szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jövő évtől Magyarországon egyetlen óra alatt céget lehet alapítani - jelentette ki Kóka János hétfőn Pekingben a magyar-kínai Gazdasági és Üzleti Fórumon, amelyen vonzó befektetési célpontként mutatta be és az Európába irányuló kínai export logisztikai bázisaként ajánlotta fel Magyarországot a kínai vállalkozóknak.

„Gazdaságpolitikai területen a magyar kormány ezekben az években reformintézkedéseivel mindent annak rendel alá, hogy egyszerűbbé, kiszámíthatóbbá tegye a környezetet a befektetők és a magyar gazdálkodók számára” - mondta a gazdasági és közlekedési miniszter a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Huj Liang-jü (Hui Liangyu) kínai miniszterelnök-helyettes részvételével tartott fórumon, amely több száz érdeklődő kínai üzletembert vonzott. Az utóbbi egy-két évben Magyarországon már harmadára-negyedére csökkent egy pályázat elbírálásához szükséges időtartam - közölte.

Felhívta a kínai üzletemberek figyelmét, hogy a világ legnagyobb elemzőintézetei, legutóbb például az Ernst & Young, Európa legvonzóbb befektetési célpontjai között tartják számon Magyarországot, amely a kelet-közép-európai térségben a legjobb eredményt érte el tőkevonzásban az elmúlt 17 évben. Lakosságszám-paritáson Magyarország volt képes vonzani a legtöbb működő tőkét egész Kelet-Közép-Európában. Magyarország vezető helyen áll a térségben az egy foglalkoztatottra jutó nemzeti összterméket tekintve is, s több más országhoz képest Magyarországon a legkisebb egységnyi nemzeti össztermék előállításának a költsége is.

Az elkövetkező évek az infrastrukturális bővítés időszakát jelentik Magyarországon, amire lehetőséget teremt, hogy Magyarország az Európai Unió két és fél éve csatlakozott tagjaként hét év alatt az uniótól több mint 30 milliárd dollár támogatást, transzfert kap, amit fizikai és humán infrastruktúrába, versenyképességbe, a foglalkoztatás bővítésébe fektet. Ez egyszerre javítja a környezetet Magyarországon és teremt lehetőséget azoknak a vállalkozásoknak, amelyek e fejlesztéseket nyílt közbeszerzéseken keresztül meg szeretnék valósítani - mondta.

Magyarország az egyetlen ország az Európa Unióban, amely az utóbbi öt évben megduplázta autópálya-hálózata hosszát és ezt az elkövetkező években a tervek szerint tovább duplázzuk. A következő években mintegy 1000 kilométernyi új gyorsforgalmi út épül Magyarországon és legalább ennyi vasutat újítunk fel - közölte.

Magyarországot négy transzeurópai közlekedési folyosó szeli át, s bár nincs tengerpartja, mindössze néhány órányira van a tengeri kikötőktől és a legfontosabb európai logisztikai bázisoktól, és már maga is Európa egyik legfontosabb logisztikai bázisa, a kínai termékek egyik legjelentősebb átkapcsolóközpontja az Európai Unión belül - hangoztatta.

A gazdasági és közlekedési miniszter külön is a kínai vállalkozók figyelmébe ajánlotta Záhonyt és térségét, amelyet Európa egyik legjelentősebb és legperspektivikusabb logisztikai központjának nevezett. Ha a tervek valóra válnak, akkor a következő néhány évben sok milliárd dolláros beruházás érkezik Záhonyba, Európa egyik legjelentősebb logisztikai bázisává, a Nyugat-Európa és Ázsia közti kereskedelem egyik legjelentősebb fordítókorongjává változtatva Északkelet-Magyarországot. Kóka - mint mondta - bízik abban, hogy a magyar kormány képviselője öt év múlva (ugyanitt) már nemcsak terveket, hanem "egy megvalósult logisztikai csodát" fog tudni bemutatni Záhonnyal kapcsolatban.

Felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon kiemelt, egyedi elbírálásban, készpénzt is tartalmazó kormányzati támogatásban részesül minden, 10 millió euró fölötti befektetés és hogy a magyar kormány évente 4-500 millió dollárral támogatja a kutatás-fejlesztést, a külföldi és magyar vállalatok, az akadémiai, oktatási és vállalkozói szféra együttműködését. A biotechnológiát, az informatikát, az autóipart, a szolgáltatóközpontokat, a logisztikát, a turizmust és az energetikát nevezte meg olyan ágazatokként, amelyekben innovációval, kutatás-fejlesztéssel, magas hozzáadott értékkel Magyarország az egyik legversenyképesebb országa az Európai Uniónak.

Szorgalmazta, hogy ne csak állami, hanem tartományi, helyi szinten is szövődjenek kétoldalú kapcsolatok. Bejelentette, hogy 2008 februárjában mintegy 400 fős magyar-kínai testvérvárosi és megyei találkozó, valamint konferencia kerül megrendezésre Budapesten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kóka: nem kerestek a rokonaim a miniszterségemből

Az operatív feladatok helyett a stratégiai munkát látja fontosabbnak 2008-tól Kóka János, az SZDSZ elnöke, gazdasági miniszter, ezért döntött arról, hogy az év végével lemond a gazdasági tárca vezetéséről.

Vélemény

Kóka lemondásának botrányszálai

A „fontolva lemondó”, vagyis távozását jó előre bejelentő gazdasági miniszter leszögezte, kormányzati posztjától való megválásának nincs köze az általa vezetett tárca körüli - az ellenzék által gyanúsnak vélt - ügyekhez. Ez valószínűleg így is van. Kóka János ügyei aligha súrolják a magyar politikai kultúra által szabott határértéket. Ám közvetett szerepet mégis játszhatott a politikus elhatározásában a Fidesz lejárató célú kutakodása.

MTI Gazdaság

Kínával közös kockázatitőke-alapot akar Kóka

Kínával közös kockázatitőke-alap létrehozását szeretné elérni Kóka János az egymás országában megvalósuló beruházások, főleg a kis- és középvállalkozások közös projektjeinek támogatására.

hvg.hu Itthon

Kóka otthagyja a gazdasági minisztériumot

Információink szerint Kóka János döntését, miszerint lemond még az idén miniszteri posztjáról, az SZDSZ ügyvezető testülete, ahol csütörtökön közölte lemondási szándékát megelégedéssel fogadta.