szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Meg-megállnak a furgonokkal közlekedő vevők az árujait pakoló eladó előtt, azután, ha megköttetik az üzlet, már viszik is. Ez a kép fogadja a budapesti, 32 hektáron elterülő Nagykőrösi úti nagybani piacra érkező látogatót.

Ha valaki a szeptember közepétől május közepéig tartó elő-, illetve utószezonra érvényes hivatalos ötórai nyitásra érkezik, úgy érzi, a közel 1500 nyílt elárusítóhelyen és a 4200 négyzetméteres fedett standokon már órák óta zajlik az üzletmenet. Ez annyiban különbözik a hagyományos piacokon megszokottól, hogy itt kereskedelmi tételben forog az áru, a zöldséges pedig nem eladóként, hanem vevőként alkudozik. „Éjfélre kellett volna jönnie, a parkolókban akkor kezdődik az élet” – erősítették meg ezt az érzést a HVG tudósítójában a bennfentesek is. Ami nem is csoda, mert ha a messzebbről jövő zöldségesek a reggeli nyitásra friss áruval akarják feltölteni a polcokat, az ötórai nyitás későnek tűnik. „Éjféltől, legkésőbb két órától már itt kell lennünk. Gyalog öt előtt is bejöhetnek a vevők és a nagykereskedők is, így aztán, mire hivatalosan is kinyit a piac, már össze tudjuk készíteni az árut, amit pakolhatunk is” – ecsetelte a gyakorlatot a HVG-nek az egyik, a Nagybanin annak megnyitása óta jelenlévő kft. ügyvezetője.

A kapunyitási problémán tehát még csak-csak túllendítik magukat a vevők és az eladók, a zöldség-gyümölcspiac átalakulásán azonban már korántsem. „A két évvel ezelőttinek csak a negyedét tudom eladni”; „inkább megveszik azt a szart, mert két forinttal olcsóbb, de állítom, nem ettek belőle egy jóízűt” – az elkeseredett, illetve az indulatos mondat két különböző napon hangzott el pirkadat után a büfében, és nem a fogyasztott unicum vagy a meleg tea ihlette, hanem a hipermarketláncok terjeszkedése. Ez a zöldségfronton a jelek szerint egyet jelent a minőség romlásával is. Mindkét panaszkodó kereskedő nekik rója fel a forgalomcsökkenést, de a nagybanin most főleg burgonyával és hagymával próbálkozó termelők is rájuk panaszkodnak. Utóbbiak szintén úgy látják, megcsappant a tőlük közvetlenül vásárló zöldségesek csapata. Az egyik nagykereskedő a hanyatlást azzal is méri, hogy néhány éve még többszáz neppert tartott el a piac, mára azonban szinte teljesen eltűnt ez a réteg. „Nyitáskor bejöttek néhány százezer forint értékű áruért, amit hitelbe vittek el, zárás után pedig elszámoltunk” – idézte fel az üzletmenetet. Ma csak elvétve esik be egy-egy ilyen vevő – tette hozzá.

Az egyik déligyümölcs-importban utazó társaság számszerűsíteni is tudja a csökkenést: a kezdeti napi tíz kamion helyett most csak napi kettőt hoznak be. „Központi beszerzés. Ez a bűvös szó most a hipermarketláncoknál. Képzelje el, hogy az egyik nyugat-európai lánc paradicsom-beszerzésről dönt, nyilván nem az üzlethálózatuk perifériájához közeli piacról vásárolnak. Az idehozott termék eleve gyengébb, mint a magyar, ráadásul – gondoljunk csak bele – hányszor pakolják át, mennyit áll a logisztikai bázison, továbbá, az üzletben a zöldséges-részlegre vezényelt alkalmazottak hogyan dobálják ide-oda a ládákat” – magyarázzák a kereskedők.

