szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ukrán parlament az üzemanyaghiány enyhítésére kedden eltörölte az olajtermékek importvámját. Az elmúlt hetekben mintegy tíz százalékkal nőtt az üzemanyagár, és hosszú sorok kígyóznak a benzinkutaknál.

A helyzetet súlyosbítja, hogy két fő ukrán finomító nem termel, fenntartási munkálatok miatt. Az ukrán kormány - amely csütörtökön tárgyal az üzemanyagpiac helyzetéről - Fehéroroszországból és a balti államokból tervez üzemanyagot importálni. Az ukrán kormányfő az orosz olajcégek "összeesküvéséről" beszél, az államfő kompromisszumot sürget az orosz olajóriásokkal.

Ukrajnában még áprilisban kormánybizottság indított vizsgálatot több nagy olajcég - köztük orosz olajóriások - ellen amiatt, hogy állítólag összejátszottak egymással a benzinárak emelésére. Az ukrán versenyhatóságok a TNK-BP, a Lukoil Ukraine, a Litasco Ukraine, a Lukoil Odessa olajfinomító és a Linos cégek esetleges árkartellje ügyében folytatnak vizsgálatot. Ha a gyanú beigazolódik, a cégeket tavalyi bevételeik 10 százalékának megfelelő összeghatárig büntethetik.

Április 19-től tilos Ukrajnából a hazai kitermelésű nyersolaj exportja, és korlátozták az olajtermékek kivitelét is. A tilalom, a kormányhatározat szerint, az év végéig tart, és az üzemanyagok gyors drágulásának hivatott gátat vetni, tekintettel a mezőgazdaság üzemanyag-szükségletére.

Az ukrán nyersolajtermelés tavaly 5,1 százalékkal nőtt, elérve a 4,2 millió tonnát, de ez az ukrán felhasználásnak kevesebb mint a 15 százalékát fedezi. Az olaj fő szállítója Oroszország, azonban - főleg orosz megbízásból - orosz olaj helyett Ukrajna is exportál kőolajat, és a kivitele az első két hónapban 30 százalékkal nőtt a tavalyi első két hónaphoz képest.

Az ukrán kormány a meglódult drágulás hátterében a nagyobb részt orosz érdekeltségű finomítók és a forgalmazók manipulációját látja. Már hoztak egy rendeletet, miszerint a finomítói árrés legfeljebb 15 százalékos lehet és megállapodást kötöttek az üzemanyag-forgalmazókkal: a mezőgazdasági felhasználóknak szállított dízel tonnája legfeljebb 2400 hrivnya (456 dollár) lehet. A fő forgalmazók mindenesetre az újabb korlátozások gyors megszüntetését követelték a kormánytól, mondván, hogy az állami beavatkozás csak hiányokat okozhat.

Az is probléma, hogy Oroszország közel negyedével csökkentette Ukrajna olajellátását az első negyedévben. Ez annak nyomán alakult így, hogy az ukrán és az orosz kormány megállapodása alapján az ukrán hatóságok 20 százalékos áfát vetettek ki a nyersolajszállítmányokra, így próbálván megakadályozni az orosz olaj jövedelmező továbbexportálását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Ukrajna lehűtötte az orosz-lengyel kapcsolatokat

Moszkva és Varsó viszonya hűvösebbre fordult amiatt, hogy Lengyelország tavaly bekapcsolódott az ukrajnai elnökválasztás okozta belpolitikai válság rendezésébe -ismerte el Aleksander Kwasniewski lengyel államfő.

MTI Világ

Újabb incidens Ukrajna és Oroszország között

Meghatározatlan időre elhalasztotta április 15-16-ra tervezett moszkvai hivatalos látogatását Julija Timosenko ukrán miniszterelnök - jelentették be Kijevben az ukrán kormány szerdai ülése után.

Vélemény

Ukrajna nem orosz báb

A demokratizálódás végre-valahára átalakítja az egykori szovjet rendszert. Az ukrán és a grúz eseményekben az az egyedülálló, hogy a demokráciára már azokban az országokban is vágynak, amelyek nem szatellitállamok voltak, hanem a Szovjetunió szerves részei. És ez a folyamat nem fog megállni Ukrajna és Grúzia határainál, hanem elkerülhetetlenül átcsap majd Oroszországba is.

hvg.hu Világ

Ukrajna elveheti Putyin krími nyaralóját

Az új ukrán hatalom úgy döntött, visszavesznek maguknak mindent, amit egykoron Moszkva használt, például Brezsnyev valamikori nyaralóját, Glicíniát a Krím-félszigeten – jelentette be Igor Taraszjuk, az elnöki hivatal ügyvezető igazgatója. Oroszország ugyanakkor bejelentette, hogy Ukrajna NATO-hoz való csatlakozásakor sem hajlandó lemondani a Krím-félszigetről.