szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Romániában idén szeptemberben történelmi mélypontra süllyedt az infláció, ami elmaradt az elemzők várakozásától is. Öt évvel ezelőtt az áremelkedés üteme még 40 százalék volt, mára ezt sikerült 5 százalék körüli szintre levinni, mindamellett az erőteljes belföldi fogyasztás nyomást gyakorolhat az árakra.

A statisztikai hivatal adatai szerint szeptemberben az áremelkedés üteme 5,5 százalék volt az egy évvel korábbihoz képest, s mindössze 0,05 százalék augusztushoz képest elsősorban annak köszönhetően, hogy csökkent az élelmiszerek ára szeptemberben és augusztusban egyaránt. Elemzők 5,8 százalékos 12 havi, és 0,3 százalékos havi inflációt vártak szeptemberben.

A kedvező inflációs adatoknak köszönhetően tovább csökkent az idei kamatemelés valószínűsége. A Román Nemzeti Bank szeptemberi értekezletén tovább halogatta a szigorítás folytatását, mivel augusztusban 6,0 százalékosra csökkent a tizenkét havi infláció a júliusi 6,2 százalékról. A bankban most már elérhetőnek vélik az év végi célt, tekintettel az eddigi szigorítás hatásaira. Ez év végére 4-6 százalékos, jövőre 3-5 százalékos, 2008 végére 2,8-4,8 százalékos a központi bank célsávja a tizenkét havi inflációra.

A központi bank utoljára júniusban emelte irányadó kamatát, az úgynevezett pénzügypolitikai rátát, negyed százalékponttal 8,75 százalékra. Egyszersmind 20 százalékra emelte 16 százalékról a kereskedelmi bankok minimális tartalékolási kötelezettségét a lejben jegyzett, legföljebb kétéves lejáratú betétekre. Eddig az idén összesen 1,25 százalékponttal szigorított a bank.

A Román Nemzeti Bank 2004. júniusban kezdte kamatcsökkentő ciklusát, az alapkamatnál 21,15 százalékról indulva. A sorozatos enyhítés tavaly is folytatott irányzatát idén februárban adta fel, amikor teljes egy százalékponttal 8,50 százalékra emelte a pénzügypolitikai rátát, az infláció és az állami költekezés várható növekedésére tekintettel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Évente 8,3 millió eurónyi csúszópénz a román vámosoknak

Egy román cégek körében végzett felmérés szerint a román vámosokhoz évente összesen mintegy 8,3 millió eurónak megfelelő csúszópénz áramlik, annak érdekében, hogy a határon a különböző formalitások lebonyolítása minél zökkenőmentesebb legyen.

MTI Gazdaság

Winkler: Románia január 1-jén csatlakozik az unióhoz

Az Európai Bizottság szeptember 26-án teszi közzé a Romániáról szóló országjelentését, s abból kiderül, hogy a szomszédos ország 2007. január elsejétől védzáradék, vagy egyéb megszorító körülmény nélkül fog csatlakozni az unióhoz - erről a várakozásáról Winkler Gyula, a román kormány kereskedelmi és gazdasági minisztere beszélt.

MTI Gazdaság

Dübörög a román gazdaság

A román gazdaság növekedése éves szinten az idei első félévben elérte a 7,4 százalékot, a második negyedévben a 7,8 százalékot, ami messze felette volt az elemzők előzetes várakozásának és már felveti a gazdaság túlfűtöttségének lehetőségét is.

euractiv.hu Gazdaság

Hatszor dinamikusabb a román autópiac az európainál

A borúlátó előrejelzések és az autópiac bővülésének lassulása dacára Romániában még mindig sokkal nagyobb az autópiac növekedési üteme, mint az uniós tagországokban: az év első felében 7,85 százalékkal nőtt az autópiac Romániában, míg az EU-ban csupán 1,3 százalékkal.

hvg.hu Gazdaság

Fúrják az MKB romániai terjeszkedését

A szerintük alacsony felvásárlási árral érvelve, egy szűk, kisrészvényesi csoport próbálja megakadályozni, hogy a Magyar Kereskedelmi Bank (MKB) megvásárolja Romániában a Romexterra Bankot.

MTI Karrier

A britek korlátoznák a román és a bolgár munkaerő beáramlását

"Lélegzetvételnyi szünetet" javasolt Románia és Bulgária januári EU-csatlakozása előtt a két újonnan csatlakozó tagállamból érkezők nagy-britanniai munkavállalásának korlátlan engedélyezésében a Brit Gyáriparosok Szövetségének (CBI) vezérigazgatója. Richard Lambert szerint a nagyszámú kelet-európai munkaerő beáramlása már szociális következményekkel fenyeget Nagy-Britanniában.

euractiv.hu Gazdaság

Román euró: 2012 és 2015 között

Noha a Román Központi Bank kormányzója, Mugur Isarescu 2012-re teszi az euró romániai bevezetésének időpontját, Patrick Minford a Cardiff Business School professzora szerint Bukarest csak 2015-ben tér át a közös európai pénzre.

MTI Gazdaság

A magyar és román bankokat félti az S & P

Kelet-Európában a magyar és a román bankok vannak kitéve leginkább a devizahitelt felvevők eladósodása okozta kockázatnak – állapította meg a Standar and Poor's nemzetközi hitelminősítő.