A keddi üzletmenet mindenesetre a külső szemlélőnek is kissé lagymatagnak, a csütörtöki már pezsgőbbnek tűnik, bár a sokat megélt nagybanisok karácsony előtt tíz nappal jóval nagyobb életre számítottak „Én itt látom a kitörési pontot” – mutatta a gyönyörűen ládákba rendezett, csomagolt és valóban szép mandarint Hegedűs, remélve, hogy ezt a fogyasztók is a jelenleginél nagyobb számban fogják értékelni. Az ömlesztett, láthatóan gyenge, azon belül is egyenetlen minőségű mandarint már kilónként 140 forintért elvihetik a kiskereskedők, akik aztán 200 forint körüli áron kínálják, a szépet pedig az egyik nagykereskedő 254-ért adta, ami a zöldségesnél már 360 forintért kelhet el.

A termelők és a kereskedők által megélt drámához képest egész más adatokról számolt be a piacot üzemeltető Budapesti Nagybani Piac Rt.: 2001 és 2004 között, kis ingadozással, minimális mértékben – 208 ezerről 192 ezerre – csökkent csupán a piacra értékesítési céllal érkező járművek száma, a vevőké is csak 456 ezerről 422 ezerre esett. Eközben az összes gazdát cserélt árumennyiség még nőtt is, 410 ezerről 425 ezer tonnára. Ám ezt a képet árnyalja, hogy közben az import 200 ezer tonnára gyarapodott.

Így már kevésbé meglepő, hogy a 48,95 százalékban a Fővárosi Önkormányzat, 12,14 százalékban a Csarnok és Piaci Igazgatóság, 17,19 százalékban az OTP Bank Rt., 14,59 százalékban az édesiparban vagyont szerzett Futó Péterhez köthető Kockázati Portfolio Kft., 7,03 százalékban pedig a mezőgazdasági szövetkezeti érdekképviseleti elnöke, Nagy Tamás érdekeltségébe tartozó DP Holding Rt. tulajdonában álló, 2,96 milliárd forintos saját tőkéjű nagybani piac üzletileg is jó vállalkozás: tavaly ugyan nem fizetett osztalékot, az előtte levő négy évben viszont összesen több mint 937 millió forintot vehettek fel a részvényesek. Árbevétele folyamatosan növekszik, az idei üzemi nyeresége Kékedi Tibor helyiség-gazdálkodási igazgató szerint a tavalyi szinten, azaz 400 millió forint körül lesz. A remek mérlegadatokat a piacon üzletelők a jócskán megemelkedett bérleti díjaknak tulajdonítják, Kékedi azonban azt állítja, hogy a sátorok négyzetméterenkénti 280 forintos díja az előző évihez képest csupán 4,9 százalékos emelést jelent, de az éves állandó helyfoglalásért leszurkolandó 292 ezer forint is csupán 4,2 százalékkal magasabb a tavalyinál.

Kelemen Zoltán

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

Miskolc, Búza tér: stiklik, trükkök

A hajdani búzapiacról elnevezett, Miskolc belvárosában található vásártér nevét hiába próbálták a létező szocializmusban Béke térre keresztelni, a kísérlet teljes kudarcba fulladt. Lemegyek a Búzára, mondja ma is a miskolci polgár, ha bevásárolni indul, holott a piac, akárcsak a város, alaposan megkopott az elmúlt 15 évben.

HVG Gazdaság

A Lehel, vagyis a „kofahajó”

Az egykor rendkívüli népszerűségnek örvendő, tákolt fabódékból álló Lehel piac ma már csak egy a fővárosi nagy bevásárlóközpontok sorában. A Rajk László által tervezett bizarr, hajó alakú épületet először szabotálta az angyalföldi közönség, ám mára – a napi 30 ezres vásárlószámból következtetve – elfogadták, és akik megszerették, a tervező nyomán csak kofahajónak becézik.

HVG Gazdaság

Hold utca: banküzemtanból elégséges

Az V. kerület egyetlen vásárcsarnoka a millennium idején épült. Az összesen 5176 négyzetméter alapterületű piacot Czigler Győző műegyetemi tanár tervezte, az építkezést Sivirszky Antal építőmester vezette, az épület vasszerkezeteit pedig az Oetl Antal vasgyár készítette.

HVG Gazdaság

Szegedi piacok: tatarozás alatt, zavartalanul

Noha Szeged legnagyobb piacainak átépítése, bővítése, felújítása, korszerűsítése már hónapok óta tart, és csak jövő tavasszal, illetve ősszel fejeződik be, az árusítás mind a három helyen zavartalan. A megyeszékhely legolcsóbb piaca kétségtelenül a dorozsmai nagybani. Szeged peremkerületeiben, a tízemeletes épületek árnyékában, a boltok előtt megtűrt pár kisnyugdíjas árusból kinőtt piacok pedig a legdrágábbak.

