szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Óriási tétje volt egy szerdai szavazásnak az Európai Parlamentben: ha a képviselők többsége elutasítja az Európai Bizottság előterjesztését, akkor alapvetően más iránt vett volna az uniós energiapolitika. Végül ehhez 75 szavazatra lett volna még szükség.

A képviselők elutasították azt az indítványt, amely megakadályozta volna, hogy a gáz- és atomenergia-ágazatok bizonyos tevékenységei környezeti szempontból fenntarthatónak minősüljenek. Ezzel az Európai Parlament zöld utat adott az Európai Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusának, amely a gáz- és atomenergia-ágazatok egyes tevékenységeit – bizonyos feltételek mellett – beemeli a környezeti szempontból fenntartható gazdasági tevékenységek közé, az úgynevezett uniós taxonómiába.

A Bizottság szerint a gáz- és atomenergia-ágazatok magánberuházásainak van szerepük a zöld átállásban, és hozzájárulnak az éghajlatváltozás mérsékléséhez. Átmeneti jelleggel, adott feltételek és átláthatósági követelmények mellett ezért megengedi, hogy az iparág egyes tevékenységei környezeti szempontból fenntarthatónak minősüljenek.

Az ezt elutasító indítvány mellett 278 képviselő szavazott, míg 328 képviselő ellene adta le szavazatát, 33 pedig tartózkodott. A bizottsági javaslat megvétózásához 353 képviselő abszolút többségére lett volna szükség.

Mindez nem változtat azon, hogy Európa elkötelezettsége az éghajlatváltozás iránt változatlan marad. Továbbra is az EU jogi kötelezettsége, hogy 2030-ra legalább 55 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását, és 2050-re az európai éghajlati törvénynek megfelelően klímasemlegessé váljon. A fideszes képviselők elégedettek voltak a szavazás eredményével. Tóth Edina úgy fogalmazott, hogy

az európai és a magyar baloldal az utóbbi hetekben mindent bevetett, hogy a saját kudarcos zöld ideológiáját érvényesítve megfossza az atomenergiát és a földgázt a zöld minősítéstől, de ez nem sikerült nekik!

Szerinte nukleáris energia és földgáz nélkül sokkal kiszolgáltatottabb lenne az Unió az olyan válságoknak, mint amit most is tapasztalhatunk, emellett a zöld átmenet sem tudna megvalósulni, hiszen a megújuló energiaforrások önmagukban még nem elegendőek az amúgy is megnövekedett energiaigények kielégítésére és a rezsiköltségek alacsony tartására. Gyürk András rámutatott, hogy az elutasítás volt az egyetlen lehetséges döntés

A baloldal a kifogással megtámadta a rezsicsökkentést és a klímavédelmet. Ennek viszont, a fideszes képviselők határozott kiállásának köszönhetően, sikerrel tudtunk gátat szabni

- hangsúlyozta a Fidesz EP-képviselője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!