szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia állam gázipari vállalatának, a Gaz de France-nak (GdF) tőzsdére vitele óriási sikernek látszik. Az előzetes jegyzésre felkínált állami részvénycsomagot, ami mintegy 20 százaléknyi, hírek szerint akár négyszeresen is túljegyezhetik a befektetők.

Intézményi, egyéni és dolgozói befektetőknek is lehetősége van Gaz de France részvények vásárlására, amelynek áráról azt tudni, hogy a nyilvános kibocsátásra az intézményeiknek

20,7 és 24 euró közötti árat képzeltek el. A tőzsdei részvénykereskedés a tervek szerint július 8-cal indulna. A francia állam 4 milliárd euró körüli bevételre számít a részvényeladásokból.

A GdF azért lehet jó befektetés, mert a francia állam szabályozza továbbra is a vállalat tevékenységét, egyebek között megállapíthatja, azaz biztosíthatja a mindenkori gázárat.

Az állam erős részvényesi jelenléte ugyanakkor más vélemények szerint nem túl kedvező a többi részvényes számára, a szakszervezeti erő miatt sem. A vállalatnak viszont komoly fejlesztési tervei vannak, eredménye rendre javul, minden bizonnyal növeli osztalékát is. Az ipari felhasználók 80 százalékát ő szolgálja ki Franciaországban, az egyéni felhasználói piacon monopolhelyzetet élvez, várhatóan 2007 végéig.

A tőzsdére vitel a franciaországi privatizációs hullám része, amely elsősorban a nagy állami közszolgáltatók részleges eladását célozza, nem utolsó sorban a nagy államháztartási hiány lefaragásának szándékával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Közösen reklámoznák a francia és magyar borokat

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) örömmel nyugtázta, hogy már két éve hangoztatott javaslatát végül is várhatóan elfogadja a kormány és az Európai Unió szőlőtermelő országainak gyakorlatához hasonlóan Magyarországon is nullakulcsos lesz a jövőben a bor jövedéki adója - mondta Urbán András, a HNT főtitkára.

MTI Világ

Az új francia kormány szigorítaná a bevándorlási politikát

Dominique de Villepin francia kormányfő a bevándorlást ellenőrző minisztériumközi bizottság felállítását jelentette be; a lépés célja az illegálisan Franciaországban tartózkodó külföldiek elleni hatékonyabb fellépés és a hazai gazdaság számára hasznos képzett bevándorlók kiválogatása lesz.