Tetszett a cikk?

Surányi György volt jegybankelnök is tagja az EU új független gazdaságkutató intézetének, amelynek megalakulását tegnap jelentették be Brüsszelben.

Célja az európai gazdaság felfrissítése – vagy legalábbis az arról való gondolkodás megindítása - írja a Világgazdaság. A Brüsszeli Európai és Globális Gazdasági Laboratórium (rövidítve Bruegel, ez utalás a nagy flamand reneszánsz festőre) igazgatóságának vezetője, Mario Monti, a Romano Prodi vezette Európai Bizottság versenyügyekért felelős tagja, ma a milánói Bocconi Egyetem rektora. Elnöke pedig Jean Pisani-Ferry francia közgazdász, korábban francia miniszterelnöki tanácsadó.

Az agytröszt megalapítását két éve kezdeményezte Berlin és Párizs, azzal a céllal, hogy makroökonómiai, piaci és kereskedelmi szabályozási, illetve migrációs és fejlesztési kérdések kutatásával segítse az unió munkáját. Hangsúlyozottan európai kérdések kutatásáról van szó, nem pedig a tagországok nemzeti politikáinak elemzéséről – nyilatkozta a Financial Times Deutschlandnak Jean Pisani-Ferry. Mario Monti ugyanakkor kiemelte a lapnak: a nemzeti kormányoknak politikájukban Európa növekvő nemzetközi jelentőségét erősebben kellene kifejezésre juttatniuk.

A Bruegel alapítóinak nem titkolt célja azonban az, hogy az Egyesült Államokban működő kutatóintézetekhez hasonlóan befolyást gyakoroljanak az uniós döntéshozatalra – hangsúlyozta az intézet megalapításáról beszámoló elnök. A 12 tagország és 18 nagyvállalat bevonásával működő Bruegel közvetlen mintája a washingtoni Institute for International Economics (IIE). A kutatóintézet a következő két évben összesen ötmillió euróból gazdálkodik, ennek két százalékát, 10 ezer eurót adja a magyar kormány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Surányi: az ár-bér arányok rendbetételére legalább tíz év kell

Magyarországon a kiegyensúlyozott, gyors növekedéshez 4-5 százalékos inflációra lenne szükség az elkövetkező években - mondta Surányi György volt jegybank-elnök egy konferencián csütörtökön Budapesten. Kijelentette: 10- 15 éven belül rendezni kell a bérek arányát az árakhoz képest, mert azok komoly feszültségeket okozhatnak. Szerinte az elmúlt három évben a költségvetési politika nem segítette elő a hosszan tartó stabil gazdasági növekedést Magyarországon

Gazdaság

Draskovics: nem lesz euró 2008-ban; Surányi: átállás nagy áldozatokkal

Draskovics Tibor szerint ambiciózus cél volt az euró 2008-as bevezetése, amelyet a korábban elképzelt úton a magyar gazdaság nem képes elérni. A pénzügyminiszter szerint legkésőbb 2005-ben beléphetünk az euró előszobáját jelentő ERM II árfolyam-mechanizmusba. Surányi György volt jegybankelnök szerint az euró gyors bevezetése súlyos növekedési áldozatokkal járna.

Gazdaság

Surányi nem sietne az euró bevezetésével

A nagy költségvetési hiánnyal küzdő közép-európai országok kezdik belátni, hogy 2010-nél előbb nincs esélyük az eurócsatlakozásra. Surányi György, a jegybank volt elnöke is óv a túlzott sietségtől.