szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Jóformán nincs olyan napi fogyasztási cikk, amihez a magyar-román határ túloldalán ne lehetne olcsóbban hozzájutni. Valószínű ezért döntenek többen ma is úgy, hogy a nagybevásárlásokat keleti szomszédunknál ejtik meg. A legalitás határait feszegető bevásárlóturizmus mellett továbbra is virágzik a határmenti fekete kereskedelem.

"Az elmúlt évben tapasztalt beszerzési láz, amely főként az olcsó román kristálycukorra fókuszált, mára szinte teljesen lehűlt” – vázolja a pillanatnyi helyzetet a HVG megkeresésére Kupecz József főhadnagy, az Észak-Alföldi Regionális Parancsnokság szóvivője, aki szerint főleg a magyarországi áraknál akár 70 százalékkal is olcsóbb, minőségi ruházati cikkekért, lábbelikért lépik át a román-magyar határt honfitársaink, ám nem vetik meg a cigarettát és az alkoholt sem. S ha már kinn vannak, nem térnek vissza üres tankkal, annak ellenére, hogy a korábbi 40-50 százalékos árkülönbség mára néhány százalékra morzsolódott le az üzemanyagoknál.

Születésnapi ajándék
© VPOP
Ami a dohánytermékeket és az alkoholt illeti, Romániában még mindig 20 százalékkal olcsóbban jutunk hozzá, mint itthon. A vámosok is lépést tartanak a trenddel, beutazáskor főként a cigaretta és a szeszesital mennyisége felől érdeklődnek. A nem kereskedelmi jellegű árubehozatal értéke nem haladhatja meg a 175 eurót, ám ez az összeg is kizárólag az utas vagy családtagjai személyes használatára, esetleg ajándéknak szánt árucikkből állhat össze. A behozható dohánymennyiség szintén szabályozva van, legfeljebb 200 szál cigaretta lehet a csomagtartóban egy kiruccanásról visszatérve. Évenként pedig a magyar átlagfogyasztáshoz mérten 2000 szál, azaz 10 karton cigaretta hozható be az országba.

„Nem szedhetünk minden autót darabjaira, ám e nélkül is nagyon egyszerű kiszúrni, kinek van rejtegetnivalója” – avat be üzletpolitikájukba Kupecz József. Szerinte igenis nyilatkoztatni kell az utasokat arról, mit szeretnének behozni, a válaszok ugyanis rögtön elárulják, ki miben sántikál. A közelmúltban például egy fiatalember két óriási oroszkrémtortában rejtett el több karton cigarettát (lásd fenti fotónkat). Az ő esetében az volt nagyon furcsa, hogy csupán két tortáért szaladt át a szomszédba – magyarázza a szóvivő, aki szerint a szigorítások ellenére sem ritkák az ehhez hasonló esetek. A közelmúltban több olyan fogásuk volt, ahol 30-60 karton cigarettát foglaltak le.

Karácsony táján valóban élénkebb a határforgalom, és nem csak a hazatérő vendégmunkások miatt, hanem szép számmal ruccannak át néhány órára magyar állampolgárok is. Az elszántabbak még a karácsonyfadíszeket is a román oldalon szerzik be – magyarázza a főhadnagy. De nem vetik meg az étolajat, a különféle édességeket, vagy éppen a minőségi óborokat, amelyekért szintén jóval kevesebbet kell fizetni, mint a magyarországi kereskedőknél. Míg borból többet is behozhatunk, addig a 22 százaléknál erőssebb alkoholtartalmú italokból csak egy liter hozható át vámmentesen.

Őstermelők (Oldaltörés)

„Járjunk piacra, és vásároljunk az őstermelőktől, attól nem lehet lebetegedni” – ajánlja egy romániai magyar internetes lap. Mi megfogadtuk a tanácsot, s Nagyvárad legnagyobb piacán végig is néztük a kínálatot. „Ma is ilyen borsos áron méri a sárgarépa kilóját? Tudja, hogy mindig magától vásárolok, adhatná most kicsit olcsóbban” – hallható a nagyváradi Nagypiac asztalsorai között nézelődve, ahol ritka az a vevő, aki hajlandó annyit adni a kiszemelt zöldségért, amennyit a termelő először kimond. A határtól mindössze néhány kilométerre fekvő Nagyváradon négy piac is igyekszik kiszolgálni a vásárlói igényeket. A város szívében található Nagypiac nevéből adódóan valóban a legnagyobb területen kínál friss zöldségeket, üvegben elvihető tejet és tejfölt, dióbelet, mézet. Egy elkülönített részen pedig olcsó kínai ruhaféléket, lábbeliket, de ha úgy tetszik, mosóport vagy kozmetikumokat szerezhetünk be.

