szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szőlő és borágazat legfontosabb feladata most, hogy elérje az európai borpiaci reform módosítását – mondta Horávth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára a XV. Jubileumi Balatonlellei Borhét szőlőtermesztési és borászati tanácskozásán.

A főtitkár az MTI-nek kifejtette, legutóbb két hete fordult a tanács az agrártárcához kérve, hogy az unió felé harsányabban képviseljék a magfar szőlő és bortermelők igényeit, amelyben széleskörű szakmai konszenzus mutatkozik.

Az ágazat, amelynek állásfoglalásával Horváth Csaba szerint a szaktárca is egyetért, jelezni kívánja az unió felé, hogy nem ért egyet az Európában 200 ezer hektárnyi szőlő kivágásáról szóló programmal. Félő ugyanis, hogy az ehhez biztosított támogatási összegek csak a keleti országokban lesznek vonzók, jelentős szőlőültetvények megszűnését okozva ott, ahol nincs más megélhetési alternatíva.

Magyarországon tavaly már 3600 hektárnyi szőlőt kivágtak, és idén további 2 ezer hektárnyi kivágásához kaptunk támogatást, amelyre kétszeres a túljelentkezés - tette hozzá a főtitkár. Szerinte ugyan Európában évente 30 millió hektoliternyi borfelesleg keletkezik, a szőlőterületek további drasztikus csökkentésére már nincs szükség. Ennek ugyanis csak az lesz a következménye, hogy unión kívüli országok törnek be a piacra. A szőlőket nem kivágni kell, hanem szerkezetátalakítással áttérni a tömegtermelésről a minőségi termelésre - mondta.

A hegyközségek szakmailag indokolatlannak tartják azt is, hogy az unió borpiaci reformja felére csökkentené a must természetes cukortartalmának kiegészíthetőségét, megtiltva a kristálycukor alkalmazását. Ez az intézkedés 30 százalékkal csökkentené az északi országok bortermelésének jövedelmezőségét - mondta Horváth Csaba.

A magyar szőlő és bortermelők elfogadhatatlannak tartják, hogy Magyarország a termelési szerkezet átalakításához kevesebb pénzt kap a jelenlegi uniós tervek szerint, mint korábban. Horváth Csaba szerint igazságtalan az a számítási módszer, ami az eddigi támogatásokat veszi alapul hátrányos helyzetbe hozva a frissen csatlakozott uniós tagokat, és nem az ültetvényterület, vagy megtermelt szőlő alapján osztja a támogatásokat.

Horávth Csaba ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az idei jó cukortartalmú szőlőtermésből a legjobb borok lehetnek. A szüret a rendkívüli melegek miatt a szokásosnál pár héttel korábban kezdődik, 10-15 százalékkal kevesebb termés várható, de igen jó értéket mutat a szőlő cukortartalma - tette hozzá. Ha nem lesznek újabb hőségnapok, 3,5 millió hektoliternyi bor termeléséhez lesz elegendő a szőlő, amelynek felvásárlási ára átlagosan 15-30 százalékkal emelkedett, jelenleg 70-80 forint/kilogramm - közölte Horváth Csaba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vétek György Gasztro

A borok világa – a világ borai Londonban

Pohárral a kezünkben két óra alatt végigsétálhatunk a világ nagy szőlő- és bortermelő vidékein. Bolyonghatunk azonban bármeddig, Magyarországra nem lelünk a Vinopolisban.

hvg.hu/MTI Gasztro

A brüsszeli borreformterv éles bírálata

A versenyfeltételek romlásához és koncentrációhoz vezethet az Európai Bizottság javaslata. Az európai borászat jelentős átalakításáról szóló jelentést az EU- parlament plenáris ülésén megszavazták a képviselők.

hvg.hu Gazdaság

Magyarország legvidámabb borai a szekszárdi hegyhátakon

A szekszárdi talán a legszínesebb magyarországi borvidék. Az erősen tagolt domborzat, a változatos termőhelyek, a sok szőlőfajta, a hangulatos régi és látványos újonnan emelt borospincék, a nagy szőlőtáblák és az apró parcellák egyedi ritmusú látványától a látogatónak az a benyomása, hogy ez igazán jókedvű vidék.