Tetszett a cikk?

Bakancs, óvszer, C-vitamin, szieszta - többek közt ezeket javasolják az újoncoknak sok Szigetet végigbulizott interjúalanyaink, akiket az Európában egyedülálló monstre buli túlélési praktikáiról faggattunk.

© Stiller Ákos
A 15 éves óbudai programdömping a kontinens leghosszabb, általában egy hétig zajló fesztiválja (először az idén zsugorodik ötnaposra). Fennállása óta egyre több színpaddal, rendezvénnyel, partival terebélyesedik, így abszolválásához nélkülözhetetlen a fittség. "Három koncertnél, egy mozinál és egy felolvasóestnél többet képtelen vagyok bevállalni - számol be napi dózisáról Kati, huszonéves egyetemista interjúalanyunk -, de a futkosás is felemészti az energiát, hiszen a helyszínek meg a sátram több kilométerre fekszenek egymástól." "A felesleges programokat úgy kerülöm ki, hogy tutira megyek. Sms-ben érdeklődöm a helyszínen levő, köztudottan szkeptikus cimboráktól" - osztja meg trükkjét a harmincas Gergő, aki már nem él a sokszor idő- és kilométerrabló "odamegyek, és ha nem látok javulást, továbbállok" módszerrel.

A futkosás, a koncertek végigugrálása, az időjárás viszontagságai megfelelő ruházatot követelnek. A többség bakancsban, zárt cipőben érkezik, de a sárra és a nyári záporokra való tekintettel sokan a gumicsizmát sem hagyják otthon. "Mindenképpen a rosszabb ruhák közül választok" - mondja Péter, 30 éves informatikus. A rutinos szigetelők nemcsak ruhából, sátorból, hanem mindenből a gyengébb minőségű, elhasznált cuccokat telepítik ki egyrészt a sivatagi mennyiségben felgyülemlett por és a kosz miatt, másrészt arra is számítva, hogy vihar jön, vagy netán lába kél a dolgoknak. "Tolvajok ellen kis, háromszámos kódlakat használható, bár tapasztalatok szerint pont a lelakatolt sátrakat rámolják ki először" - így a 23 éves Viki.

"Főleg a kézmosás lehetősége hiányzott. Mert ha a lábam koszos lesz, hát istenem, de hogy sehol sem tudok kezet és arcot mosni, az a legnagyobb problémám volt" - osztja meg gondját a fentebb említett Péter. Mások babapopsitörlő kendő nélkül ki sem cuccolnak a Szigetre.

"Csodának minősült, amikor a zuhanyzóban éjjel sorra kerültem, és még volt meleg víz" - meséli János, vidéki szakközépiskolás. Hiába nő évről évre a mobil vécék száma, sok férfi megkérdezett még a közelükbe sem ment. "Gusztustalanok voltak, inkább a bokorban landoltam" - foglalja össze sokak tapasztalatát a gimnazista Gyuri.

Második oldal (Oldaltörés)

A sátorhely megválasztásában a szigetlakók szintén válogatósak. A többség szerint nyitáskor kell érkezni, és lehetőleg fa alatti helyet érdemes választani, persze jó messze a színpadoktól és a mellékhelyiségektől. Van azonban, amire nem lehet felkészülni. "A második világháború nevű, emlékezetes rendezvény alkalmával, 60 évvel ezelőtt, előrelátó módon elrejtettek egy aknát a parton" - panaszkodott blogjában egy fiatal srác, aki hiába talált jó sátorhelyet, telephelyétől 15 méterre hatástalanítani kellett a robbanószerkezetet. És még mindig jól járt: tavaly például egyik-másik, a parton felvert sátrat elvitte a Duna.

A népszerű előadók koncertjein időnként nagy a tülekedés, de előfordul az is, hogy valaki a saját sátrába is nehezen jut be. A lakótársak ugyanis szívesen invitálnak meg frissen szerzett ismerősöket együttlét céljára - a többiek addig kint rostokolhatnak. Némely társaságban azonban ciki ez a módi. "Azt hittem, szexelni mindenki az exlaktanya területén szokott, nem így van?" - kérdi a HVG munkatársától a jelenleg Angliában élő, a magyar blogszférában Dixi néven ismert, 33 éves fiatalember, aki 20-25 fős társasággal szokott a fesztiválra látogatni. Egyébként a válaszadók mindegyike ragaszkodik a - különféle kérdőívek kitöltése árán ingyen is beszerezhető - óvszerhez. Merthogy - idézte fel az egyik örökös látogató a Szigeten szájról szájra terjedő mondást -: "ez a fesztivál arra jó, hogy lefeküdj egész Európával, anélkül, hogy kitennéd a lábad az országból". Persze azért voltak olyanok is, akik a "hozott áru" - barát(nő) - kizárólagosságát hangsúlyozták.