A vásároló tudja, hogy alkudni kell, a termelő pedig eleve magasabb árat mond, hogy legyen miből engedni. A kínálatot mustrálva egykettőre kiderül, mit takar a piacra járó lakos számára az úgynevezett borsos ár. A sárgarépa kilóját 1,50 erős lejért (1 lej 70 forint) mérik, vöröshagymát már 1,20 lejért, míg egy kiló fokhagymát 5-6 lej ellenében rakhatunk a kosarunkba. Burgonyából 1 lejért, almából és sütőtökből szintén ennyiért, körtéből 2-5 lejért, szőlőből pedig 3-6 lejért vihetünk el egy-egy kilónyit, attól függően, mennyire vagyunk jó alkuszok. Az ünnepi süteményekhez szinte nélkülözhetetlen dióbélből 10-12 lejért vehetünk egy kilogrammot, és hasonló árban mérik a mézet is. A tejtermékeknél a juhtúróért fizethetünk a legtöbbet, kilója 8 lejtől kapható, míg a tehéntúrót 6 lejért mérik. A friss házi tejért 1,50 lejt, 4 dl tejfölért pedig 3-4 lejt kérnek az árusok. A szinte folyamatosan felbukkanó madárinfluenza-vírus miatt az egész országban tilos a csirkehús, illetve az élő állatok árusítása. A piac húskínálata többnyire disznóhúsból áll, az árak 11-15 lej között szóródnak, a karajért például 15 lejt kérnek.

A kereskedők asztalán találunk importzöldségeket, gyümölcsöket is. A paradicsom kilogrammja 4, a paprikáé 2-3 lej. Több termelő is állítja, hogy biozöldséget termel, semmilyen vegyi anyagot nem használ (az nem kizárt, hogy a szomszéd viszont igen). Találtunk olyan árust is, aki a Romániában is jelenlévő Metróból vásárolt zöldséget viszi ki a piacra. Elmondása szerint megéri, hiszen az olcsón vásárolt sárgarépa, vöröshagyma, fokhagyma ára szépen felduzzad a piacon. Egy vásárló szerint a feketekereskedelem a zöldségpiacot sem kíméli. Alig egy órás piaci bevásárlás alatt szinte biztos, hogy megkérdezi tőlünk valaki, nem akarunk-e olcsóbban vásárolni, mert ő szívesen segít. Az ilyen kereskedő a magyarországi bevásárlóközpontokban, főleg Metróban vesz nagy mennyiségben, olcsón zöldséget, gyümölcsöt, félfagyasztott termékeket – amit feketén hoz be az országba, és szintén feketén kereskedik vele a piacokon.

Városok listája (Oldaltörés)

A nagyváradi piac amúgy közepes árfekvésű. Néhány határmenti nagyváros árait összehasonlítva Temesvár tűnik a legdrágábbnak, míg Arad, Szatmárnémeti Nagyváradnál is olcsóbb.

„Értékesítési gondot okoz, hogy az állam nem nyújt kellő segítséget, ehelyett vámkedvezményeket ad azok számára, akik külföldi termékeket hoznak be, ami a mi terményeinknél jóval olcsóbban kerül a hazai piacokra” – vázolja a romániai őstermelők helyzetét a nagyváradi piacon évek óta zöldséget kínáló termelő. Elmondása szerint szerencsés helyzetben van, „vevőköröm nem hagy cserben, aki egyszer megkóstolta a terményeimet, legközelebb is felkeres” – vallja, ám ennek ellenére rossz szemmel nézi, hogy egyre több kereskedővel kell osztoznia a vevőkön.