HVG Gazdaság

Bevásárlás Romániában: az olcsóság kockázatai

Jóformán nincs olyan napi fogyasztási cikk, amihez a magyar-román határ túloldalán ne lehetne olcsóbban hozzájutni. Valószínű ezért döntenek többen ma is úgy, hogy a nagybevásárlásokat keleti szomszédunknál ejtik meg. A legalitás határait feszegető bevásárlóturizmus mellett továbbra is virágzik a határmenti fekete kereskedelem.

HVG Gazdaság

Garay tér: száműzetésben

A Garay téri piac jelenleg csak bitorolja saját nevét. A Keleti pályaudvar mögötti Garay téren hiába keresné a vásárló, mert a Rottenbiller utcába szorult. A régi – Krentsei Géza fővárosi műszaki tanácsos és Szabó Jenő építészmérnök által tervezett, 1931-ben átadott – vásárcsarnokot ugyanis 2003 végén bezárták, majd földig rombolták, a helyére 9,3 milliárd forintból modern pláza épül.

HVG Gazdaság

Biopiacok Budapesten: borsos árak

„Bezzeg, amikor még paprika íze volt a paprikának…” – sóhajtanak fel a reggeliző-asztalnál a legkülönbözőbb generációk, amikor a vajas kenyérre helyezik a harsány színű, de kissé vízízű nagyüzemi zöldséget.

HVG Gazdaság

Batthyány tér: a száműzött piac

Az idősebbek még mindig kérdezgetik a Batthyány téri vásárcsarnokba érve: hol van itt a piac? Az 1902-ben átadott, 1977-ben akkori léptékkel korszerű bevásárlóközponttá átalakított, majd 2003-ban felújított épületnek már csak a bejáratán virít az egykori piacra utaló „VI. Vásárcsarnok” elnevezés, mivel a világörökség részévé nyilvánított területen található, Klunzinger Pál által tervezett épület műemléki védettséget élvez – természetesen a régi felirattal együtt.

HVG Gazdaság

Búbánatos Bosnyák

„Annál a kis fekete nőnél próbáltad?” – kérdezte a Bosnyák téri vásárcsarnok büféjében panaszkodó társát a fröccsös pohara mellől felnéző nyugdíjas, mondván, hogy nevezett eladó neki ki szokta válogatni az árut, és mindig szépet ad.

HVG Gazdaság

MDF-piacok: csak semmi politika…

„Először is nem piac, hanem heti vásár” – pontosít rögtön a beszélgetés elején Zacsek Gyula egykori MDF-es képviselő, az MDF-piacokat 1989 augusztusa óta szervező Piacfejlesztési Alapítvány elnöke, aki még mindig minden szombaton végigjárja a „fennhatósága” alá tartozó döntően élelmiszeres vásárokat.

HVG Gazdaság

Fővárosi csarnokok és piacok kultúrhistóriája

Új időszámítás kezdődött 1897. február 15-én a főváros kereskedelmi életében, ekkor avatták fel az egykori Sóház telken – a mai Vámház körúti – Központi Vásárcsarnokot, közismert nevén a Nagycsarnokot.

HVG Gazdaság

A Nagycsarnok: metrófrász

„A szép épületnek harmonikusnak és hasznosnak kell lennie” – vallotta a Nagycsarnokot tervező Pecz Samu, a Műegyetem épület-szerkezettan professzora, aki kalandos úton jutott a megrendeléshez, hiszen a külföldi lapokban is meghirdetett pályázaton a legjobbnak két párizsi építész munkája ítéltetett.

HVG Gazdaság

Rákóczi tér: romok a tűz után

Mintha összebeszélt volna, egyformán elsózta a palacsintát a Rákóczi téri csarnok mindkét árusa. De a drágábbik helyen – ahol 90 forintért adták –, vagyis a Minibüfében legalább a másiknál – ahol csak 80 forintot kértek – a kínálatból bántóan hiányzó diósat is lehetett kapni.