Tetszett a cikk?

A kormánynak időre van szüksége ahhoz, hogy megoldást találjon a gyógyszerárak mérséklésére azt követően, hogy a jelenleg érvényben lévő szabályozást az Alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellenkezőnek minősítette - mondta Kökény Mihály egészségügy-miniszter szerdán.

Az Alkotmánybíróság döntése azt mondta ki, hogy a medicinákra vonatkozóan egyelőre nem lehet hatósági árat bevezetni, a testület azonban magát a hatósági árat, mint árszabályozási eszközt, nem találta alkotmányellenesnek - mondta a miniszter. Az Alkotmánybíróság által megsemmisített kormányrendelet hatására április elsejétől a nyugdíjasok havi átlagos gyógyszerkiadása a miniszter szerint 3500 forintról 3000 forintra, a kisgyermekes családok gyógyszerkiadásai pedig 4000 forintról 3400 forintra mérséklődtek - tette hozzá Kökény.



A kabinetnek rövid idő alatt olyan javaslattal kell előállnia, amely nem növeli sem a betegek, sem az adófizetők kiadásait, és az államháztartási hiány kijelölt mértékét is figyelembe veszi. Amennyiben szükséges, a miniszterelnök kezdeményezi a parlament soron kívüli összehívását egy újabb javaslat elfogadása érdekében - jelentette ki a kormányszóvivő.



Néhány forrás 40-50 milliárd forintra becsüli azt a többletkiadást, amellyel az Alkotmánybíróság döntése nyomán szembe kell néznie a kormánynak. A portfolio.hu számításai ugyanezt az összeget 20 milliárd forintnál valamivel kevesebbre teszik, ha július 1-től visszaáll a március 31-én befagyasztott termelői ár.



A kabinet továbbra is folyamatosan tárgyal a gyártókkal - jelentette ki Kökény Mihály. A gyógyszergyártók valószínűleg hajlani fognak a kompromisszumra, tudván, hogy a kormány előbb-utóbb megtalálja a módját, hogyan fogja vissza a gyógyszerárakat törvényesen - vélik megfigyelők.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!