Az őstermelő, aki a piacon szeretné áruba bocsátani termékeit, 4 ezer forintnak megfelelő, úgynevezett asztalpénzt fizet minden hónapban, ám ezen felül még naponta is fizetnie kell 4 lejt, hogy bevihesse áruit. A beszedett pénz pedig a nagyváradi önkormányzat (Városi Tanács) által működtetett közhasznú társaság zsebébe vándorol, ugyanis ez a kht működteti a nagyváradi piacokat, a strandokat és a temetőket is. „Éppen a napokban került terítékre e területek privatizálása az önkormányzati gyűlésen” – avat be a város vezetőségének terveibe Lakatos Péter közgazdász, a román Gazdasági és Kereskedelmi Minisztérium gazdaságpolitikai bizottságának tagja, az RMDSZ képviselője.

„Nem rózsás a romániai őstermelő élete, nagyon sokan kényszerből művelik meg a földet, s ahhoz, hogy hozzon is valamennyit a konyhára, kénytelenek magasabb áron kínálni terményeiket” – reagál a piaci árusok véleményére Lakatos Péter, aki gyorsan hozzáteszi, nagy bajban lesznek a mezőgazdaságból élők, ha a közeljövőben nem alakulnak értékesítési szövetkezetek. Az őstermelők biztonságát szolgálná az is, ha az állam felkínálná a garantált felvásárlási árat, hiszen enélkül teljesen magukra vannak utalva. „A jelenlegi kormány asztalán már ott vannak a mezőgazdasági támogatások átalakítását célzó javaslatok, hiszen valóban tarthatatlan a jelenlegi helyzet” – enged bepillantást a kormányzati tervekbe a parlamenti képviselő.

A romániai piacok még a mindent egy helyen elvén működnek. Az olcsó kínai ruházat, kozmetikumok, illatszerek, mosóporok sem hiányoznak a vásárról. Sőt a karácsonyi fenyőfáért sem kell máshová menni: egy közepes méretű, 1,5-2 méteres, fenyőt 20 lejért lehet megvásárolni, aki ennél kevesebb pénzt szánt rá, az is fölöslegesen aggódna, hiszen a kisebb méretű fák már 5 lejért is elvihetők. De kínálnak 3-4 métereseket is kissé borsosabb áron, 800 erős lejért.

Értékelés: Néhány határmenti nagyváros árait összehasonlítva Temesvár tűnik a legdrágábbnak, a nagyváradi piac közepesen drága, míg Arad és Szatmárnémeti olcsóbb.

Kulcsár Hajnal

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

Fővárosi csarnokok és piacok kultúrhistóriája

Új időszámítás kezdődött 1897. február 15-én a főváros kereskedelmi életében, ekkor avatták fel az egykori Sóház telken – a mai Vámház körúti – Központi Vásárcsarnokot, közismert nevén a Nagycsarnokot.

HVG Gazdaság

Rákóczi tér: romok a tűz után

Mintha összebeszélt volna, egyformán elsózta a palacsintát a Rákóczi téri csarnok mindkét árusa. De a drágábbik helyen – ahol 90 forintért adták –, vagyis a Minibüfében legalább a másiknál – ahol csak 80 forintot kértek – a kínálatból bántóan hiányzó diósat is lehetett kapni.

HVG Gazdaság

Búbánatos Bosnyák

„Annál a kis fekete nőnél próbáltad?” – kérdezte a Bosnyák téri vásárcsarnok büféjében panaszkodó társát a fröccsös pohara mellől felnéző nyugdíjas, mondván, hogy nevezett eladó neki ki szokta válogatni az árut, és mindig szépet ad.

HVG Gazdaság

A Lehel, vagyis a „kofahajó”

Az egykor rendkívüli népszerűségnek örvendő, tákolt fabódékból álló Lehel piac ma már csak egy a fővárosi nagy bevásárlóközpontok sorában. A Rajk László által tervezett bizarr, hajó alakú épületet először szabotálta az angyalföldi közönség, ám mára – a napi 30 ezres vásárlószámból következtetve – elfogadták, és akik megszerették, a tervező nyomán csak kofahajónak becézik.

