szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Moszkvai lapok szerint gazdát cserélhet a Rosznyeft magánolajcég, a Mol társa egy nyugat-szibériai kitermelő vállalatban, miután orosz nyomozók folytatják a zaklatását, adóelkerülések gyanújával.

A Roszneft a két egymással vetélkedő, állami ellenőrzésű nagyvállalat, a Roszneft olajcég vagy a GazpromNeft egyikénél köthet ki, vélték különböző piaci elemzők a Vedomosztyi pénteki száma szerint.

Az orosz lapok beszámoltak arról, hogy belügyi nyomozók a múlt héten négy olyan bankban kutattak terhelő iratok után, amelyek a Roszneft számláit vezetik, miután januárban a középméretű olajcég moszkvai központjában vizsgálódtak, és tanúként kihallgatták Mihail Gucerijev főrészvényes-vezérigazgatót és más főmenedzsereket.

Az orosz főügyészség még múlt ősszel indított bűnügyi eljárást a Roszneft három leányvállalatának vezetői ellen azzal a gyanúval, hogy 2003-2004-ben a koncessziós megállapodásokat sértő túltermeléssel szüreteltek többletjövedelmet. Az előzetes nyomozás másik feltevése az, hogy a Russneft 2004-ben cégen belüli árkülönbözetek (transzferárak) kihasználásával karcsúsította az adózását.

A nyomozók eddig összesen 350 millió dollár körüli jogellenes profitot és adóelkerülést írtak a Roszneft számlájára, ami még nem végzetes, vélték moszkvai lapok.

A Roszneft 2005-ben - mikor a Jukosz olajvállalattól már elvették a fő termelő egységét, de még nem taszították csődbe - diszkréten megvásárolta az egykori orosz piacvezető Jukosz több tulajdonrészét, közte a Mollal közös hanti-manysiföldi termelő vállalatuk (a Zapadno Malobalik mezőt kiaknázó ZMB) felét, bizonyára a Kreml jóváhagyásával.

A Rosznyeft 2006 tavaszán megállapodott a Barátság (Druzsba) olajvezeték szlovákiai szakaszát üzemeltető Transpetrol 49 százalékának megvételéről is a nyugati Jukosz-menedzserekkel, de az 51 százalékos tulajdonos szlovák kormány meggátolta az ügyletet.

Sajtójelentések szerint ezután a GazpromNeft - a Gazprom gázipari vállalat kőolajipari részlege - is érdeklődött a Transpetrol-pakett iránt, míg a Rosznyeft abban érdekelt, hogy ez az üzletrész is bekerüljön a Jukosz maradékainak felszámolási eljárás keretében zajló moszkvai elárverezésébe.

Orosz lapok különféle teóriákat tálaltak arról, hogy miért különbözött össze Gucerijev a kremlbeli tisztségviselőkkel. Mindenesetre a Vedomosztyi szerint Gucerijev már régóta tudatában van annak, hogy az államhatalmi struktúrákkal támadt nézeteltérései rászoríthatják a Rosznyeft eladására, és puhatolózott is a Kreml berkeiben ennek lehetséges változatairól. 

A Deutsche UFG elemzője, Pavel Kusnyir a GazpromNeftet tartja a fő pályázónak a Rosznyeftre, míg az Alfa-Bank analitikusa, Dmitrij Lukasov (másokkal együtt) a Rosnyeftet. Gucerijevet sokan ugyanazokhoz az orosz biztonsági struktúrákhoz és politikai személyiségekhez kötik, mint amelyekhez a Rosznyeft vezére, Szergej Bogdancsikov áll hagyományosan közel - írta az Ekszpert című hetilap februárban.

Mindenesetre, akár a Rosnyeftnél, akár GazpromNeftnél köt is ki a Russneft, amely 3,5-4 milliárd dollárt érhet, eladása azt jelentené, hogy a Molnak már megint új társa lesz a ZMB-ben, tették hozzá moszkvai megfigyelők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bevásárolt a Mol, újabb orosz olajmezőhöz jutott

A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. újabb orosz olajmezőhöz jutott, miután tulajdonába került az oroszországi BaiTex LLC száz százaléka. Az orosz versenyhivatal engedélyezése után a tranzakció zárása 2006. december 28-án történt meg.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Nem érzékeny a fehérorosz olajtranzitdíj emelés

Moszkvai elemzők nem tartják érzékenynek az orosz olaj fehéroroszországi tranzitdíjának 30 százalékos emelését. Keddi orosz lapok idézték a Transneft csőmonopólium vezérigazgató-helyettese, Szergej Grigorjev kijelentését, amely szerint az európai fogyasztóknak szabott olajár nem nő a fehérorosz tranzitdíjemelés következtében.