A nemi betegség csak egy a fesztiválozókat fenyegető nyavalyák közül. Ritka, de tavaly mégis megtörtént, hogy valakibe belecsapott a villám - szerencsére az illetőnek csak a bakancsa olvadt meg. A rovarcsípés viszont az egyik leggyakoribb panasz - számolnak be a Szigeten dolgozó orvosok. A másik a köhögéssel, náthával, lázzal járó kimerüléses állapot, ami az évek során a Szigetbetegség nevet kapta. A szakértők szerint ezt a többnapos bulizás, a tömeg és a por okozza (tavaly az Index.hu internetes újság e jelenséget saját "emberkísérlettel" követte végig). A megkérdezettek közt volt olyan, aki 15 év felgyülemlett tapasztalata alapján ennek kivédését is rendszeresen megkísérli. "Már két héttel korábban elkezdek C-vitamint és Béres-cseppet szedni. Ez eddig mindig bevált" - mondja a 31 éves András.

A regenerálódásra is sokan hangsúlyt fektetnek, mondván: a délutáni szieszta növeli az álló- és ugrálóképességet. "Ha csendes pihenőre volt szükségünk, irány a közeli Dagály uszoda! Fürdés a hideg vizes medencében, aztán vissza a szigetre. Frissen, tisztán és történésekre éhesen neki lehet vágni a következő napi bulihegynek" - mondja a már említett Dixi. Fáradtság ellen Juli, a negyvenes tolmács már délután elkezd kólázni, a húszas évei végén járó Dávid a helyszínen löki magába másfél óránként a kávét. Macskajaj ellen a legtöbben bevetik a "szárazföldön" is bevált recepteket: italt nem keverni, lefekvés előtt vizet inni.

"Lelkileg kell felkészülni, méghozzá leginkább az emberekre, hiszen egyfolytában embertömegek fognak körülvenni" - jelöli meg a "kell egy hét együttlét" filozófia sokak számára egyik legkritikusabb pontját Péter, 34 éves könyvszerkesztő. "Az ottalvósoknak már a második nap előjön a tömegundoruk. Nehéz elviselni, ahogy a budapesti lakhelyükről naponta bejárkáló naposcsibék bámészkodnak, vásárolgatnak a főbb útvonalakon, miközben mi dinamikusan haladnánk és intéznénk a napi rutint" - mondja a 24 éves Ada, majd a megoldást is elárulja: "már első nap feltérképezzük a rejtett útvonalakat, sövénysorok, sátrak közt vezető ösvényeket, amelyeken gyorsabban lehet haladni".

E kényelmetlenségek mellett a többség számára a fesztivál lényege mégis a közösségi élmény. Illetve, ahogy a könyvszerkesztő Péter Tandori Dezső költő szavaival emelkedetten illusztrálja: "a váratlanság várása". "Ha úgy fogunk neki a bulinak, hogy hogyan fogom túlélni ezt a hetet, akkor célszerű kimenni a K hídhoz, és eladni a hetijegyet - hívja fel a figyelmet Dixi: a Szigetet nem túlélni kell, hanem megélni."

SINDELYES DÓRA

Az Oscar-díjra jelölt Jancsó Dávid A brutalistáról: Tudtam, hogy ott ülök majd a vágószobában, és szenvedek, hogy ez így nem jó

Az Oscar-díjra jelölt Jancsó Dávid A brutalistáról: Tudtam, hogy ott ülök majd a vágószobában, és szenvedek, hogy ez így nem jó

Trump újabb vámot lengetett be, amely Kanadának fájhat a legjobban

Trump újabb vámot lengetett be, amely Kanadának fájhat a legjobban

Fico levélben tudakolja Elon Musktól, hogy milyen amerikai pénzek mentek szlovákiai civileknek és újságíróknak

Fico levélben tudakolja Elon Musktól, hogy milyen amerikai pénzek mentek szlovákiai civileknek és újságíróknak

Ellopták az M1 YouTube-csatornáját, a platform már le is tiltotta azt

Ellopták az M1 YouTube-csatornáját, a platform már le is tiltotta azt