Tetszett a cikk?

A vártnál jobb gyorsjelentését - a négy legnagyobb, tőzsdén szereplő magyar cég közül elsőként - közzétévő Richter részvénye a jó hírre meglepő módon közel egy százalékot veszített értékéből.

Az orosz és kelet-európai piacokra valamint az Egyesült Államokba dollárban exportáló társaság a dollár gyengülése ellenére növelni tudta eladásait: a régióban - főleg Cseh- és Lengyelországban - 39 százalékkal, az egykori Oroszország tagállamiban 15 százalékkal több készítményt adott el.



Igaz, a forint gyengülése az euróban szemben kismértékben segítette a gyógyszergyárat. Belföldön az áremelések és a gyógyszeráfa bevezetése előtt mindenki alaposan bevásárolt, így a tavalyi évet nehéz lesz idén felülmúlni. A Richter egyébként tavaly idehaza piacot vesztett, részesedése 8,6 százalékra csökkent. Arra viszont bizton bátran számíthat a társaság, hogy a tavalyi év után az idén is elszáll a gyógyszerkassza. Bogsch Erik vezérigazgató szerint a magyarországi gyógyszerkassza 2004-re tervezett, a tavalyival megegyező 239 milliárd forintos összege az idén sem lesz tartható. Tudomása szerint a tavalyi tényleges gyógyszerkiadások 260 milliárd forintot tettek ki, az idén pedig mintegy 300 milliárd forintos kiadás prognosztizálható.



A cég szempontjából a belföldihez hasonlóan erős bázisév volt 2003. az amerikai piacon, ahol a tavalyi 60 százalékos forgalombővüléshez képest nehéz lesz kiugró eredményt felmutatni.



Az árbevétel növekedése mellett a Richter a költségcsökkentésben is jól teljesített. Az egy alkalmazottra jutó átlagos árbevétel egy év alatt 11,4 százalékkal emelkedett. Pénzügyi szinten azonban a várakozásoknál gyengébb teljesítményt nyújtott a társaság. Lengyelországban a GZF Polfa a reorganizáció költségei miatt, az oroszországi Richter Gedeon RUS termelése pedig nem érte el a nullszaldóhoz szükséges szintet, ezért a Richter mindkét leányvállalatának veszteségeire céltartalékot kellett képezni.



A társaság 2003. évi árbevétele 116,66 milliárd forint volt tavaly, ami 2002-höz képest 17,5 százalékos növekedés. A 2003. évi adózott nyereség 33,6 milliárd forint volt, ez 19,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!