szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az V. kerület egyetlen vásárcsarnoka a millennium idején épült. Az összesen 5176 négyzetméter alapterületű piacot Czigler Győző műegyetemi tanár tervezte, az építkezést Sivirszky Antal építőmester vezette, az épület vasszerkezeteit pedig az Oetl Antal vasgyár készítette.

A tíz éve felújított épület földszintjén akad néhány lehúzott roló, de az emeleti galéria egyenesen pang az ürességtől, csupán egy cipészüzlet, egy „százforintos” bolt és a Vörös Kereszt üzlete várta a látogatókat. Ez utóbbiban – bár a szegényes környezet a dohányzó eladólány tovább hervasztja – használt ruhákból néhány száz forintért tetőtől talpig felöltözhetne a vásárló. A lépcsőmászást azonban a két olcsó bolt miatt nem vállalja a környező bankok és biztosítók dolgozóiból álló, jól kereső törzsközönség. A fehérgallérosok ebédidőben lepik el a csarnokot, de inkább csak a nyolc étkezdét keresik, amelyek előtt déltájban kígyózik a sor.

Míg a kifőzdéknek jól megy, a többi üzlet sorra húzza le a rolót. A régi négyből mára csak két disznó- és marhahúst árusító hentesüzlet maradt, ezen kívül két baromfis, egy halbolt és öt zöldséges tartja a frontot. Őstermelők itt nincsenek, róluk ugyanis a felújítás idején megfeledkeztek: a nagyméretű pavilonok mellett nem maradt hely az asztaloknak. A bankárok és a kerület nyugdíjas lakói azonban szeretnek itt vásárolni, de egyszerre csak keveset; autóval szállítandó mennyiséget a krónikus parkolóhely-hiány miatt ritkán visznek.

A Hold utcait a többi piachoz viszonyítva drágának tartják, de erre is van a magyarázat. Az áru szép, mindenhol lehet válogatni, állítólag olyan zöldséges is akad, aki a kicsit hibás, és errefelé már eladhatatlan portékát más, külvárosi piacokon sózza el. A két tőkehúsos mintha kartellba tömörült volna, azonos áron kínálja a portékát, a sertéscomb kilója 938, a karajé 998 forint. A csirkések árában is maximum 1-2 százaléknyi a különbség, az egyiknél a bontott csirke 458, a másiknál 449 forint, a csirkemell 798, illetve 800 forintért kapható. A nyerő szlogen az egyiknél a „tanyasi”, a másiknál a „falusi”, e két varázsszó valamelyikét a madárinfluenza-hisztéria óta, úgy tűnik, minden szebb napokat látott szárnyasra illik ráaggatni.

A cikk második része (Oldaltörés)

A zöldségesek áraiban már nagyobb a különbség. A szemre tetszetősebb áru természetesen drágább, de emellett az is megfigyelhető, hogy a csarnok Vadász utcai bejárata felől a Hold utca irányába haladva fokozatosan, akár 10-15 százaléknyit is emelkednek az árak. „Lehet, hogy drágább, de a minősége és az íze is jobb” – állítja az egyik tapasztalt vásárló a 450 forintos paradicsomról, ami máshol 399 forintért kapható. Úgy tűnik, a banknegyed szívében kevésbé lehet a vevők árérzékenységére építeni, mint máshol. „Már megbántam, hogy egy éve idejöttem” – kesereg Nagy János, a piac legolcsóbbnak tartott zöldségese. Nem csoda, a déli csúcs idején is alig van vevője. A költségei viszont magasak: a 20 négyzetméter körüli placcért rezsivel együtt havi 160 ezer forintot fizet, előbb viszont a bérleti jogot kellett megváltania 2,5 millióért. A galérián ennél lényegesen olcsóbb lenne – ott nincs beugró, és a négyzetméterár is a fele a földszintinek, érdeklődő azonban nincs rá.

„A bérleti és egyéb díjakból jelenleg éppen rentábilisan tudjuk működtetni a csarnokot” – mondja Büki László, a piacot üzemeltető Bliber Kft. ügyvezető igazgatója. Tervek pedig volnának a felvirágoztatásra: mozgólépcső, fotocellás ajtó, a 2 ezer négyzetméteres pince elit étteremmé alakítása vagy a galéria hasznosítása mind szóba került már, a beruházók azonban nem tolongtak a lehetőségért.

Ár: 4, Választék: 3, Kiszolgálás körülményei: 3,5

Herman Bernadett

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

A Nagycsarnok: metrófrász

„A szép épületnek harmonikusnak és hasznosnak kell lennie” – vallotta a Nagycsarnokot tervező Pecz Samu, a Műegyetem épület-szerkezettan professzora, aki kalandos úton jutott a megrendeléshez, hiszen a külföldi lapokban is meghirdetett pályázaton a legjobbnak két párizsi építész munkája ítéltetett.

HVG Gazdaság

MDF-piacok: csak semmi politika…

„Először is nem piac, hanem heti vásár” – pontosít rögtön a beszélgetés elején Zacsek Gyula egykori MDF-es képviselő, az MDF-piacokat 1989 augusztusa óta szervező Piacfejlesztési Alapítvány elnöke, aki még mindig minden szombaton végigjárja a „fennhatósága” alá tartozó döntően élelmiszeres vásárokat.

