szerző:
Szabó Zsuzsanna
Tetszett a cikk?

A nem fizető adóalanyokat is rá kéne kényszeríteni a közteherviselésre - mondta Oszkó Péter, a Deloitte új elnök-vezérigazgatója. A frissen kinevezett szakember a hvg.hu-nak adott interjújában a cégek és az adórendszer versenyképességéről is beszélt.

Oszkó Péter
© hvg.hu
hvg.hu: Új vezetővel általában új elképzelések, új irányok jelennek meg egy cég életében. Az Ön vezetése alatt várható-e valamilyen komolyabb stratégiai váltás a Deloitte-nál?

Oszkó Péter: Én inkább fejlődést mondanék. Nem hiszem, hogy amit a Deloitte eddig csinált, az ne lett volna jó. A vállalat több üzletága is – a pénzügyi tanácsadás mellett az audit és az adótanácsadás is – piaci átlag feletti teljesítményt produkált és növekedést ért el tavaly. A kérdés inkább az, hogy hogyan lehet többet és jobban csinálni. Ha különböző üzletágak szorosabban dolgoznak együtt, és a tanácsadás a fellelhető tudást együttesen hasznosítja, az ügyfelek számára még több hozzáadott értéket tudunk produkálni és még értékesebb szolgáltatásokat nyújthatunk. Ez azt jelentené, hogy a cégen belül megnézzük, melyik divíziónk milyen iparágakban volt erős, és ezt a tudást megosztjuk közöttük. Az auditoraink ezáltal nemcsak a személyes tapasztalataikra támaszkodhatnának munkájuk során, hanem a cég teljes iparági tapasztalata is rendelkezésükre állna. Ebbe az irányba véleményem szerint már elindult a Deloitte, ezt a vonalat csak határozottabban kell képviselni. Azt szeretnénk elérni, hogy ha az ügyfélnek valamilyen speciális igényei merülnek fel, akkor elsősorban a Deloitte jusson az eszébe.

hvg.hu: Van-e olyan terület, célközönség, amelyre nagyobb figyelmet szeretnének fordítani a jövőben?

O. P.: Lényegében szinte minden célközönséget és iparágat lefedtünk, nem tudnék olyan területet mondani, ahol nem voltunk jelen. Vannak viszont olyan szegmensek, amelyknél erősíteni szeretnénk a jelenlétünket. Ha a célközönségről beszélünk, akkor azt gondolom, hogy meglehetősen kedvelt volt a Deloitte a határon túl is terjeszkedő hazai cégek körében. Ezt az erősségünket például a jövőben is szeretnénk megőrizni. Az üzletágak esetében a vezetési tanácsadásra, management consultingra kívánunk az eddigieknél erősebb hangsúlyt fektetni. Ennek ugyanis nagyon sok kapcsolódó területe van más üzletágakkal. Azt látjuk, hogy akár az adóosztállyal, akár a pénzügyi tanácsadókkal egyre több szolgáltatásszegmensben működnek együtt, és ez számunkra is nagyobb terjeszkedési lehetőséget jelent. Emellett persze az eddigi nagy üzletágak, mint a pénzügyi tanácsadás, audit, adó továbbra is a középpontban maradnak.

hvg.hu: Az ügyfeleiket tekintve eddigi tapasztalataik alapján miként látja a magyar cégek helyzetét?

O. P.: Azt gondolom, hogy az elmúlt évek eseményei próbára tették a vállalatok alkalmazkodó képességét az adó területén. Normális esetben egy cégnél az adóügyleteket kezelő részleg arra van felkészülve, hogy mondjuk évente kétszer történik adóügyi változás, de azok is inkább kiigazító jellegűek. A magyar adórendszer azonban egy egyszerű ügymenetnél sokkal többet kívánt a cégektől az elmúlt időszakban. Folyamatosan rendszerszerű változások történtek, amelyek olykor ellentétes irányúak voltak. Egyszer adócsökkentés, aztán adónövelés. Úgy gondoljuk, a cégek elértek ahhoz a határhoz, amelynél az adóügyeket éppen még megfelelő, prudens módon tudják kezelni. Ennek azonban két hátrányos következménye van. Az egyik, hogy túl sok energiát kell adóügyekre fordítaniuk, ahelyett, hogy a szellemi tartalékaikat saját piaci szegmensükben fejlesztésekre, új ötletekre fordítanák, illetve még hatékonyabbá tennék a vállalkozásukat. Másrészt a cégek beletörődtek abba az állapotba, hogy ezen a téren hibázhatnak, és ha az adótörvények 80 százalékát betartják, akkor már jól állnak. Egyre több ügyfélnél látjuk, hogy előre betervez egy pár milliós "adóhatósági megállapítást", mert úgy érzi, hogy szinte képtelenség mindent betartani, és eleve arra számít, az adóhatóság talál valami hibát még akkor is, ha arra nem lenne oka. Ez nem egy szerencsés állapot.

Hogyan javítható a versenyképesség? (Oldaltörés)

hvg.hu: Az adórendszer bonyolultsága és a fent említett bizonytalanság a magyarországi cégek versenyképességének nem tesz jót. Az Ön meglátásai szerint milyen változtatásokkal lehetne javítani a cégek helyzetén?

