Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az egykor rendkívüli népszerűségnek örvendő, tákolt fabódékból álló Lehel piac ma már csak egy a fővárosi nagy bevásárlóközpontok sorában. A Rajk László által tervezett bizarr, hajó alakú épületet először szabotálta az angyalföldi közönség, ám mára – a napi 30 ezres vásárlószámból következtetve – elfogadták, és akik megszerették, a tervező nyomán csak kofahajónak becézik.
A bruttó 43 ezer négyzetméter alapterületű, háromszintes vásárterületen azonban ma már az üzletek csaknem egyharmada nem élelmiszert, hanem – döntően távol-keleti forrásból - ruhaneműt, játékot vagy háztartási eszközöket árusít. Egyre több szolgáltató veti meg a lábát az egyelőre még nem igazán népszerű galériaszinten, ahol működik például földhivatali ügyfélszolgálat, szolárium, fodrász és optikus is. „Az idejárók igénylik a plusz szolgáltatásokat, ma már nem elégítené ki őket, ha csak élelmiszert vásárolhatnának a piacon” – magyarázza a Lehel vitathatatlan sikerét Benedek Tibor, a galéria egyik sarkán gyógyászati segédeszközöket áruló üzlet vezetője. Olyannyira, hogy a felső szintről szinte teljesen ki is szorult az élelmiszer; a hús és hentesárusok közül például egyedül „Attila, a csirkés” maradt fenn, aki nyilvánvalóan feltűnő udvariasságának és kitartásának köszönheti vásárlói hűségét. Néhány hónap alatt akkora sikere lett ugyanakkor a ma már az egész város kiszolgálása mellett vidékre is szállító Táplálékallergia Centrumnak, hogy hamarosan kétszeresére növelheti az alapterületét.
© Marton Szilvia |
© Marton Szilvia |
„A piacok a reneszánszukat élik manapság, amikor annyi aggály merül fel az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatban” – vélekedik Vörös, aki szerint a mai fogyasztók egyre igényesebbek. Ez azonban még nem tükröződik a piac áraiban. A házi kenyér kilójáért 150 forintot kérnek a Lehelen, miközben a KSH szerint az átlagos ára 200 forint felett van. Tejet 109 forintért árulnak a piacon az üzletekben kapható legalább 150 forintossal szemben, és a zöldségek árát is kénytelenek legalább tíz-húsz forinttal az átlag alatt tartani a kofák.
A Lehel elődje a Ferdinánd-híd és a Váci út közötti területen, a mai Szent Margit templom helyén kialakított, nyílt árusítású piac volt. A fedett csarnok építése először az 1904-es fővárosi programban szerepelt. A templom építése után, 1961-ben az akkori Élmunkás téri piacon villannyal, vízzel ellátott új pavilonokat építettek, ám a higiéniai körülmények miatt állandó kifogások érkeztek. A XIII. kerületi önkormányzat 1999-ben határozott a csarnok felépítéséről, az épület 2002-ben nyitotta meg kapuit.
Árszint: 3, választék: 5, kiszolgálás, körülmények: 4
G. Tóth Ilda
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.