szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon fel kell tárni az alacsony foglalkoztatottság okait, és fel kell mérni az érdemi változtatás lehetőségeit - mondta Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős tagja pénteken Budapesten az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának ülésén, amelyen kabinetjével együtt vett részt.

Andor László elmondta: üdvözli a magyar kormány dinamikus munkahelyteremtő törekvéseit, és a kormány, az ellenzék, a szakszervezetek és a munkaadók közös feladata, hogy - magasabb foglalkoztatási szinttel - egy új foglalkoztatási modell jöjjön létre. Ez a stratégia illeszkedik az Európai Unió (EU) következő tízéves, átfogó gazdaságpolitikai stratégiájához, az EU 2020-hoz is, amelynek egyik célja a 20-64 évesek körében a foglalkoztatási szint jelenlegi 69 százalékról legalább 75 százalékra emelése - tette hozzá.

Andor László a válság munkaerő-piaci hatásainak tulajdonította, hogy ma az EU-ban 7 millióval több munkanélküli van, mint 2008-ban. Különösen érezhetők a problémák azokban az országokban, amelyeknek viszonylag korlátozott volt a fiskális mozgástere a pénzügyi válság hatásainak enyhítésében. A magyar biztos szerint a foglalkoztatás érdemi bővítése nélkül a szegénységet sem lehet tartósan leküzdeni, az EU 2020 céljait pedig úgy lehet elérni, ha küzdünk a gyermekszegénység ellen, mert ez alapozza meg a következő generáció foglalkoztathatóságát. 

A romák Franciaországból való kitoloncolásával kapcsolatban elmondta: meg tudja érteni azokat, akik felháborodással fogadták a Franciaországból érkező híreket, és maga is kezdeményezte, hogy a Bizottság jelezze készségét arra, hogy a jövőben sokkal többet tegyenek uniós és tagállami szinten is a romák helyzetének javításáért. Kiemelte: a kérdés megoldásához mindenképpen szükséges az unió támogatása, mert a tagállamok nem rendelkeznek a megoldáshoz szükséges forrásokkal, és sok esetben az eltökéltség is hiányzik, hogy egy-egy program mellett hosszú távon is kitartsanak. Andor László elmondta: munkatársaival - a soros magyar uniós elnökséget előkészítendő - konzultációkat is folytatnak Budapesten.

Gúr Nándor (MSZP) a bizottság elnöke elmondta: a munkaerő-piaci problémák megoldásánál nagyon fontos az uniós források integrálása, mert magyarországi erőforrásokból nem lehet ezeket megoldani. Olyan új programokat kell beindítani, amelyek a társadalmi igazságérzetet szolgálja, vagyis "munkaterápiás folyamatok sokaságát kell életre hívni", és csak azoknak az embereknek szabad a segélyezés és a szociális ellátás rendszerében jelen lenni, akik nem tudnak dolgozni - mondta a képviselő. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Mit terveznek a magyar munkaadók?

A magyarországi munkáltatók 70 százaléka nem tervez munkaerő-felvételt, de elbocsátást sem 2010 utolsó negyedévében, ugyanakkor az idei harmadik negyedévhez képest nőtt az elbocsátást tervezők aránya a Manpower munkaerő piaci szolgáltató legfrissebb felmérése szerint.

MTI Vállalkozás

Négyszázmillió forintot kaphatnak a munkahelyteremtők

Megduplázta a munkahelyteremtésre fordítható pályázati forrást a Nemzetgazdasági Minisztérium, így a kisvállalkozások versenyképességének fejlesztése, foglalkoztatási kapacitásuk bővítése elnevezésű pályázatra beérkezett kérelmekre 400 millió forint támogatást utalhatnak ki.