szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon az állami újraelosztás GDP-hez mért 50 százalékos arányát 40-45 százalékra kell csökkenteni, mert így lehet optimalizálni a gazdaságot - mondta John Lipsky, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első vezérigazgató-helyettese hétfői budapesti tájékoztatóján.

A Magyar közgazdasági Társaság szervezésében tartott előadásában John Lipsky kijelentette: szükségszerű volt a fiskális konszolidáció Magyarországon, de ki kell jelölni a további reformokat is. Az IMF vezérigazgató-helyettese hozzátette: a konvergenciaprogramban rögzített egészségügyi reformot, oktatási reformot és az államigazgatás reformját következetesen végig kell vinni, hogy 2008-ra a GDP arányos államháztartási hiány valóban 4,5 százalékra süllyedjen.

Az IMF Nemzetközi vezérigazgató-helyettese szerint a közszféra és a magánszféra új határait kell meghúzni az egészségügyi, az oktatási és a nyugdíjreform megvalósítása során. "Ki kell tűzni Magyarországon, hogy többen fizessenek adót és jelentősen mérsékeljék az adóelkerülők táborát" – mondta. John Lipsky a munkát terhelő adók csökkentését és a fogyasztási adók növelését javasolta egy lehetséges adóreform keretében. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy kellő óvatossággal szükséges eljárni annak érdekében, hogy a beszedett adók összege ne csökkenjen.

A Magyarország előtt álló kihívásokról szólva elmondta: olyan koordinált fiskális és monetáris politikát kell kialakítani, amely stabilitást sugall a befektetők számára. Emellett a monetáris politikának be kell vetnie saját eszközeit, elsősorban a kamatot annak érdekében, hogy elérje a kitűzött tartósan alacsony inflációs célt, amelyet a régióban is már elértek sokan.

"Középtávon próbatétel előtt áll Magyarország, ha meg akarja őrizni versenyképességét vagy még javítani is akarja, mivel a környező országok most nagyobb sebességre kapcsoltak" – figyelmeztetett az IMF vezérigazgató-helyettese.

John Lipsky hangsúlyozta, hogy kivételesen jó a nemzetközi konjunktúra és igen magas a befektetői bizalom a legjobb alkalom az államháztartás rendbetételére. Véleménye szerint Magyarország rendelkezik azokkal a talentumokkal, tudással illetve innovációval, amelyek segítségével képes a globalizáció által felvetett új kihívásokkal megbirkózni.

Nincs egyetlen jó megoldás az egy, illetve több biztosítós egészségügyi modellt illetően – vélekedett John Lipsky. Miközben a hatékonyság alapkövetelmény, a méltányosságot, azaz a szolidaritás mértékét minden országnak magának kell meghatároznia – fűzte hozzá.

Ashoka Mody, az IMF európai főosztályának igazgató-helyettese szerint a magyarországi egészségügyi reform túlságosan leszűkült a biztosítási modell kérdésére, s kevesebb szó esik az ellátásban szükséges versenyről és a kórházak átszervezéséről. Az IMF európai vezető munkatársa megismételte valutaalap nemrég Magyarországról kiadott megállapításait, miszerint szükséges a bonyolult személyi jövedelemadó áramvonalasítása, a fogyasztást terhelő adók növelése és az élőmunkát terhelő adók csökkentése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

IMF-vélemény: ambiciózus a magyar pénzügyi program, de…

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai, varsói székhelyű irodájának vezetője Christoph Rosenberg szerint a magyar jegybank inflációellenes politikáját megfelelőbben lehetne megvalósítani a forint szabad árfolyammozgásával, szemben a jelenlegi árfolyamrendszerrel.

MTI Gazdaság

Az IMF a fiskális reformok új generációjának bevezetésére ösztönöz

Hosszabb távra szóló, a fiskális reformok "új generációjának" bevezetésére ösztönzi a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a magyar kormányt annak érdelében, hogy a megszilárdítsa a költségvetési fegyelmet - mondta magyarországi tárgyalásait követően Ashoka Mody, az IMF európai főosztályának igazgató-helyettese.

MTI Gazdaság

Az IMF aggódik egy erős forint miatt

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) attól tart, hogy a forint túlerősödése akadályozhatja a magyar gazdaság növekedését - számolt be Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium államtitkára hétfőn washingtoni tárgyalásai közben. Amúgy az IMF-nél örömmel nyugtázzák, hogy a magyar gazdaság azon a pályán halad, amelyet a stabilizációs csomag meghatározott.

MTI Gazdaság

IMF: növekvő kockázatok a pénzpiacon

Némely pénzpiacok kockázata növekszik - állapította meg az IMF a globális pénzügyi stabilitásról készített friss féléves jelentésében. Mert ugyan a nemzetközi szervezet úgy látja, hogy a gazdasági növekedés és a globális gazdasági feltételek támogatják a kedvező pénzügyi környezet kialakulását, de bizonyos kockázatok és körülmények ennek ellenében mutatnak változásokat, 2006. szeptembere óta a pénzügyi stabilitást gyengítik.