Tetszett a cikk?

Egy meglehetősen száraz szakmai bejelentést tett együttműködésük kiterjesztéséről a Microsoft és az Oracle. Ebben nem volna semmi különös, ha a két társaság ne lett volna egymásnak kérlelhetetlen ellensége, s a cégfőnökök közötti vetélkedés ne lenne közmondásosan ismert. A mind látványosabb összeborulásnak azonban messzemenő hatása lehet a világ informatikai piacára.

Az Oracle mostantól „Premier szintű” partnerként részt vesz a Microsoft Visual Studio Iparági Partner (VSIP) programjában. Az a cél, hogy az Oracle adatbázis és a Microsoft Visual Studio .NET 2003 szorosabb integrációjával segítsék elő a hatékonyabb szoftverfejlesztést, illetve az Oracle alapú alkalmazások Microsoft Windows platformon történő bevezetését. Eddig a hivatalos szöveg. Ami a maga nemében meglehetősen bizarrul hangzik, hiszen az a két vállalat fog igen szorosan együttműködni piaci pozíciójának megerősítése érdekében, amelyek korábban talán a legádázabb csatákat vívták egymással.

Larry Elisson, az Oracle elnöke korábban szabályos keresztes háborút hirdetett a Microsoft prosperitását hosszú évek óta fenntartó üzleti modell ellen. Azt hangoztatta, hogy teljesen felesleges a számítási és szoftveres kapacitásokat külön-külön mindenkinek a saját asztalán tartani. Az informatikai erőforrásoknak közműként kellene rendelkezésre állniuk, s mindig csak akkor kellene fizetni utánuk, amikor használják őket. Az idők azonban változnak. Ellison, aki egy időben (talán csak puszta tréfából, de mégis) bűvös kínai szobrokat tartott hálószobája ajtajában a "Microsoft szellemének távoltartása céljából", kénytelen volt belátni, hogy ez kevés a piaci növekedés gyorsításához. Bill Gates Microsoft elnök pedig elfogadta, hogy van abban valami amit Ellison mond a kereslet alapú informatikai szolgáltatásokról, s úgy hírlik, hogy a cég üzleti modelljét ennek megfelelően alakítják át. A két társaság közeledését az is ösztönözte, hogy a láthatáron feltűnt egy minden korábbinál erősebb és veszélyesebb ellenfél, az IT-piac igazi gigásza, az IBM.

Bár az IBM annak idején jelentős szerepet vállalt a PC-k szabványosításában, hosszú ideig erre a területre csupán úgy tekintette, mint a sok, általa fontosnak tartott téma egyikére. Ahogy azonban az internet átalakította a felhasználói szokásokat, az IBM érdeklődése is egyre inkább megnőtt a PC-s világ iránt. A cég egyre nagyobb összegeket ölt bele a szabad forráskódú Linux operációs rendszer támogatásába, s jelenleg is fut a 10 milliárd dolláros (több mint 2 ezer milliárd forintos) stratégiai programja, ami direkt támadást jelent a Microsoft Windows ellen. Az Oracle számára az IBM PC-szoftver-piaci megjelenése első látásra kevésbé fenyegető, de egyáltalán nem kívánatos. Az Oracle elsősorban adatbázis kezelő rendszerei révén szerezte erejét, s ezen a piacon az IBM erős konkurenciát jelent a számára. Így aztán, ha támogatja a Windowson futó olyan programok fejlesztést, amelyek az Oracle adatbázis-technológiáját használják, egyben saját magát védi az IBM offenzívája ellen.

Mellesleg (egyes források szerint még mindig) Bill Gates a világ leggazdagabb embere, ebben a rangsorban Larry Ellison egyáltalán nem túl távolról követi. Így kész csoda, hogy eddig nem találtak egymásra. Hiszen nyilvánvalóan mindketten (bár egyikük a hűvös Redmondban, másikuk pedig a napos Redwood Shoresban) ugyan azt akarják: a pénzt. Eközben talán a felhasználók is kicsit jól járnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!