szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína hamarosan minimális készlet követelményt ír elő olajvállalatai számára az ellátási biztonság szavatolása érdekében, a belföldi kitermelés növekedési ütemének lassulása miatt.

Kínai olajfinomító. Tartalékra hajtanak
© AP
A kínai kormány öt éves energiaellátási stratégiája – amit rendszerint az öt éves gazdasági stratégia kiadását követő évben tesznek közzé - magasabb, a világpiaci árakhoz közelítő gázárakkal számol, csökkenti viszont a gáz részarányát az energiamixben. A terv állami tulajdonú stratégiai olajtározók létesítését írja elő, amelyek feltöltése átmeneti kereslet-felfutást idézhet elő a világpiacon, Kína ugyanis a világ második legnagyobb olajfelhasználója és szükségletének felét importból fedezi.

"A világpiacok drasztikus hullámzásai egyre inkább biztonsági aggályokat támasztanak" az NDRC nemzeti fejlesztési és reform bizottság 2006-2010-es energiaszektor fejlesztési terve szerint. Peking még nem írt elő kötelező tartalékkészletezést a Sinopec Corp. és PetroChina olajvállalatoknak, amelyek üzemszerűen úgy két heti értékesítést fedező készleteket tartalékolnak. (A világ harmadik legnagyobb olajfelhasználó gazdaságát ellátó japán olajvállalatoknak 70 napos felhasználás fedezésére elegendő készletet kell tartaniuk.)

A világ hatodik legnagyobb olajtermelőjének számító Kína stratégiai tározó rendszerének kiépítése során az első fázis keretében a keleti tengerpart mentén 2009-re 100 millió hordó kapacitású tároló létesítményeket épít, ami a jelenlegi fogyasztási szint mellett két hétre biztosít majd elegendő tartalékot. A terv lefektet egy második beruházási fázist is. A terv 2010-re 193 millió tonna, azaz napi 3,86 millió hordó (bpd) nyersolaj termelést irányoz elő, 5 százalékkal magasabbat a 2006-osnál, mivel az ország legnagyobb keleti olajlelőhelyei túljutottak a hozamcsúcson. A határmenti területeken a feltárás pedig egyelőre túl költséges.

A kitermelési cél a belföldi termelés mindössze 1,25 százalékos növelését irányozza elő az elkövetkező négy évre, ami az ország kimerülőben lévő olajmezői miatti aggodalmakat tükrözve elmarad a 2006-os 20 százalék és az előző évek 4 százalékos ütemétől. Az NDRC jelentésében szó van új kitermelési technológiák bevezetéséről és a partmenti tengeri kutatófúrások felgyorsításáról, de konkrét beruházási igény említése nélkül

Emellett Kína felgyorsítja a földgáz árának világpiaci árszinthez való hozzáigazítását is, ami az egyik legnagyobb akadálya volt az úgynevezett "tiszta" energiahordozók elterjedésének, amelyek mindössze 3 százalékát fedezik a teljes energiafelhasználásnak. Az energiaárak felett szabályozási jogot gyakorló NDRC nem részletezte az áremelések mértékét és ütemét az elkövetkező öt évre. A kitermelési előirányzatot azonban 2010-re a 2006-oshoz képest 57 százalékkal magasabbra emelte, vagyis 92 milliárd köbmétert szabott meg. A 2010-re célul kitűzött energiamixben a földgáz 5,3 százalékos részaránnyal szerepel, ami kevesebb a néhány évvel ezelőtt tervezett 6-8 százaléknál. A jelentés nem tér ki a részarány csökkentésének okaira. Peking nem tekinthet el a gázár emelés szociális vonzataitól, bizonyos mértékű áremelés azonban az infrastruktúra javítását szolgáló beruházások miatt elengedhetetlenül szükséges.

A terv az atomenergia szektor fejlesztését is előirányozza. Ezen belül említést tesz a francia Areva konszernnek, valamint a japán Toshiba tulajdonában lévő amerikai Westinghouse cégnek adott beruházási megbízásokról, amelyek kivitelezése már 2010 előtt megkezdődik. Kína tartja magát korábban lefektetett öt éves energiatakarékossági tervéhez, amelynek keretében 20 százalékkal kívánja csökkenteni nemzeti jövedelme minden egyes dollárjának kitermeléséhez felhasznált energiát annak ellenére is, hogy a 2006-os évre kitűzött 4 százalékos csökkentést nem sikerült teljesítenie. Kína a világ legnagyobb széntermelője és -felhasználója. A szén részarányát az energiatermelésben 3 százalékponttal kívánja csökkenteni 2010-ig a 2005-öshöz képest, azaz 69 százalékról 66 százalékra mérsékelné.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Már Kína az EU legfőbb exportőre

Az EU importjában a vezető helyet az Egyesült Államoktól tavaly átvette Kína, valamikor már az év közepe felé. Brüsszeli adatok szerint ugyanis az uniós államok kínai behozatala a múlt évben 21 százalékkal növekedett, miközben amerikai importja mindössze 8 százalékkal.