szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A tagállamok megegyeztek a háború miatti negyedik szankciós csomag részleteiről.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint a uniós kormányok elfogadták az új büntetőintézkedéseket. Ennek része az a megközelítés, hogy az orosz szankciókat ne lehessen megkerülni, még Fehéroroszországon keresztül sem. Belarusz esetében az intézkedések az oroszországi rezsimhez hasonló SWIFT-tilalmakat vezetnek be, egyértelművé teszik, hogy a kriptoeszközök az „átruházható értékpapírok” hatálya alá tartoznak, és tovább bővítik a meglévő pénzügyi korlátozásokat az oroszországi szankciókkal kapcsolatban már érvényben lévő intézkedések azonos alkalmazásával. A SWIFT-szolgáltatások korlátozása a Belagroprombankra, a Bank Dabrabytre és a Fehérorosz Köztársaság Fejlesztési Bankjára, valamint ezek fehérorosz leányvállalataira vonatkozik.

Az új szankciók jelentősen korlátozzák a Fehéroroszországból az EU-ba irányuló pénzügyi beáramlást azáltal, hogy megtiltják a 100 000 eurót meghaladó betétek elfogadását fehérorosz állampolgároktól, a fehérorosz ügyfelek számlavezetését az EU központi értéktárainál, valamint az euróban denominált értékpapírok értékesítését fehérorosz ügyfeleknek. Egyúttal megtiltják az euróban denominált bankjegyek Fehéroroszországnak történő szállítását.

További 160 személyt vettek fel azok listájára, akikkel szemben beutazási tilalmat és vagyonbefagyasztást rendeltek el. Ezek között van 14 oligarcha, akik kulcsfontosságú gazdasági ágazatokban vesznek részt, jelentős bevételi forrást biztosítva az Orosz Föderációnak – nevezetesen a kohászatban, a mezőgazdaságban, a gyógyszeriparban, a távközlési és a digitális iparban –, valamint ezek családtagjai. Ugyancsak tiltólistára került az Orosz Föderáció Tanácsának (vagyis a parlament felsőházának) 146 tagja, akik ratifikálták a szakadár területek elismerését. Összességében az EU korlátozó intézkedései jelenleg összesen 862 magánszemélyre és 53 szervezetre vonatkoznak.

Az orosz–ukrán háború napi eseményeit percről percre tudósításunkban követheti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!