szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Új egyensúly program intézkedéseit követően megugró infláció miatt a gazdaságelemzők jó esélyét látják egy jegybanki kamatemelésnek, többségük szerint azonban a Monetáris Tanács következő, jövő heti kamatdöntő ülésen erre még nem kerül sor.

Török Bálint a Buda-Cash brókerház elemzője hangsúlyozta, hogy a kamatdöntést nem csak az emelkedő infláció határozza meg, nagyban befolyásolja a nemzetközi környezet is, példaként a kamatkülönbözet és a kockázatvállalási hajlandóság alakulását, illetve a Magyarországot érintő tőkekivonás mértékét említette. Hozzátette, hogy a következő kamatdöntő ülésén a Monetáris Tanács várhatóan még nem változtat az alapkamaton, erre az elemző szerint ősszel kerülhet sor.

Németh Dávid az ING Bank elemzője ennél korábbi, júliusi, augusztusi jegybanki beavatkozást valószínűsített. Elmondta: az MNB ugyan az infláció két-három éves alakulását vizsgálja előre és a jövő évi infláció megugrásának egyszeri okai is vannak, félő azonban, hogy 2008-ra a fogyasztói árak növekedési üteme csak 4 százalék közelébe és nem az elvárt 3 százalékig csökken. Valószínűsíti az augusztusi kamatemelést az is, hogy ekkorra készül el az MNB következő inflációs jelentése - tette hozzá. Németh Dávid 1 százalékpontos emelést vár egy, vagy két lépésben.

A CIB Bank elemzésében emlékeztet rá, hogy a kiigazító lépések miatt 2007-ben a PM szerint az éves átlagos infláció 5 százalék körül alakulhat, miközben a növekedési ütem 2 százalékponttal csökkenhet. A banki elemzők szerint bár az inflációs célkövetés rendszerében elméletileg a monetáris kondíciók kiigazítását teszi szükségessé, látni kell, hogy az infláció emelkedése mögött meghatározó részben kormányzati intézkedések, adóváltozások és hatósági áremelések állnak. A reálkeresetek csökkenése, a foglalkoztatottság mérséklődése miatt a belső kereslet jelentős mértékben gyengülhet, a teljes növekedés 2 százalék alá kerülhet, így kereslet oldali inflációs nyomással várhatóan nem kell szembenéznie a jegybanknak - áll az elemzésben.

Dilemmának nevezik, hogy az infláció átmeneti vagy legalábbis részben átmenetinek tekintett megugrására válaszul szigorítsa-e a monetáris kondíciókat a jegybank akkor, amikor jelentősen lassul a gazdaság. A CIB elemzői szerint az biztos, hogy a következő időszakban monetáris lazításra nincs tere a jegybanknak, a külső faktorok is a mérséklés ellen szólnak: a fejlett piacokon folytatódnak a szigorítások, az elmúlt napokban pedig több feltörekvő ország - Törökország, Dél-Korea, Dél-Afrika - jegybankja is megemelte az irányadó kamatot. Az elemzők ezzel együtt úgy látják, a jövő hétfői kamat-meghatározó ülés kimenetele attól függ, hogy a módosított deficittervek, illetve a kiigazító csomag milyen piaci fogadtatásra talál - áll a CIB elemzésében.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Alaposan megdrágul az élet a Gyurcsány-csomag miatt

Megemelik az adókat, egekbe szökik a gázár, nő a villamos energia ára - a szombaton bejelentett megszorító intézkedések jelentős mértékben érintik a lakosságot is. Az alábbiakban összeszedtük, az egyes intézkedések hatására mennyivel nőnek a lakossági terhek.

hvg.hu Gazdaság

Adóemelések és megszorítások jönnek

Bár a kampány során adócsökkentést ígértek a kormánypártok, a szombaton bejelentett tervek adóemelésről szólnak. Legrosszabbul a vállalkozások járnak, de a lakossági terhek is emelkednek.

MTI Gazdaság

Veres: jövőre 5 százalékos hiány és 2,5 százalékos növekedés

Az Új Egyensúly programjával az államháztartás eredményszemléletű hiánya jövőre a GDP 5 százalékára csökkenhet, a gazdasági növekedést az intézkedések várhatóan 2 százalékponttal mérséklik - közölte Veres János pénzügyminiszter vasárnap a kormányszóvivői sajtótájékoztatón. A növekedés visszaesése átmeneti lesz, 2008-ban újra 4 százalék körül bővül a GDP - tette hozzá.