szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország és Lengyelország ellenszavazatával, szlovák és cseh tartózkodással ment át az utolsó szavazáson az EU menekültügyi és migrációs paktuma. A tagállamoknak két évük van a rendelkezések átültetésére, de túlzás lenne azt állítani, hogy minden rendben van, lesznek még viták. Sőt, valószínűleg az Európai Bíróság is szerephez fog majd jutni. 

A csomag az utolsó szavazásra a pénzügyminiszterek tanácsa elé került, ennek azonban nincs nagy jelentősége, vitát már nem folytattak a tagállamok, mindössze a formális szavazást kellett lebonyolítani. Az Európai Unió Tanácsának közleménye szerint a reform mérföldkőnek számít, mert 

egy olyan szabályrendszert hoz létre, amely segíti a menekültek érkezésének rendezett kezelését, hatékony és egységes eljárásokat hoz létre, valamint biztosítja a tagállamok közötti igazságos tehermegosztást.

A Tanács összesen 10 úgynevezett jogalkotási aktust fogadott el. Ezek alapján a tagállami hatóságok lehetőséget kapnak arra, hogy az illegális migránsokat és menedékkérőket a külső határokon a megfelelő eljárás alá vessék, kibővítik a rendelkezésre álló eszközöket az adatfelvételre, az egészségügyi és biztonsági szűrésre. A biometrikus adatokat központilag tárolják majd, ami elméletben kizárja, hogy egy kérelmező több kérelmet is beadjon majd. Gátat vetnének az uniós belüli mozgásoknak is, azok a személyek ugyanis, akikről az elsődleges adatfelvétel során megállapítják, hogy nem kaphatnak menedékjogot, őrizetben maradnak és kiutasítják őket.

A minősítési szabályozásról és a befogadási feltételekről szóló irányelv egységes szabályokat állapít meg a nemzetközi védelem megadásának kritériumaira és a menedékkérők befogadásának normáira. Ez a remények szerint hozzájárulhat a tagállamok közötti másodlagos mozgások csökkentéséhez is.

A legnagyobb vitát az úgynevezett kötelező szolidaritás váltotta ki, amely a lengyel és a magyar értelmezés szerint migránsok befogadására kötelezné a tagállamokat.

Ez azonban nincs így.

Ha egy frontország nem képes megbirkózni a rá nehezedő nyomással, akkor a többi tagállamnak segítenie kell: vagy menedékkérők átvételével, vagy át nem vett menedékkérőnként 20 ezer euró megfizetésével, vagy pedig alternatív szolidaritási intézkedésekkel (pl. határőrök biztosítása vagy befogadóállomások telepítésének segítése). 

A menekültügyi és migrációs paktum igazságosabb és erősebb migrációs rendszert fog biztosítani, amely konkrét változásokat hoz a helyszínen. Ezek az új szabályok hatékonyabbá teszik az európai menekültügyi rendszert, és növelik a tagállamok közötti szolidaritást. Az Európai Unió továbbra is szorosan együttműködik harmadik országokkal az illegális migráció kiváltó okainak kezelése érdekében. Csak közösen találhatunk választ a globális migrációs kihívásra 

– kommentálta a döntést a soros elnökség nevében Nicole de Moor, belga menekültügyi és migrációs államtitkár. A tagállamoknak most két évük lesz arra, hogy a ma elfogadott törvényeket a gyakorlatba átültessék. Az Európai Bizottság hamarosan közös végrehajtási tervet terjeszt elő, és minden kormánynak saját cselekvési tervet is kell készítenie még ebben az évben.  

A magyar kormány már több fórumon jelezte, hogy ezt a csomagot saját magára nézve nem tartja kötelezőnek. Amennyiben a rendelkezéseket a kormány nem hajtja végre, akkor az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat, amelyben majd az Európai Bíróság mondhatja ki a végső szót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!