szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

„Annál a kis fekete nőnél próbáltad?” – kérdezte a Bosnyák téri vásárcsarnok büféjében panaszkodó társát a fröccsös pohara mellől felnéző nyugdíjas, mondván, hogy nevezett eladó neki ki szokta válogatni az árut, és mindig szépet ad.

A közös nevező a nem sokkal később már a főzésről eszmét cserélő társaságban a fröccs lehetett, amely a tömény italokkal együtt annak ellenére is jobban fogyott bármilyen italnál, hogy a külső szemlélő számára a decemberi hidegben a decinként 60 forintért árult forralt bor, vagy végső esetben a forró tea tűnt vonzóbbnak.

Fröccsözős párbeszédek csak az igazi piacokon hallhatóak, a Bosnyák pedig lepukkantságával együtt is az. „Mindent veszek, mindent eladok” – szólítja meg rögtön a betérőket egy inkább az aluljárókból vagy a kínai piacokról ismerős figura, de odabent – legalábbis a zöldséges részlegben – már az igazi kofák vannak túlsúlyban. A klasszikus csarnoki miliőt idézik a hentesek is, minden vásárlóval azt próbálva elhitetni, hogy a kilónként 948 forintért kínált sertéscombbal vagy a 899 forintért mért oldalassal élete legszebb húsát sikerült kifognia.

A közel 13 ezer négyzetméteren elhelyezkedő „Bosnyák” épületeinek felújításáról „már tíz éve beszélnek, de itt tizenöt éve nem változott semmi, vagyis minden csak egyre rosszabb lesz” – panaszkodott a HVG tudósítójának a csarnokon belül egy 15 és egy 13 négyzetméteres standot bérelő zöldséges. Az ő rezsijét a négyzetméterenként 310 forintos napi bérleti díj jelenti, ami szerinte az inflációt meghaladóan növekszik, miközben vevőköre is megcsappant. Utóbbit elsősorban a hipermarketek számlájára írja, illetve – ami miatt nevének elhallgatását kérte – a minden szombaton a Bosnyák téri csarnok szomszédságában működő, az alapvető higiéniai követelményekre fittyet hányó MDF-piacot okolja. Pedig áruja igazán szép, szemben a hipermarketek zöldséges részlegeivel. A néhány perces beszélgetés alatt a fogyatkozó vevőkör azért kitett magáért; ha sorban állás nem volt is, folyamatosan érkeztek és vitték a 298 forintért kínált citromot vagy az ugyanennyire árazott fürtös paradicsomot.

A csarnokban nem csak a hipermarketek számítanak mumusnak. Itt nem túlságosan kedvelik a piac egy másik részén, rogyadozó, néhol beázó műanyag hullámtetős fedél alatti asztalkákról áruló őstermelőket sem. Ők ugyanis pénztárgép és számla nélkül, adókedvezménnyel árulhatják a maguk által termelt portékát – igaz, beszélgetésünk alatt a panaszkodó zöldségesnél sem csörrent meg a kassza. A bentiek szemét inkább az szúrja, hogy némelyek közülük az őstermelői igazolvány kedvezményeit déligyümölcs-árusításra is felhasználják. És valóban. „Hármat százért, százötven helyett” – kínálta a citromot paprika, uborka és burgonya társaságában az őstermelői részlegen egy igazi fejkendős parasztnéni. Persze itt sem mindenki ilyen leleményes. A HVG által megkérdezett, a piacra csak heti egyszer felutazó hévízgyörki házaspár – mindketten mellékállásban őstermelők – például kizárólag saját termékeket árul: burgonyát 100 forintért, a tojás darabját pedig 25-ért. Az alku lehetősége itt benne van az üzletben, de a tojásra ott tartózkodásunk alatt ezt meg sem próbálták az érdeklődők, számukra a csarnokon belüli 17-18 forintos ár vélhetően vonzóbb volt. „Napi százat azért így is eladunk” – érzékeltette a néhány száz négyszögölt művelő házaspár férfitagja, hogy törzsvásárlóikat nem szédíti el néhány forint. Némi stikában árusításra azért itt is fény derült, a házi tészta árusításához például külön engedély szükségeltetik, ahogyan a tojásra is, de – summázták az ellenőrzések tapasztalatait a termelők – „ezzel nem nagyon foglalkozik senki”. A Bosnyák térről sem hiányzó bolhapiac-részlegen a hagyományostól némileg eltérő üzletmenetet is tapasztalhatunk: a pálmát az alkuk sorából itt az vitte el, amikor a reménybeli vásárló még ki sem nyitotta a száját, máris 400 forint árengedményt kapott az 1600 forintos alapárú lábosból a szláv akcentusával is lehengerlő stílusú árustól.

Árszint: 3, választék: 3, vásárlás körülményei: 2

Kelemen Zoltán

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

Szegedi piacok: tatarozás alatt, zavartalanul

Noha Szeged legnagyobb piacainak átépítése, bővítése, felújítása, korszerűsítése már hónapok óta tart, és csak jövő tavasszal, illetve ősszel fejeződik be, az árusítás mind a három helyen zavartalan. A megyeszékhely legolcsóbb piaca kétségtelenül a dorozsmai nagybani. Szeged peremkerületeiben, a tízemeletes épületek árnyékában, a boltok előtt megtűrt pár kisnyugdíjas árusból kinőtt piacok pedig a legdrágábbak.

