Korábban jöhet a magyar euró?

Az eddig vártnál korábban az euróövezet tagjává válhatna Magyarország az államháztartási hiánynak egy új számítási módszere következtében. Az új kalkulációt azonban az EU statisztikai hivatalának is jóvá kell hagynia.

  • unknown unknown
Korábban jöhet a magyar euró?
A vártnál hamarabb vezethetné be az eurót Magyarország, ha az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) elfogadja az államháztartási hiány több uniós tagállam (köztük hazánk) által szorgalmazott új számítási módját – írja a Tőzsdefórum. A változtatás lényege, hogy a magánnyugdíj-pénztári befizetésekkel korrigálnák a költségvetési számokat, aminek eredményeképp számottevően kisebb hiány adódna.



Magyarország esetében ezt a metodikát alkalmazva évente 0,8-1 százalékponttal kisebb deficit adódna. Így a konvergenciaprogramban szereplő 2008 helyett már egy évvel korábban teljesítené hazánk a GDP 3 százalékában meghatározott államháztartásihiány-kritériumot, amivel lehetővé válna az eurónak a 2010-es céldátumnál korábbi bevezetése.



A hiányszámításról a döntő szót az Eurostat 2007-ben mondja ki. A nyomás fokozódik az EU-ra, nemrég ugyanis Franciaország is az ügy mellé állt. Elemzők szerint ugyanakkor félő, hogy egy ilyen döntés költségvetési lazaságra hajlamosítaná a büdzsé ügyében amúgy sem túl szigorú uniós kormányokat.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.