HVG Gazdaság

Nagybani piac: kereskedelmi tételben

Meg-megállnak a furgonokkal közlekedő vevők az árujait pakoló eladó előtt, azután, ha megköttetik az üzlet, már viszik is. Ez a kép fogadja a budapesti, 32 hektáron elterülő Nagykőrösi úti nagybani piacra érkező látogatót.

HVG Gazdaság

Biopiacok Budapesten: borsos árak

„Bezzeg, amikor még paprika íze volt a paprikának…” – sóhajtanak fel a reggeliző-asztalnál a legkülönbözőbb generációk, amikor a vajas kenyérre helyezik a harsány színű, de kissé vízízű nagyüzemi zöldséget.

HVG Gazdaság

Hold utca: banküzemtanból elégséges

Az V. kerület egyetlen vásárcsarnoka a millennium idején épült. Az összesen 5176 négyzetméter alapterületű piacot Czigler Győző műegyetemi tanár tervezte, az építkezést Sivirszky Antal építőmester vezette, az épület vasszerkezeteit pedig az Oetl Antal vasgyár készítette.

HVG Gazdaság

A Nagycsarnok: metrófrász

„A szép épületnek harmonikusnak és hasznosnak kell lennie” – vallotta a Nagycsarnokot tervező Pecz Samu, a Műegyetem épület-szerkezettan professzora, aki kalandos úton jutott a megrendeléshez, hiszen a külföldi lapokban is meghirdetett pályázaton a legjobbnak két párizsi építész munkája ítéltetett.

HVG Gazdaság

Batthyány tér: a száműzött piac

Az idősebbek még mindig kérdezgetik a Batthyány téri vásárcsarnokba érve: hol van itt a piac? Az 1902-ben átadott, 1977-ben akkori léptékkel korszerű bevásárlóközponttá átalakított, majd 2003-ban felújított épületnek már csak a bejáratán virít az egykori piacra utaló „VI. Vásárcsarnok” elnevezés, mivel a világörökség részévé nyilvánított területen található, Klunzinger Pál által tervezett épület műemléki védettséget élvez – természetesen a régi felirattal együtt.

HVG Gazdaság

Szegedi piacok: tatarozás alatt, zavartalanul

Noha Szeged legnagyobb piacainak átépítése, bővítése, felújítása, korszerűsítése már hónapok óta tart, és csak jövő tavasszal, illetve ősszel fejeződik be, az árusítás mind a három helyen zavartalan. A megyeszékhely legolcsóbb piaca kétségtelenül a dorozsmai nagybani. Szeged peremkerületeiben, a tízemeletes épületek árnyékában, a boltok előtt megtűrt pár kisnyugdíjas árusból kinőtt piacok pedig a legdrágábbak.

HVG Gazdaság

Garay tér: száműzetésben

A Garay téri piac jelenleg csak bitorolja saját nevét. A Keleti pályaudvar mögötti Garay téren hiába keresné a vásárló, mert a Rottenbiller utcába szorult. A régi – Krentsei Géza fővárosi műszaki tanácsos és Szabó Jenő építészmérnök által tervezett, 1931-ben átadott – vásárcsarnokot ugyanis 2003 végén bezárták, majd földig rombolták, a helyére 9,3 milliárd forintból modern pláza épül.

HVG Gazdaság

MDF-piacok: csak semmi politika…

„Először is nem piac, hanem heti vásár” – pontosít rögtön a beszélgetés elején Zacsek Gyula egykori MDF-es képviselő, az MDF-piacokat 1989 augusztusa óta szervező Piacfejlesztési Alapítvány elnöke, aki még mindig minden szombaton végigjárja a „fennhatósága” alá tartozó döntően élelmiszeres vásárokat.

HVG Gazdaság

Miskolc, Búza tér: stiklik, trükkök

A hajdani búzapiacról elnevezett, Miskolc belvárosában található vásártér nevét hiába próbálták a létező szocializmusban Béke térre keresztelni, a kísérlet teljes kudarcba fulladt. Lemegyek a Búzára, mondja ma is a miskolci polgár, ha bevásárolni indul, holott a piac, akárcsak a város, alaposan megkopott az elmúlt 15 évben.