HVG Gazdaság

Fővárosi csarnokok és piacok kultúrhistóriája

Új időszámítás kezdődött 1897. február 15-én a főváros kereskedelmi életében, ekkor avatták fel az egykori Sóház telken – a mai Vámház körúti – Központi Vásárcsarnokot, közismert nevén a Nagycsarnokot.

HVG Gazdaság

MDF-piacok: csak semmi politika…

„Először is nem piac, hanem heti vásár” – pontosít rögtön a beszélgetés elején Zacsek Gyula egykori MDF-es képviselő, az MDF-piacokat 1989 augusztusa óta szervező Piacfejlesztési Alapítvány elnöke, aki még mindig minden szombaton végigjárja a „fennhatósága” alá tartozó döntően élelmiszeres vásárokat.

HVG Gazdaság

A Nagycsarnok: metrófrász

„A szép épületnek harmonikusnak és hasznosnak kell lennie” – vallotta a Nagycsarnokot tervező Pecz Samu, a Műegyetem épület-szerkezettan professzora, aki kalandos úton jutott a megrendeléshez, hiszen a külföldi lapokban is meghirdetett pályázaton a legjobbnak két párizsi építész munkája ítéltetett.

HVG Gazdaság

Miskolc, Búza tér: stiklik, trükkök

A hajdani búzapiacról elnevezett, Miskolc belvárosában található vásártér nevét hiába próbálták a létező szocializmusban Béke térre keresztelni, a kísérlet teljes kudarcba fulladt. Lemegyek a Búzára, mondja ma is a miskolci polgár, ha bevásárolni indul, holott a piac, akárcsak a város, alaposan megkopott az elmúlt 15 évben.

HVG Gazdaság

Nagybani piac: kereskedelmi tételben

Meg-megállnak a furgonokkal közlekedő vevők az árujait pakoló eladó előtt, azután, ha megköttetik az üzlet, már viszik is. Ez a kép fogadja a budapesti, 32 hektáron elterülő Nagykőrösi úti nagybani piacra érkező látogatót.

HVG Gazdaság

Biopiacok Budapesten: borsos árak

„Bezzeg, amikor még paprika íze volt a paprikának…” – sóhajtanak fel a reggeliző-asztalnál a legkülönbözőbb generációk, amikor a vajas kenyérre helyezik a harsány színű, de kissé vízízű nagyüzemi zöldséget.

HVG Gazdaság

Hold utca: banküzemtanból elégséges

Az V. kerület egyetlen vásárcsarnoka a millennium idején épült. Az összesen 5176 négyzetméter alapterületű piacot Czigler Győző műegyetemi tanár tervezte, az építkezést Sivirszky Antal építőmester vezette, az épület vasszerkezeteit pedig az Oetl Antal vasgyár készítette.

HVG Gazdaság

Batthyány tér: a száműzött piac

Az idősebbek még mindig kérdezgetik a Batthyány téri vásárcsarnokba érve: hol van itt a piac? Az 1902-ben átadott, 1977-ben akkori léptékkel korszerű bevásárlóközponttá átalakított, majd 2003-ban felújított épületnek már csak a bejáratán virít az egykori piacra utaló „VI. Vásárcsarnok” elnevezés, mivel a világörökség részévé nyilvánított területen található, Klunzinger Pál által tervezett épület műemléki védettséget élvez – természetesen a régi felirattal együtt.

HVG Gazdaság

Bevásárlás Romániában: az olcsóság kockázatai

Jóformán nincs olyan napi fogyasztási cikk, amihez a magyar-román határ túloldalán ne lehetne olcsóbban hozzájutni. Valószínű ezért döntenek többen ma is úgy, hogy a nagybevásárlásokat keleti szomszédunknál ejtik meg. A legalitás határait feszegető bevásárlóturizmus mellett továbbra is virágzik a határmenti fekete kereskedelem.

HVG Gazdaság

Garay tér: száműzetésben

A Garay téri piac jelenleg csak bitorolja saját nevét. A Keleti pályaudvar mögötti Garay téren hiába keresné a vásárló, mert a Rottenbiller utcába szorult. A régi – Krentsei Géza fővárosi műszaki tanácsos és Szabó Jenő építészmérnök által tervezett, 1931-ben átadott – vásárcsarnokot ugyanis 2003 végén bezárták, majd földig rombolták, a helyére 9,3 milliárd forintból modern pláza épül.

HVG Gazdaság

A Lehel, vagyis a „kofahajó”

Az egykor rendkívüli népszerűségnek örvendő, tákolt fabódékból álló Lehel piac ma már csak egy a fővárosi nagy bevásárlóközpontok sorában. A Rajk László által tervezett bizarr, hajó alakú épületet először szabotálta az angyalföldi közönség, ám mára – a napi 30 ezres vásárlószámból következtetve – elfogadták, és akik megszerették, a tervező nyomán csak kofahajónak becézik.

HVG Gazdaság

Rákóczi tér: romok a tűz után

Mintha összebeszélt volna, egyformán elsózta a palacsintát a Rákóczi téri csarnok mindkét árusa. De a drágábbik helyen – ahol 90 forintért adták –, vagyis a Minibüfében legalább a másiknál – ahol csak 80 forintot kértek – a kínálatból bántóan hiányzó diósat is lehetett kapni.