Schwab Richárd: Ha egy kiadós ivással zárul a száraz november, akkor semmit sem ért

11 perc

2024.11.15. 18:30

2024.11.17. 11:11

Nem kevés egészségügyi előnye van az alkoholmentesen töltött időszakoknak, így a száraz novembernek is, de leginkább akkor, ha ésszel csináljuk: nem jó, ha egy hónapig fantát, kólát, cukros limonádékat iszunk alternatívaként, ahogy az sem, ha kiadós ivászattal vetünk véget az absztinenciának. Schwab Richárd gasztroenterológussal, Sztankovics Márta dietetikussal és Farkas Fruzsina sommelier-vel beszélgettünk.

A száraz novembernek nem feltétlenül az a célja, hogy soha többé ne igyál alkoholt. Az a célja, hogy tapasztald meg, milyen az, amikor egy időre visszaszorítod, és valami mással helyettesíted

– mondja Farkas Fruzsina, aki tavaly tartott először alkoholmentes időszakot. Sokáig a vendéglátásban dolgozott, ráadásul sommelier-ként, így az életmódjától viszonylag idegen volt az absztinencia. Nem is köteleződött el teljesen mellette: közelebb áll hozzá, amit az úgynevezett sober curious mozgalom képvisel, és ami a teljes kizáráshoz képest megengedőbb. A külföldön már masszív bázissal rendelkező irányzat követői egészségügyi okokból időről időre alkoholmentes időszakokat iktatnak be az életmódjukba, és összességében is kevesebbet isznak.

A bélrendszerünk szenvedi meg

A WHO legutóbbi ajánlása azt támasztja alá az alkoholfogyasztással kapcsolatban, hogy nincs biztonságos dózisa – hívja fel a figyelmet Sztankovics Márta dietetikus. „Korábban általános szakmai konszenzus volt arról, hogy a kis mennyiségű rendszeres alkoholfogyasztásnak kedvező élettani hatásai lehetnek, ugyanakkor az elmúlt évek tudományos eredményei egyértelműen igazolták, hogy már napi egy deciliter bor is jelentős daganatkockázatot jelenthet.

Sztankovics Márta
Falus Kriszta

Nagyon fontos ugyanakkor leszögezni, hogy a mai tudásunk szerint ez a bél áteresztőképességéhez kötődik, amit számos egyéb tényező is befolyásol.

Közkeletű példával élve: a közlekedési balesetek döntő többsége is az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség következménye, de más tényezők is befolyásolják, hogy »az útviszonyoknak megfelelő« pontosan mit jelent. Nem mindegy, hogy egy korszerű, összkerékmeghajtású autóval egy gyakorlott vezető nyáron, száraz utakon megy 100 km/h-val, vagy egy kopott gumival és fékekkel felszerelt, korszerűtlen autót vezet egy gyakorlatlan sofőr télen, csúszós utakon. Az alkoholfogyasztás az előző példánál maradva a sebességgel korrelál: minél több, akár rejtett kockázat van a daganatképződésre, annál kisebb dózisban elég lehet ahhoz, hogy az klinikailag megjelenjen. Ezért szól a WHO-ajánlás is úgy, hogy nincs biztonságos dózis.”

Kösz, jól: Tejfakasztótól halotti torig iszunk – kimondhatjuk-e Magyarországon, hogy betelt a pohár?

Miért és hogyan tesz függővé az alkohol? Hogyan csúszik bele valaki és mit lehet kezdeni a tagadással? Mi az az „alkoholista működésmód?” Miért nehéz azt mondani Magyarországon, hogy az egyetlen megoldás az absztinencia? Erről beszélgettünk egészségpodcastunk, a Kösz, jól évadnyitójában.

Ezek a kockázatok ugyanakkor megismerhetők, és sokat tehetünk a minimalizálásukért is, teszi hozzá a szakember. „Fontos a rendszeres, konkrétan heti 150-300 perc közepesen intenzív mozgás, ami egy középkorú embernél napi 30-60 percnek felel meg 150-160/perc pulzustartományban. Ugyanilyen fontos elérni a jó alvásminőséget, illetve megszüntetni a túlsúlyt és a hsCRP-vel mérhető gyulladásokat, valamint helyreállítani a koleszterinszintet és a magas vérnyomást. Ez sok esetben olyan szintű életmódváltást igényel, hogy reménytelennek tűnhet, mégis így lehet csak igazi esélyünk a hosszú távú, jó életminőségre. Ráadásul nagyságrendekkel kevesebbe kerül, mint a már kialakult betegséget gyógyítani.”

