Tetszett a cikk?

Magyarország számára különösen fontos döntést hozott az EU-tagországok pénzügyminiszteri tanácsa: a vasárnap éjszakába nyúló brüsszeli ülésen enyhítették a stabilitási és növekedési paktum több követelményét. Magyar javaslatot is elfogadtak: az előírt GDP-arányos hiány mostantól nincs kőbe vésve, meghatározott esetben az eddiginél magasabb is lehet.

Az elmúlt hónapokban Európa-szerte nagy vita tárgya volt, hogy a pénzügyi stabilitást, az euró működését biztosító egyezmény szigorú szabályai enyhíthetők-e káros gazdasági következmények nélkül. A változást maga az élet kényszerítette ki, ugyanis a régi és az új EU-tagok többsége is - különböző okok miatt - képtelen volt eleget tenni a szigorú szabályozás minden követelményének.

Az ülésen megszületett kompromisszumos eredményt Mr. Euró, a jelenleg egyébként is az unió soros elnöki tisztét betöltő Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök (a pénzügyi tanács soros elnöke) jelentette be.

Részben magyar siker, hogy kezdeményezésünkre azoknak az országoknak, amelyek nyugdíjreformot hajtanak végre, öt év elteltével kell megfelelő szintre csökkenteniük a hiányt. Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyekért felelős tagja az éjszakai sajtótájékoztatón kifejtette, hogy az ilyen reformba kezdő tagországok öt évet kaphatnak arra, hogy a reformok hatásaival megbirkózzanak, és a megfelelő szintre szorítsák a hiányt - ez alatt az öt év alatt a reform hatását egyre csökkenő mértékben veszik figyelembe a deficit megállapításakor.

Az eurót már bevezetett országok súlyos gazdasági problémáik megoldása érdekében több lehetőséget kapnak, nem fenyegeti őket a szankciók veszélye. Ennek fejében viszont konjunktúra esetén a kedvező időszakot joban ki kell használniuk a büdzsé hiányának leszorítására.

A reform lehetővé teszi, hogy nehéz gazdasági időkben az euróövezeti tagországok akár négy évig is túlléphessék az előírt mértékű hiány maximumát, és a költségvetésre jelentős kihatással járó gazdasági tényezők - például a strukturális reformok, kutatási és fejlesztési kiadások, bizonyos állami beruházások - fennállása esetén meghatározott időszakra a deficittúllépést is elfogadhatónak tarthassák.

A keddi EU-csúcsértekezleten még az állam- és kormányfők által is jóváhagyandó megállapodásban Brüsszelben a hét végén még kevesen reménykedtek, létrejöttét az a kulcskompromisszum tette lehetővé, amelynek révén Németország számíthat arra, hogy újraegyesítésének költségeit a deficit megítélésénél figyelembe veszik. Berlin éves bruttó hazai termékének (GDP) mintegy négy százalékát az elmaradottabb kelet felzárkóztatására költi, így jelentős költségvetési megkönnyebbülést jelent számára, ha ezt az összeget legalább részben levonhatja deficitjéből.

Nem változik az a követelmény, hogy alaphelyzetben az államháztartási hiány nem haladhatja meg az éves bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát, a belső államadósság pedig a 60 GDP százalékát.

Az első elemzések szerint a meghozott döntések nem annyira a pénzügyi szigorból engednek, mint inkább a paktum bürokratikus jellegét szorítják vissza. Draskovics Tibor pénzügyminiszter az ülés eredményeit teljes sikerként értékelte. Kiemelte, hogy a nyugdíjreform mellett az egészségügy és az oktatás területén végrehajtott állami beruházásokra, valamint a K+F-kiadásokra is kiterjed a könnyítés, ami Magyarország szempontjából szintén nagyon fontos változás.

A paktum módosításának igénye azt követően merült fel, hogy az eredetileg 1999-ben bevezetett szigorú szabályok nyomán túlságosan sok szabálysértési eljárás indult a tizenkét euróövezeti ország (Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország) némelyike ellen, és ezek az eljárások sem nagyobb költségvetési fegyelemhez, sem bírság fizetéséhez nem vezettek.






HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Maastrichti kérdőjelek Magyarországon

Magyarország alig néhány nap alatt elrontotta az eddigi pénzügypolitikai stabilitásáról kialakított véleményt, amiért a kormányt és a jegybankot komoly felelősség terheli, de az EU-nak is erősen át kell gondolnia az euróövezeti tagjelölt országoktól követelt gazdaságpolitikát – áll a Financial Times hétfői elemzésében.

Gazdaság

Megbukhatunk a maastrichti vizsgán

Jegybanki szakértők szerint kérdéses, hogy az uniós pénzügyminiszterek tanácsa (ECOFIN) megelégszik-e a magyar konvergencia-programban megfogalmazott évi fél százalékos hiánycsökkentéssel. Elemzők szerint fennáll a veszélye, hogy egyik maastrichti kritériumot sem tudjuk majd teljesíteni.

MTI Gazdaság

Intőt adhat Magyarországnak az EU

Az Európai Bizottság szerdán kétségét fejezi majd ki Magyarország középtávú költségvetési tervével kapcsolatban - közölte a bizottság egyik illetése szerdán. A magát megnevezni nem kívánó illetékes szerint Magyarország az egyetlen ország a költségvetési deficittel rendelkező hat új uniós tagország közül, amely nem nyújtott be elfogadható középtávú tervet a költségvetési hiány mérséklésére.

MTI Gazdaság

Schröder: a stabilitási paktum reformra szorul

Gerhard Schröder német kancellár az európai stabilitási és növekedési paktum átfogó reformját sürgette, és leszögezte: a helyes pénzügypolitikát, amely a stabilitást és a növekedést egyformán segíti, nem szabad egyedül azon lemérni, hogy az adott ország átlépi-e vagy nem a háromszázalékos deficitküszöböt.