HVG Gazdaság

Biopiacok Budapesten: borsos árak

„Bezzeg, amikor még paprika íze volt a paprikának…” – sóhajtanak fel a reggeliző-asztalnál a legkülönbözőbb generációk, amikor a vajas kenyérre helyezik a harsány színű, de kissé vízízű nagyüzemi zöldséget.

HVG Gazdaság

Fővárosi csarnokok és piacok kultúrhistóriája

Új időszámítás kezdődött 1897. február 15-én a főváros kereskedelmi életében, ekkor avatták fel az egykori Sóház telken – a mai Vámház körúti – Központi Vásárcsarnokot, közismert nevén a Nagycsarnokot.

HVG Gazdaság

Szegedi piacok: tatarozás alatt, zavartalanul

Noha Szeged legnagyobb piacainak átépítése, bővítése, felújítása, korszerűsítése már hónapok óta tart, és csak jövő tavasszal, illetve ősszel fejeződik be, az árusítás mind a három helyen zavartalan. A megyeszékhely legolcsóbb piaca kétségtelenül a dorozsmai nagybani. Szeged peremkerületeiben, a tízemeletes épületek árnyékában, a boltok előtt megtűrt pár kisnyugdíjas árusból kinőtt piacok pedig a legdrágábbak.

HVG Gazdaság

Bevásárlás Romániában: az olcsóság kockázatai

Jóformán nincs olyan napi fogyasztási cikk, amihez a magyar-román határ túloldalán ne lehetne olcsóbban hozzájutni. Valószínű ezért döntenek többen ma is úgy, hogy a nagybevásárlásokat keleti szomszédunknál ejtik meg. A legalitás határait feszegető bevásárlóturizmus mellett továbbra is virágzik a határmenti fekete kereskedelem.

HVG Gazdaság

Búbánatos Bosnyák

„Annál a kis fekete nőnél próbáltad?” – kérdezte a Bosnyák téri vásárcsarnok büféjében panaszkodó társát a fröccsös pohara mellől felnéző nyugdíjas, mondván, hogy nevezett eladó neki ki szokta válogatni az árut, és mindig szépet ad.

HVG Gazdaság

Miskolc, Búza tér: stiklik, trükkök

A hajdani búzapiacról elnevezett, Miskolc belvárosában található vásártér nevét hiába próbálták a létező szocializmusban Béke térre keresztelni, a kísérlet teljes kudarcba fulladt. Lemegyek a Búzára, mondja ma is a miskolci polgár, ha bevásárolni indul, holott a piac, akárcsak a város, alaposan megkopott az elmúlt 15 évben.

HVG Gazdaság

A Lehel, vagyis a „kofahajó”

Az egykor rendkívüli népszerűségnek örvendő, tákolt fabódékból álló Lehel piac ma már csak egy a fővárosi nagy bevásárlóközpontok sorában. A Rajk László által tervezett bizarr, hajó alakú épületet először szabotálta az angyalföldi közönség, ám mára – a napi 30 ezres vásárlószámból következtetve – elfogadták, és akik megszerették, a tervező nyomán csak kofahajónak becézik.

HVG Gazdaság

Nagybani piac: kereskedelmi tételben

Meg-megállnak a furgonokkal közlekedő vevők az árujait pakoló eladó előtt, azután, ha megköttetik az üzlet, már viszik is. Ez a kép fogadja a budapesti, 32 hektáron elterülő Nagykőrösi úti nagybani piacra érkező látogatót.

HVG Gazdaság

Garay tér: száműzetésben

A Garay téri piac jelenleg csak bitorolja saját nevét. A Keleti pályaudvar mögötti Garay téren hiába keresné a vásárló, mert a Rottenbiller utcába szorult. A régi – Krentsei Géza fővárosi műszaki tanácsos és Szabó Jenő építészmérnök által tervezett, 1931-ben átadott – vásárcsarnokot ugyanis 2003 végén bezárták, majd földig rombolták, a helyére 9,3 milliárd forintból modern pláza épül.

HVG Gazdaság

Rákóczi tér: romok a tűz után

Mintha összebeszélt volna, egyformán elsózta a palacsintát a Rákóczi téri csarnok mindkét árusa. De a drágábbik helyen – ahol 90 forintért adták –, vagyis a Minibüfében legalább a másiknál – ahol csak 80 forintot kértek – a kínálatból bántóan hiányzó diósat is lehetett kapni.

HVG Gazdaság

Batthyány tér: a száműzött piac

Az idősebbek még mindig kérdezgetik a Batthyány téri vásárcsarnokba érve: hol van itt a piac? Az 1902-ben átadott, 1977-ben akkori léptékkel korszerű bevásárlóközponttá átalakított, majd 2003-ban felújított épületnek már csak a bejáratán virít az egykori piacra utaló „VI. Vásárcsarnok” elnevezés, mivel a világörökség részévé nyilvánított területen található, Klunzinger Pál által tervezett épület műemléki védettséget élvez – természetesen a régi felirattal együtt.