Oszkó Péter
A 34 éves szakember jogi diplomát, szakvizsgát és adószakértői képesítést szerzett. Karrierjét a KPMG-nél kezdte. 2000-2001-ben Londonban gyűjtött tapasztalatokat nemzetközi adótanácsadóként, majd 3 éven át vezette a Freshfields Bruckhaus Deringer ügyvédi irodahálózat magyarországi irodájának adótanácsadó részlegét. A Deloitte-hoz 2004-ben csatlakozott, ahol mostani elnök-vezérigazgatói kinevezéséig az adótanácsadás üzletágat vezette.
O. P.: Mint ahogy az már ezerszer elhangzott, a költségvetés kiadási oldalának a reformja a legfontosabb teendő ahhoz, hogy az adórendszer versenyképessé válhasson, és a legalapvetőbb feltétele annak, hogy az elvonások mértéke csökkenhessen. Ez nyilvánvaló dolog, tehát nem az adórendszeren belül van a legfontosabb elvégzendő feladat, hanem azon kívül. Ezért véleményem szerint egyrészt növelni kellene a fogyasztást terhelő adókat, másrészt csökkenteni kellene a vállalkozásokat, illetve a foglalkoztatást terhelő adókat. Emellett szükség van a rendszer egyszerűsítésére, leginkább az olyan kis adók megszüntetésére, amelyek olykor nem is eredményeznek több bevételt, mint amennyibe a beszedésük kerül. Ebből viszont rengeteg van, és értelmetlen kockázatokat jelentenek a cégeknek. Nagyon nehéz ugyanis követni vagy felismerni, hogy az adott ügyletben adókötelezettséget eredményeznek-e.

hvg.hu: Az adórendszer átalakítása és a versenyképesség kapcsán gyakran szóba kerülnek a környező országok példái. Hozzájuk képest mi hogy állunk?

O. P.: A szomszédos országok nagyon drasztikusan elindultak az egyszerűsítés irányába az egykulcsos adórendszer bevezetésével. Ennek két hatása van: egyrészt sokkal kezelhetőbbé és teljesíthetőbbé válnak az adóterhek, hiszen eltűnik egy csomó speciális kedvezmény a rendszerből, másrészt ez kiegyenlíti az adóterhet, mert mindenkitől arányosan ugyan annyi adót szednek be. Az egyszerűsítés hatására a költségvetés bevétele ugyan csökkenthet, de hosszú távon a büdzsé ennek a nyertese is lehet. Egykulcsos adót azonban nemcsak adócsökkentéssel, hanem a csehekhez hasonlóan, más lépésekkel kiegészítve, az adóterhek átcsoportosításával is be lehet vezetni. Így a változtatás nem okoz költségvetési bevételkiesést.

hvg.hu: Ez Ön szerint nálunk is megvalósítható lenne?

O. P.: Nem hiszem, hogy Magyarországnak is pont az egykulcsos adórendszert kell megoldásként megtalálni. Ha az adórendszer hatékonyságáról beszélünk, elsősorban inkább azt kell inkább megnézni, hogyan lehet a nem fizetőket bevonni a közterhek viselésébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Új APEH-listák: 180 napon túli adótartozások

Az első negyedév végén, március 31-én 1.908 magánszemélynek (egyéni vállalkozónak) volt 180 napon túl, folyamatosan 10 millió forintot meghaladó adótartozása és 476 egyéb adózónak 180 napon túl, folyamatosan 100 millió forintot meghaladó adótartozása - derül ki az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) honlapján közzétett új adóslistákból.

Társadalom

Adósság elleni védőoltás

A családi házak szomszédságában épülő fecskendőgyárral mentené meg a csődtől az eladósodott Veresegyházat a polgármester.

Vállalkozás

Társasági adók

Jelentősen enyhült világszerte a vállalatok adóterhe az utóbbi másfél évtizedben - derül ki a londoni székhelyű KPMG nemzetközi könyvvizsgáló cég minap megjelent, 86 országot vizsgáló tanulmányából.

Itthon

A luxusadó evolúciója

Mi a közös egy gabonatároló silóban, egy bevásárlóközpontban, egy telefonpóznában, egy intarziás faberakásban és egy antennában? Látszólag semmi, egyébként meg csak annyi, hogy mindegyikkel a kultúrát is támogatjuk. Az említett termékek után ugyanis kulturális járulékot kell fizetni. De mi is az a kulturális járulék és mekkora adókockázatot jelent?

Itthon

Vámosi-Nagy: fele annyi adónemre lenne szükség

A pénzügyminiszter bizonyos átalakítások jogosságának elismerése mellett még jó egy évig nem ígér semmit attól tartva, hogy a konvergencia-programot nem veszélyeztetheti semmi, különben a külföld bizalma sem szerezhető vissza. A kormányfő ugyanakkor valamilyen lehetséges adóreformot lebegtetett az egyik beszédében. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint a jelenlegi közel 50 adónem fele is elég lenne a költségvetési hiány pótlásához.