olyan alkoholmennyiség, ami jót tenne.
9. Dohányzás
A dohányzás ugyanolyan sejtszintű változásokat idéz elő, mint a bőrt károsító UV-sugarak, ezért a dohányosoknál gyors öregedés tapasztalható – mondja a bőrgyógyász.
10. Kiszáradás
Hidratáltnak kell maradnunk ahhoz, hogy az egész szervezetünk megfelelően működjön, de azért is, hogy a bőrünk feszes, ragyogó és sima maradjon.