Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Magyarországon az állami újraelosztás GDP-hez mért 50 százalékos arányát 40-45 százalékra kell csökkenteni, mert így lehet optimalizálni a gazdaságot - mondta John Lipsky, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első vezérigazgató-helyettese hétfői budapesti tájékoztatóján.
A Magyar közgazdasági Társaság szervezésében tartott előadásában John Lipsky kijelentette: szükségszerű volt a fiskális konszolidáció Magyarországon, de ki kell jelölni a további reformokat is. Az IMF vezérigazgató-helyettese hozzátette: a konvergenciaprogramban rögzített egészségügyi reformot, oktatási reformot és az államigazgatás reformját következetesen végig kell vinni, hogy 2008-ra a GDP arányos államháztartási hiány valóban 4,5 százalékra süllyedjen.
Az IMF Nemzetközi vezérigazgató-helyettese szerint a közszféra és a magánszféra új határait kell meghúzni az egészségügyi, az oktatási és a nyugdíjreform megvalósítása során. "Ki kell tűzni Magyarországon, hogy többen fizessenek adót és jelentősen mérsékeljék az adóelkerülők táborát" – mondta. John Lipsky a munkát terhelő adók csökkentését és a fogyasztási adók növelését javasolta egy lehetséges adóreform keretében. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy kellő óvatossággal szükséges eljárni annak érdekében, hogy a beszedett adók összege ne csökkenjen.
A Magyarország előtt álló kihívásokról szólva elmondta: olyan koordinált fiskális és monetáris politikát kell kialakítani, amely stabilitást sugall a befektetők számára. Emellett a monetáris politikának be kell vetnie saját eszközeit, elsősorban a kamatot annak érdekében, hogy elérje a kitűzött tartósan alacsony inflációs célt, amelyet a régióban is már elértek sokan.
"Középtávon próbatétel előtt áll Magyarország, ha meg akarja őrizni versenyképességét vagy még javítani is akarja, mivel a környező országok most nagyobb sebességre kapcsoltak" – figyelmeztetett az IMF vezérigazgató-helyettese.
John Lipsky hangsúlyozta, hogy kivételesen jó a nemzetközi konjunktúra és igen magas a befektetői bizalom a legjobb alkalom az államháztartás rendbetételére. Véleménye szerint Magyarország rendelkezik azokkal a talentumokkal, tudással illetve innovációval, amelyek segítségével képes a globalizáció által felvetett új kihívásokkal megbirkózni.
Nincs egyetlen jó megoldás az egy, illetve több biztosítós egészségügyi modellt illetően – vélekedett John Lipsky. Miközben a hatékonyság alapkövetelmény, a méltányosságot, azaz a szolidaritás mértékét minden országnak magának kell meghatároznia – fűzte hozzá.
Ashoka Mody, az IMF európai főosztályának igazgató-helyettese szerint a magyarországi egészségügyi reform túlságosan leszűkült a biztosítási modell kérdésére, s kevesebb szó esik az ellátásban szükséges versenyről és a kórházak átszervezéséről. Az IMF európai vezető munkatársa megismételte valutaalap nemrég Magyarországról kiadott megállapításait, miszerint szükséges a bonyolult személyi jövedelemadó áramvonalasítása, a fogyasztást terhelő adók növelése és az élőmunkát terhelő adók csökkentése.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Év végén élesedne az unió erdőirtás ellen fellépő kereskedelmi rendelete, ami a világ két kedvenc barna babján túl még további öt termékcsoport behozatalát szabályozná. Sokak szerint a hatályba lépést halasztani kellene, vagy inkább hagyni az egészet a fenébe.
A Tisza szigetek korábbi koordinátora, Farkas Dezső az elnöke az Irány a Jövő Pártnak.
Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
A zenészek nem küldhetik azt az üzenetet, hogy nem érdekli őket, mi történik az országban, ahol játszanak.