szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Februárban - a januári javulás után - tovább romlott, mínusz 17,8 százalékra csökkent a GKI-Wallis konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke, az üzleti és a fogyasztói várakozások is romlottak - áll a kutatóintézetnek az EU támogatásával készített felmérésében.

Az üzleti várakozások megközelítették a tavalyi - novemberben mért - mélypontot,  mínusz 16,1 százalékra csökkentek az előző havi mínusz 12,7 százalékról. A vállalkozások 2004 nyár végéig jellemzően egyre optimistábbak lettek, majd ősztől a pesszimizmus erősödött.

Az iparban különösen sokat romlottak a várakozások, három éve nem volt ilyen alacsony a bizalmi index értéke. A januárinál kissé kedvezőtlenebbé vált az elmúlt időszak termelésének megítélése, a következő időszak megítélése pedig erőteljesen romlott. A rendelésállományt is többen látták alacsonyabbnak, mint az előző hónapban, s valamelyest nőttek a saját termelésű készletek.

Az építőiparban az elmúlt hónapok termelésének, a rendelésállománynak és a foglalkoztatási lehetőségeknek a megítélése is romlott, ez utóbbi azonban így is sokkal kedvezőbb volt a múlt év véginél. A kereskedelemben a januárinál jobb üzletmenetről, de lényegesen passzívabb megrendelési politikáról számoltak be a válaszadók.

Az inflációs várakozások az iparban és a kereskedelemben januárhoz képest is mérséklődtek, az építőiparban csak az egy évvel korábbihoz viszonyítva javultak. Az ország helyzetéről csak a kereskedelmi cégek alkottak az előző havinál jobb véleményt.

A lakosság gazdasági várakozásai februárban, ha minimálisan is, de ugyancsak romlottak, az index 0,8 százalékponttal mínusz 22,5 százalékra csökkent. Ez azonban nem változtatott azon a tendencián, hogy a bizalmi index értéke egy éve érezhetően javul, a mutató értéke most sokkal magasabb, mint egy évvel korábban, ugyanakkor lényegesen elmarad a két évvel korábban mért értéktől.

Az összefoglaló szerint a fogyasztók saját pénzügyi helyzetüket februárban kissé rosszabbnak látták, mint januárban, s a következő 12 hónapban nem számítanak érdemi elmozdulásra. Az ország gazdasági helyzetét kedvezőtlenebbnek ítélték, mint az előző hónapban, s a következő egy évben e területen nem vártak változást.

Inflációs várakozásaik a januárihoz képest nem változtak, de a következő 12 hónapban az áremelkedés ütemének érezhető csökkenésére számítanak. A lakosság munkanélküliségre vonatkozó várakozásai kissé emelkedtek. A lakosság vásárlási kedve ugyanolyan volt februárban, mint az előző hónapban, a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások azonban enyhe javulást feltételeznek. Ezzel párhuzamosan emelkedett a megtakarításra kedvező alkalmat látók aránya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Felpörög a konjunktúramotor az EU-csatlakozó országokban

A kelet- és közép-európai EU-csatlakozó országok jól állták a tavalyi év gazdasági megpróbáltatásait, a második félévtől újra növekedtek a beruházások - állapította meg a Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) szerdai konjunktúrajelentésében.

MTI Gazdaság

Visszafogta GDP-bővülési prognózisát a GKI

A GKI Gazdaságkutató Rt. 3,8 százalékos gazdasági növekedést, 10 százalékos beruházásbővülést és 4,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vár 2005-re - hangzott el az intézet csütörtöki tájékoztatóján.

Gazdaság

Kopint-Datorg konjunktúrateszt: pozitív változások

Miközben a feldolgozóipari vállalatok közérzete változatlan, addig a gazdasági helyzetről alkotott véleményükben a stabilizálódásra és élénkülésre utalók kerültek túlsúlyba – derül ki a Kopint-Datorg most elkészült júliusi konjunktúra tesztjéből. A bizalmi index az áprilisi 51 pontról 53 pontra javult.