Anglia lazít az abortusztörvényen, jöhet a dekriminalizáció
Az engedélyezett 24. hét utáni megszakítások száma és az ezekből fakadó büntetőeljárások radikálisan emelkednek.
HVG
Az Egyesült Királyság parlamentje az abortusz dekriminalizációjáról szavazott a héten. A művi terhességmegszakítás több mint fél évszázada ugyan legális a szigetországban a fogantatástól számított első 24 hétben, ám az azt követő elvetéléseknek már büntetőjogi felelőssége van a vonatkozó 19. századi viktoriánus jogszabály szerint.
Az Angliát és Walest érintő módosításnak az a célja, hogy csökkentsék a 24. hét utáni abortuszok miatt induló rendőrségi eljárások egyre növekvő számát. A nők hatályos büntetőjogi felelőssége alapján – szélsőséges esetben – akár életfogytiglani börtönbüntetés is kiszabható.
Nagy-Britanniában ritkán vonnak büntetőjogi felelősségre a törvény megszegéséért, de a Covid–19-világjárványt követően megnőtt az eljárások száma, miután egy törvénymódosítás lehetővé tette, hogy a terhesség megszakítása érdekében a fogantatástól számított 10 héten belül otthon is lehessen abortusztablettát szedni – világít rá az összefüggésre a Reuters.
Az elmúlt három évben kétszer annyi elmarasztaló ítélet született a témában, mint az azt megelőző másfél évszázadban összesen.
1861 és 2022 között mindössze három nőt ítéltek el illegális abortusz miatt Nagy-Britanniában – közölte a nők egészségügyi ellátásának javításán dolgozó szülész-nőgyógyászok kollégiuma, ám azóta hat nő ellen emelt vádat a rendőrség, akik közül egy börtönbe is került.
Az orvostudomány fejlődésével egyre biztonságosabb és hozzáférhetőbb a terhességmegszakítás. Mégis egyre kevesebb történik, ami pedig a fogamzásgátlás tudományának és szélesebb körű elfogadottságának köszönhető.
A most benyújtott dekriminalizációs módosítást 379:137 arányban nagy többséggel szavazta meg a parlamenti képviselő-testület. A pártfrakciók szabad mandátummal engedélyezték a lelkiismereti szavazást. Ennek ellenére a módosítás még nem kőbevésett, mivel egy nagyobb törvénykezési csomag része, mely a jogalkotás későbbi fázisában is ütközhet falba.
Az enyhítés azonban csak a beavatkozáson áteső nőkre vonatkozik, a műtétet elvégző orvosoknak továbbra is büntetőjogi felelősségük van.
A kormányzó munkáspárti képviselők szerint az elmúlt öt évben 100 nő ellen indult vizsgálat, köztük olyanok ellen, akik későn realizálták, hogy várandósok, vagy akiket bántalmazó partnerük kényszerített abortuszra. „Ezen esetek mindegyike egy-egy paródia, amelyet az elavult abortusztörvényünk tett lehetővé” – mondta a parlamentben Tonia Antoniazzi.
Konzervatív oldalról viszont merült fel kritika: „Ha ez a törvény hatályba lép, akkor a teljesen kifejlett csecsemőket is következmények nélkül abortálhatnák a nők” – fogalmazott Rebecca Paul.
Mi kell ahhoz, hogy egy vezető brit egyetemen hónapokon át az abortusz legyen a beszédtéma? És miért kerülnek ki a kampuszon kétméteres, riogató plakátok a terhességmegszakításról? Nagy-Britanniában több szó esik az abortuszról, mint otthon, és vannak olyanok, akik bármeddig elmennének az igazukért.
Öt évtizede Steven Spielberg A cápával megteremtette, két évre rá barátja, George Lucas a Csillagok háborújával megerősítette a nyári bombasiker intézményét. A vakáció idején korábban olyan filmeket mutattak be, amelyektől nem vártak kirobbanó eredményt.