szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Veres János pénzügyminiszter szerdán, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) vezetőinek értekezletén bejelentette: július 15-i hatállyal felmenti az APEH két elnökhelyettesét, Vámosi-Nagy Szabolcsot és Futó Ivánt - közölte a Pénzügyminisztérium (PM).

Az egyik elnökhelyettesi posztot megszüntetik, a másik megüresedett elnökhelyettesi posztot pedig a jövőben - Szikora János APEH-elnök kezdeményezésére - Varga Lászlóné, az APEH Győr-Moson-Sopron megyei igazgatója tölti be. 

Futó Ivánt, az MTI értesülései szerint e-bevallással kapcsolatos problémák miatt mentették fel. Nagy József, az APEH főosztályvezetője azonban sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta az értesülést. A főosztályvezető elismerte ugyan nehezen vált üzemképessé az e-bevallásokat fogadó rendszer, így jogos volt az aggodalom, mi lesz jövőre, ha további 1,2 millió munkáltató küldi az adatokat. A pénzügyminiszter számos elvárást fogalmazott meg az informatikai rendszerrel kapcsolatban, a jövőben ezen a területen gyorsabb, hatékonyabb megoldásokat vár - mondta Nagy József.
   
Az elektronikus rendszer azonban a felhasználók szerint nem működött tökéletesen, a programok például sokszor küldtek az adózóknak hibajelzést, amikor pedig valóban indokolt lett volna, nem küldtek. A tesztelésre alkalmas programokat későn tették közzé. A május 12-i határidőre az e-bevallásra kötelezettek jelentős részének bevallása nem érkezett meg. 
  
Az adóhatóság átszervezésének részeként új munkamegosztás jön létre az elnökhelyettesek között - tájékoztatta az adóhatóság az MTI-t. Az új elnökhelyettes feladata az ellenőrzési, a hatósági, illetve a felszámolási és végrehajtási szakterület irányítása lesz. Juhász István szakmai elnökhelyettes területének változásáról nem esik szó az APEH közleményében. 

A PM tájékoztatása szerint Vámosi-Nagy Szabolcs az adóhivatal Oktatási Igazgatóságának vezetését veszi át, feladata, hogy alkalmassá tegye a szervezetet a jelentősen növekvő oktatási igények kielégítésére, az APEH akadémia szerepkör betöltésére.

Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője a személyi változások okairól az MTI-nek elmondta: az egész közigazgatásban az olcsóbb működést szolgáló intézkedések részeként csökken a vezetői posztok száma. Ez az indoka az egyik elnökhelyettesi poszt megszüntetésének. Vámosi-Nagy Szabolcs státuszának változásával kapcsolatban a PM szóvivője azt emelte ki, hogy az adóhatóságnál jelentős feladat az oktatás, a képzés fejlesztése. A hivatal speciális helyzetben van, létszáma - feladatainak növekedésével párhuzamosan - gyarapodni fog - tette hozzá.

Az APEH tájékoztatása szerint Varga Lászlóné szakmai pályafutását 1973-ban, revizorként kezdte a Győri Területi Igazgatóságon, ahol végigjárta a ranglétrát, igazgatóvá 1991 novemberében nevezték ki. Mostani kinevezését megelőzően az APEH korszerűsítését koordináló fejlesztési projektet is vezette elnöki biztosként. Számos elismerésben részesült, megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztjét. A Magyar Pénzügyi és Gazdasági Ellenőrök Egyesülete Adóellenőrzési Szakosztályának elnöke. 

Az APEH Győr-Sopron megyei hivatalának vezetésére Szentes Boldizsár ellenőrzési igazgatóhelyettest kérte fel Szikora János. Az APEH elnöke az informatikai szakterület vezetésével Polgár Pétert, az APEH Dél-budapesti igazgatóságának igazgatóját bízta meg, kinevezve egyúttal a SZTADI igazgatójának. Helyére Fejes Péterné Adófolyószámla-kezelési főosztályvezető kerül.

Vámosi-Nagy Szabolcs 1987 óta dolgozik az adóhivatalban, csak pár hónapos kitérőt tett 2004-ben, amikor a PM megbízott helyettes államtitkára volt. Elnökhelyettessé 1997-ben nevezték ki. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök június 30-án, az APEH országos vezetői értekezletén elégedettségének adott hangot. A miniszterelnök akkori értékelése szerint nagyon jól végezték a dolgukat az adóhivatal munkatársai.

A főosztályvezető szerint az informatikai terület vezetésére kinevezett Polgár Péter, aki a 90-es évek közepén az APEH első nagy informatikai projektjének vezetője volt, gyakorlatias szakember. Az e-bevallási rendszer keretében május 1-től a legnagyobb közel 51 ezer cégnek elektronikus úton, az interneten kellett teljesítenie valamennyi bevallási és adatszolgáltatási kötelezettségét, mintegy
1,2 millió foglalkoztató számára pedig ez 2007-től lesz kötelező.
    
   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

APEH-eljárás az adószám nélküli prostituáltak ellen

Elutasította a Baranya Megyei Bíróság annak a prostituáltnak a keresetét, aki sérelmezte, hogy megbüntette az adóhivatal, mert nem rendelkezett vállalkozói igazolvánnyal és adószámmal - közölte a bíróság szerdán. A pert több hasonló követheti.

MTI Itthon

Emelkedik a gázár, többezer adózót vizsgál az APEH

A Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) szombati ülésén Gyurcsány Ferenc kormányfő bejelentette, milyen reformokra lehet számítani a közeljövőben. Szó esett a társasági és a házipénztári adóról, valamint egy új kormányzati negyed felépítéséről.

MTI Vállalkozás

A kamara tájékoztatja az APEH-ot az adócsaló cégekről

Együttműködik a feketegazdaság visszaszorításában, a tisztességtelenül működő vállalkozások felszámolásában az APEH, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Győr-Moson-Sopron megyei szervezete. A megállapodás keretében a kamara helyi szervezete tájékoztatja az adóhivatalt az adózási jogszabályokat megkerülő cégekről, illetve a fiktív vállalkozásokról.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Kiket és miért fenyeget a félmilliós APEH-bírság?

Néhány napja járt le az elektronikus adóbevallások beadásával kapcsolatos moratórium, de az adóhivatal legfrissebb adatai szerint mintegy 2900 kötelezett még mindig nem regisztrálta cégét. Rájuk a jogszabály értelmében 500 ezer forintos bírságot szabhatnak ki, ha nem tudják igazolni mulasztásuk okát. Ugyanez vonatkozik az újonnan alakult vállalkozásokra is, ha az alapítástól számított 8 napon belül nem tesznek eleget kötelezettségüknek. A hvg.hu a regisztrációk elmaradására kereste a magyarázatot.

MTI Vállalkozás

APEH: szigorított ellenőrzések az adóminimalizálókkal szemben

Az APEH felfüggesztheti a cégek adószámát, később pedig nyomon követheti azokat a vállalkozásokat, amelyek felfüggesztett adószámmal vagy nem megfelelő sorszámú számlával dolgoznak. Szigorítják az ellenőrzéseket, főként az adóminimalizálókkal szemben. Az erre vonatkozó jogszabályok július 17-től olvashatóak a Magyar Közlönyben.