szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Horvátországba, Szlovákiába és Romániába már nem térül meg egy tank benzinért kiutazni a magyar állampolgároknak, az Ukrajnából behozott üzemanyaggal azonban még megéri a csempészeknek kockáztatni.

A magyar-horvát határszakaszon, Baranya-megyében már évek óta nincs benzinturizmus, mivel Horvátországban jelenleg literenként mindössze 3-5 forintnak megfelelő kunával olcsóbb a benzin. Csongrád megyében az elmúlt évekhez képest jelentősen visszaesett a Romániába és Szerbiába irányuló benzinturizmus. Jellemzően a külföldre egyéb céllal - családlátogatás, piaci bevásárlás - kilépő állampolgárok tankolják meg gépkocsijukat is, a kifejezetten üzemanyagért történő utazás nem fordul elő.

Nógrád és Komárom-Esztergom megyében szintén visszaesett azok száma, akik a szomszédos Szlovákiába járnak tankolni, csempészet, tiltott árusítás pedig egyáltalán nem jellemző a megyére. A visszaesés oka Salgótarjánban egy bevásárlóközpont és a hozzá tartozó benzinkút: itt a benzin már csak 10-15 forinttal drágább a szlovákiai áraknál.

A benzinturizmus némileg eltérő képet mutat Balassagyarmat térségében, ahol még mindig sokan töltik meg a szomszédos Szlovákiában az autók tankjait, mert literenként 20-25 forintot takarítanak meg.

Benzinkút a román határnál
© Túry Gergely
Nem népszerű az illegális benzinimport Borsod-Abaúj-Zemplén megye Szlovákiával határos több száz kilométeres szakaszán sem. Borsodban ugyanakkor már megjelentek azok, akik Ukrajnából csempésztek be üzemanyagot az országba, és azt a magyar-ukrán határtól jócskán távol próbálták meg értékesíteni. Január elején például több mint másfélezer liter üzemanyagot foglaltak le két miskolci helyszínen a vámnyomozók, a benzint egy ukrán állampolgár szállította kisteherautójának átalakított üzemanyagtartályában.

Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében jelentősnek mondható a benzinturizmus. A határszéli településeken élők közül sokan járnak át tankolni a szomszédos Ukrajnába, ahol 100-150 forinttal olcsóbb az üzemanyag. A megyei hatóságok szerint olyanok is akadnak, akik illegálisan árusítják otthonukban a benzint.

Ausztriából fűtőolajat (Oldaltörés)

A korábbi éveknél szintén jóval kevesebb Győr-Moson-Sopron megyei autós tankol Szlovákiában, mivel az importbenzinen ma már kisebb az autósok haszna. Nagyobb összeget tudnak viszont megtakarítani azok a fuvarosok, akik Ausztriában fűtőolajat tankolnak gépkocsijukba. Egy liter gázolaj ára Magyarországon 232 forint körül van, míg a dízelautókba illegálisan használható fűtőolaj literje Burgenlandban átszámítva nem egészen 150 forint. A különbség lényeges, az eljárás azonban törvényellenes, mert a fűtőolaj behozatala jövedékiadó-csalásnak minősül - közölték a Vám és Pénzügyőrség Nyugat-dunátúli Regionális Parancsnokságán.

Az utóbbi években egy fűtőolaj-importőrt fogtak meg a mobil ellenőrző csoportok, akik akár az üzemanyagtartály tartalmát is ellenőrizhetik és a fűtőolajat tankolókat több százezer forintra büntethetik. Vas megyéből Szlovéniába járnak át a határ mellett lakók, mert ott literenként 30 forintot lehet spórolni a benzinen, Ausztriában olcsóbb és jobb minőségű is az üzemanyag, de elsősorban azok tankolnak ott, akik más célból indulnak útnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

A román cukor után jön a szerb étolaj

Akár több tízezer tonna étolaj is érkezhet Szerbia-Montenegróból az évente 100-120 ezer tonna étolajat felhasználó magyar piacra, ahol 10-30 százalékkal magasabb a termék ára.

Gazdaság

Jön a szerb cukor?

Tizenöt havi felfüggesztés után Szerbia és Montenegró hétfőtől ismét szállíthat cukrot az Európai Unió tagországaiba

Hét nap

CUKORIMPORT-SZIGORÍTÁS

A vám- és az adóhatóság augusztus 1-jétől intézkedéssorozatot indít a vámszabályokba ütköző magánimport...