szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szeptember 21-én adták át a Nyugat-Magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Karának felújított épületét Sopronban, amely az informatikai oktatást és kutatást szolgálja.

Amint a korábban technikumként működő épület véglegesen az egyetem tulajdonába került, négyhónapos, intenzív felújítás keretében az oktatás és kutatás céljainak megfelelően teljesen átalakították. Az épület ma már eleget tesz a mozgáskorlátozottak akadálymentes közlekedését előíró követelményeknek is. Az informatikai oktatásban ez az épület lesz a meghatározó létesítmény, itt kapnak helyet az IBM-mel történő együttműködést szolgáló laboratóriumok és tantermek is.

Az IBM-mel közös kutatás aszolgáltatóipar lehetséges szerepét vizsgálja a fenntartható fejlődésben. A munka a Nyugat-Magyarországi Egyetem berkein belül folyik, az informatikai cég pedig pénzügyi támogatást nyújt. A szolgáltatóipar kutatása egészen fiatal tudományág. Az IBM az SSME (Services Sciences, Management and
Engineering) program keretében már évek óta elősegíti, hogy olyan alkalmazott tudományok kutatásai kaphassanak zöld utat, amelyeknek a gazdasági életben is komoly pozitív hatásai lehetnek.

Az IBM stratégiájának része, hogy kutatási együttműködést kössön olyan felsőoktatási intézményekkel, amelyek a gazdaság, és ennélfogva az egész ország érdekében szeretnének fontos kutatásokat elvégezni. Ennek a stratégiának egy újabb állomása a most megkötött megállapodás.

Suhajda Attila, az IBM Magyarország kormányzati programok igazgatója elmondta, hogy a régióban egyelőre alacsony a potenciál a szolgáltatások területén, ezen a helyzeten kell mielőbb változtatni. A világgazdaság is a szolgáltatóipar felé mozdult el. Ma már nem az IT hajtja a gazdaságot, hanem a szolgáltatóipar, és az ebből következő komplex kihívásokra jött létre ez a fiatal tudományág, amit az IBM jó szívvel támogat" –magyarázta az együttműködés okait Suhajda Attila.

A szolgáltatóipar alatt nem csupán a kisebb magánszolgáltató cégeket kell érteni: ide tartoznak akár a kórházak, önkormányzatok is, amelyek elsődleges érdeke, hogy professzionális, felkészült és magas színvonalú szolgáltatást nyújtsanak ügyfeleiknek. Ehhez speciális szaktudás kell, amelynek nincs még kialakult, megfelelő oktatása sem a felsőoktatásban, sem a felnőttképzésben. A mostani kutatási együttműködéstől azt is várják, hogy a fontos nyugat-magyarországi régióban megfelelő szakember gárda nőjön fel az évek folyamán.

A munka fókuszában a fenntartható fejlődés áll, az egyetem kutatói azt vizsgálják, hogyan lehet a szolgáltatásiparon keresztül minél teljesebb körű környezetbarát, környezettudatos megoldásokat alkalmazni, akár az önkormányzatok, akár a kisebb szolgáltató cégek esetében. A kutatás eredményei konkrét gazdasági hatással is járhatnak, ha a régióba tudják vonzani a külföldi, vagy akár belföldi befektetőket. A fenntarthatóság kivívásához megfelelő szakember gárdát is ki kell nevelni, ami az egyetem elsődleges feladata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

IBM: Robbanás előtt az online játékipar

Az IBM pár napja megrendezte az online játékiparról szóló világméretű webkonferenciát. A szakmai fórumra azért van szükség, mert az elektronikus játékokkal való szórakoztatás az utóbbi időben jelentős iparággá nőtte ki magát.

hvg.hu Tech

IBM tanulmány a világvállalatok vezérigazgatóiról

Az IBM Business Consulting Services tanulmánya szerint a világvállalatok vezérigazgatóinak 65 százaléka a verseny és a piaci erők nyomására az elkövetkezendő két évben vállalatuk radikális átalakítását tervezi. Mindeközben a vezérigazgatók több mint 80 százaléka azt állította, hogy szervezetük a múltban nem ért el jelentős sikereket a változáskezelésban.

hvg.hu Tech

Az IBM és egészségügyi szervezetek új globális hálózata

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az Egyesült Államok Egészségvédelmi és Kórmegelőző Központja (US CDCP), valamint a világ több vezető közegészségügyi intézménye az IBM támogatásával elindította a fertőző betegségek terjedésének megfékezésére irányuló, Global Pandemic Initiative nevű programot.

hvg.hu Tech

Együttműködési szerződést kötött az IBM és a Szent István Egyetem

Az IBM magyarországi vállalata oktatási-kutatási és a hallgatók elhelyezkedését segítő karrier-együttműködési megállapodást kötött a gödöllői Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karával. Az egyezség eredményeképpen az elkövetkező években több száz hallgató vehet részt az IBM gyakorlati képzésein és gyakornoki programokban, így később a piacon is hasznosíthatják az IBM segítségével megszerzett tudást és tapasztalatot.

hvg.hu Karrier

Az üzleti szolgáltatásokban bővíti magyar kapacitásait az IBM

Tovább bővíti szolgáltatási üzletágát az IBM Magyarországon – jelentette be Paál Péter, az IBM Magyarország vezérigazgatója. Az IBM ISSC, a cég fővárosi szolgáltató központja úgynevezett outsourcing (erőforrás kihelyezési) szerződés alapján többek között kezeli a megbízók számláit, intézi beszerzéseit, vagy kifizetéseit.

MTI Tech

Az agy virtuális modelljén dolgozik az IBM

Az első lépés az emberi agykéreg legkülső részének, a gondolkodásért, tanulásért, problémamegoldásért, nyelvi funkciókért felelős, az agytömeg 85 százalékát kitevő neocortex szimulációja. A teljes virtuális modell elkészítéséhez legalább tíz évre lesz szükség.

hvg.hu Világ

„Célozzon a Microsoft vagy az IBM felé!”

A New York Times háromszoros Pulitzer-díjas újságírójának összefoglalója a globalizáció teremtette, új, sosem látott jelenségekről. Az alábbiakban Thomas Friedman És mégis lapos a föld című könyvéből olvashatnak részleteket.

MTI Gazdaság

IBM: 14500 fős leépítés

Az IBM széleskörű átalakítási programjának részeként 14500 munkahelyet szüntet meg. Ebből 70 százalék az európai munkahelyeket érinti.