Gyanús tünetek

Sok olyan tünet létezik, amiről elsőre nem is gondolnánk, hogy már egy kezdeti bélfalsérülésre utalhat, teszi hozzá Schwab Richárd gasztroenterológus.

Előfordul, hogy valakinek bedugul az orra, tüsszög, kipirul az arca, miután alkoholt fogyaszt, ami jellemzően a bélből átjutó gyulladáskeltő anyagok következménye.

„A DAO-, vagyis diamino-oxidáz enzimről régebben tévesen gondolták, hogy a bélből felszabaduló hisztamin lebontásáért felelős. Valójában a fehérvérsejtekben található, és a szöveti roncsoló sérülések után induló véralvadást gátló szerepe van. Ha a bélben sok hisztamin szabadul fel, az csak »elhasználja« a DAO-készleteket a fehérvérsejtekben is, azaz »jelzi« az áteresztőképességet és a potenciálisan jelentős hisztaminfelszabadulást, de nem oka annak. A megoldást ennek megfelelően nem a DAO-enzim pótlása, hanem a bélfalsérülés okának feltárása jelenti – magyarázza Schwab. Az alkohol bélfalkárosító, permeabilitás-növelő szerepe a kémiai struktúrájából következik. Mind vízoldékony, mind zsíroldékony – szakszóval élve poláros és apoláros – oldószerként is kiváló, így képes oldatba vinni a bélben lévő sejttörmelékeket, és azokat átjuttatni a bélhám sejtjein. Ezen túlmenően a bélfal impregnáló rétegét is oldani képes.”

Schwab Richárd gasztroenterológus
Reviczky Zsolt

A flóránk és bélrendszerünk egészségéért a változatos, nyers rostban gazdag étrend mellett a teljes alkohol- és dohányzásabsztinenciával tehetünk a legtöbbet a szakemberek szerint. „Ha bélfalsérülés igazolódik, akkor célzott, egyénre szabott táplálásterápiával lehet leghatékonyabban helyreállítani: a kiemelten gyulladáskeltő tápanyag-összetevők, mint például a glutén és kazein átmeneti kiiktatásával, a célzott pre- és probiotikumok alkalmazásával, valamint a sérülést okozó életmódbeli tényezők, az alkohol, a nikotin, az alvászavar, a gyógyszerek kiiktatásával” – sorolják, hozzátéve, hogy a megfelelő körültekintéssel alkalmazott böjt a bélfal regenerációjában is hatásos lehet, mert segíti a sejtek „belső takarítófunkcióját”, vagyis autofágiáját.

Három napig nem ettem semmit, és ennél jobbat nem is tehettem volna magammal

A böjt csodálatos gyógymód, fizikailag és mentálisan is képes „újraindítani” bennünket. Ez lesz az alapvetésünk ezen a tudományos háttérrel megtámogatott személyes utazáson, amely során 72 órát csináltam végig az úgynevezett vízböjt állapotában, dr. Schwab Richárd gasztroenterológus, belgyógyász szakkomentálásával.

Mélyütés a mélyalvásra

Farkas Fruzsina korábban heti több alkalommal fogyasztott alkoholt, ami nemcsak szerinte, hanem a WHO aktuális ajánlása szerint is soknak számít. Amikor elhagyta, rögtön érezte, hogy sokkal jobban alszik. „Ez volt az első és legfontosabb, hogy tudok rendesen és mélyen aludni, 8-9 órát egybefüggően. A másik, hogy fogytam: 2-3 kiló simán lejött úgy, hogy nem is változtattam az étkezésemen, de mivel többet aludtam, sportolni is többet tudtam. Szebb lett a bőröm, bár ez lehet, hogy annak is betudható, hogy több fermentált italt ittam, aminek lehet ilyen hatása. De valójában ez mind egymásra hat.”

A szakemberek azt mondják, egyszerű módszerrel, már egy okosóra segítségével is meg lehet mérni, hogy egy-két pohár bor fogyasztása miként hat az adott este alvásminőségére.