szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Versenykorlátozó megállapodást kötött egymással a Magyar Posta Zrt. és a Magyar Lapterjesztő Zrt. - tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), amely egyenként 468 millió forint bírságot szabott ki a kartellezőkre.

A GVH szerdai közleménye szerint a két társaság abban állapodott meg, hogy nem támadja egymás piacait. A Magyar Posta végezte 1998-ig mind az árus, mind az előfizetéses lapterjesztést, akkor eladta regionális újságterjesztő vállalkozásait a francia érdekeltségű a Magyar Lapterjesztő Zrt.-nek (Lapker). Ekkortól az újságoknak a nyomdától a kiskereskedelmi egységekhez történő eljuttatása a Lapker feladata lett, míg a posta megtartotta az előfizetéses lapterjesztést egészen 2007 elejéig, a MédiaLog Zrt. piacra lépéséig. 

A GVH tárgyalási jegyzőkönyvek, stratégiai tanulmányok és egyéb iratok elemzése alapján kiderítette, hogy a Lapker és a posta olyan  versenykorlátozó megállapodást kötött egymással, amelyben vállalták, hogy meghatározott ideig nem lépnek be egymás lapterjesztési piacára. 

A GVH szerint azonban a vállalkozásokat jobb teljesítményre ösztönzi, ha nem ismerik a tényleges piaci szereplők és a lehetséges belépők szándékait, terveit. A versenytársak közötti egyeztetés arról, hogy mikortól, vagy éppen meddig nem lépnek be egymás hagyományos piacaira, a piaci folyamatok megzavarását jelenti. A versenykorlátozó megállapodás tilalma alóli mentesülésre ebben az esetben a GVH nem látott lehetőséget, hiszen a kölcsönös önkorlátozás nem járt olyan előnyökkel, amelyekből a fogyasztók kellő mértékben részesedtek volna. 

A bírság összegének meghatározásakor a GVH tekintetbe vette, hogy a megállapodás a verseny durva kizárását célozta, több évig volt életben, annak tényleges piaci hatása is volt. Súlyosító körülményként értékelte, hogy az érintett szereplők saját piacaikon lényegében monopolisták, így tisztában kellett lenniük, hogy megállapodásuk korlátozza a versenyt. A versenyhatóság figyelembe vette azt is, hogy 2005 végétől a felek komoly szándékkal álltak elő az egyezség felbontása érdekében, aminek következtében a jogsértés tényleges hatásának hossza öt év helyett háromra rövidült.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A GVH a kartellekre és az innovációra akar figyelni

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a hírközléspiaci kartellek elleni küzdelem kiemelkedő feladatának teljesítése mellett, a jövőben biztosítani kívánja az erőfölénnyel való visszaélések megítélése során a befektetések védelmét és az innováció ösztönzését - tartalmazza a GVH elektronikus hírközlést érintő, 2002-től napjainkig terjedő átfogó versenypolitikai elemzése.

Hét nap gazdaság

Kartellezés

Kartellezésen kapta a nagy cipzár- és ruhacsatgyártókat az Európai Bizottság, ezért 328,6 millió euró büntetést...

MTI Gazdaság

Banánkartellre gyanakszik Brüsszel

Az EU-ba szállító banán-nagykereskedők közül mintegy féltucatnyi árkartellbe tömörült, mintegy öt éven keresztül - ez a gyanúja a brüsszeli bizottság illetékeseinek.

MTI Gazdaság

Kartellezés miatt óriásbírság négy söripari cégnek

Az Európai Bizottság tetemes bírságot szabott ki több európai söripari cégre, mert Hollandiában összehangolt akcióval emelték az árakat, és felosztották maguk között a piacot. Neelie Kroes versenypolitikai EU-biztos figyelmeztetett: a jövőben a bizottság még szigorúbb lesz, a kartellezők nagyobb bírságokra számíthatnak.