szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország "stratégiai központi" szerepre tör Közép-Kelet- Európában és a térség gázelosztó központja kíván lenni - közölte Kóka János gazdasági miniszter az Országgyűlés Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottságának budapesti ülésén.

Magyarország "fogyasztóból elosztó központtá kell, hogy váljon" - hangoztatta Kóka János, gazdasági miniszter, amikor a testület előtt tájékoztatást adott Magyarország energiabiztonságáról. Hozzátette: ez a cél gázbiztonsági és üzleti érdekeket egyaránt szolgál.
 
A szakminiszter reális elvárásnak mondta, hogy a magyarországi háztartásokban energiahatékonysági intézkedésekkel a felhasznált energia 20 százalékát meg lehetne takarítani. "A legjobb energiapolitika, ha kevesebb energiát fogyasztunk" - fogalmazott Kóka János. 
 
Magyarország nem tett le arról, hogy megvizsgálja: milyen, még kiaknázatlan földgázkészleteket nyerhetők ki a föld alól. "Biztató kutatások folynak, ezeket a kutatásokat a továbbiakban is támogatjuk" - közölte a szakminiszter, aki ennél többet azért nem árult el, mert mint mondta, a részletek üzleti titkot képeznek.
 
Utalt arra, hogy Magyarország ma 80 százalékban importgáztól függ. Ennek az aránynak a leszorítása - mutatott rá - újabb földgázmezők felkutatása mellett "energiahatékonysággal, alternatív energiák felhasználásának fokozásával" is lehetséges.
 
Kóka János és Németh Zsolt, a bizottság fideszes elnöke az ülésen nem jutott egyetértésre abban a kérdésben, hogy Magyarország Oroszországtól való energiafüggősége erősödött-e, vagy éppen oldódott az elmúlt hónapokban, években.
 
Németh Zsolt arra  hívta fel a figyelmet, hogy Európában is egyedülálló a függőségünk. Fontosnak tartotta megjegyezni azt is, hogy Magyarország ma többet fizet "ugyanazért az orosz gázért, mint Franciaország".
 
A bizottsági elnök azért is tartja "aggasztónak" ezt a függőséget, mert mint mondta, az elmúlt hónapokban történtek azt mutatták, hogy Oroszország az "energiafegyvert" is használja külkapcsolataiban. "Az orosz külpolitikai doktrínában első helyen szerepel az energiának, mint diplomáciai eszköznek a felhasználása" - jegyezte meg.
 
Kóka János szerint ugyanakkor "indokolatlan és veszélyes" lenne, ha Magyarország "konfliktuskereső módon lépne fel Oroszországgal szemben energiapolitikai, gazdaságpolitikai vagy politikai értelemben". "Minden kiegyensúlyozatlan megfogalmazás jelentős kockázatokat rejthet magában" - jelentette ki. Úgy fogalmazott, már elindultak azok a folyamatok, amelyek "nem az orosz függőség irányába hatnak".
 
Németh Zsolt ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi helyzetben "a konfliktuskerülés nagyobb kockázatot jelent", mint a konfliktusok felvállalása.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Oroszország gázpaktumot köt Európával az USA rovására

Oroszország gázpaktumot köt Európával az Egyesült Államok rovására, kommentálták moszkvai lapok Vlagyimir Putyin elnöknek azt a bejelentését, amely szerint a Barents-tengeri Stokman lelőhelyen kiaknázandó, eredetileg amerikai piacra szánt gázt részben vagy akár egészben átirányíthatják Európába, ha Brüsszel engedményeket tesz az EU belső piacán érvényesülő kereskedelmi feltételekben.

Hét nap

ELMARADÓ GÁZHÁBORÚ

Kijev szavatolja, hogy a következő télen nem lesznek fennakadások az orosz gáz ukrajnai tranzitjában - jelentette be...