szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aki hosszabb időtávokban gondolkodik, annak inkább a dollár gyengülésére érdemes „játszania”. Csak a rövid oldali kötvényeket érdemes tartani. Ami a részvénypiacot illeti, nyoma sincs a korábbi hurráoptimizmusnak, mivel a kisebb kapitalizációjú részvényeket tömörítő BUMIX továbbra sem taláálja régi önmagát.

A hazai piac mozdulatlanságba süllyedt, miután a korábbi kilengések lecsengtek. A nemzetközi piaci viszonyok is konszolidálódnak, ami talán annak köszönhető, hogy az egyéni befektetők már nem a karácsonyi ünnepekre koncentrálnak, miközben a professzionális befektetéseket kezelő szakemberek a bónuszukat féltve tartják a piacot. Legalábbis így tűnik. Aztán persze könnyen kiderülhet, hogy vihar előtti csend honol a piacokon, aztán amikor kitör, már nem lesz hova menekülni.

Különösen igaz lehet ez a BÉT-re, ahol a kisbefektetők elégedettek lehetnek az árakkal, mivel korábban alacsonyabban vásárolhattak -, de eladni most mégsem akarnak, mivel ha megvárják a 2008-as év elejét, akkor az eladásaik után az adót csak egy évvel később kell megfizetniük. Ebből adódóan alacsony a forgalom, csökken a volatilitás – legalábbis a nemzetközi piaci viszonyokhoz mérten. Az árak csökkenő változékonysága még az EUR/USD deviza-pár esetében is látható, csakúgy, mint az árupiac egyéb szegmenseiben, az arany és az olaj sem kivétel.

Devizapiac. A devizapiaci események lecsengőben vannak, azután hogy a FED 25 bázispontos kamatvágást hajtott végre. Egy kicsit „berezonált” a piac, de aztán a központi bankok (FED, ECB, SNB) összefogása – legalábbis összehangolt intézkedési terveik – megnyugtatták a piacot. A pillanatnyi megingás után a dollár erősödni kezdett és úgy néz ki, hogy ez a trend a hét végéig is kitart. Ma már egyértelműnek látszik, hogy a hosszú eső trendben egy komolyabb megállóhoz érkeztünk. Ezzel együtt trendfordulóról még mindig nem beszélhetünk, mivel a korábbi elmozdulás mértéke olyan nagy volt, hogy ahhoz 1,40 körüli szintre kellene erősödnie a „zöldhasúnak”.



A fenti charton még nem igazán érhető tetten az, hogy a pénteki napra a dollár-erősödést mutatott az euróval szemben. A keresztárfolyam 1,4550 körüli szintre állt be, ami – figyelembe véve, hogy a gyengülés lendülete már korábban megtört -, legalábbis oldalazó piacot jelent. Az elemzők többsége további dollár-gyengülést vár a következőkben, de az év végéig – amennyiben nem kerül napvilágra valami rendkívüli rossz hír – nem fog változni. Tehátt ez UER/USD deviza-pár esetében kivárást javasolunk. Aki hosszabb időtávokban gondolkodik, annak inkább a dollár gyengülésére érdemes „játszania”. A hazai piacon is hasonló helyzet alakult ki – legalábbis ami a volatilitást illeti. A HUF beszorult egy sávba az EUR ellen.



A 250-255-ös sáv már ebben az évben nem valószínű, hogy „elesik”, így itt sem tudunk most jó ötlettel szolgálni arra, hogy a befektetésekkel milyen irányban érdemes gondolkodni. Itt is a kivárást javasoljuk. A dollár esetében sem számolunk nagyobb elmozdulással, hiszen, ha az EUR/USD és az EUR/HUF esetében sem várunk jelentős változást, akkor a forint a dollárral szemben sem fog kilépni a sávjából. Ha mégis „fogadni” kellene, akkor a dollár ellen, az euró mellett fogadnánk.

A rövid kötvények tartását javasoljuk (Oldaltörés)

Kötvénypiacok. A nemzetközi kereskedelemben enyhén emelkedtek a hozamok, ami annak köszönhető, hogy a részvénypiaci bizalmatlanság enyhén csökkent az elmúlt napokban, így egy kis kiáramlás ment végbe a kötvénypiacról.

Egyébként is azt láttuk az elmúlthetekben, hogy a kötvények árazásában túlzott kamatcsökkentési várakozások épültek be, amit gyorsan igyekszik kiárazni a piac, mivel a FED komment szerint a kamatvágásoknak vége, az elsődleges szempont ma inkább a gazdaság élénkítése. Természetesen nem egyszerű akkor a helyzet, amikor a gazdaság a potenciális lehetőségeit messze alulmúlva növekedik, miközben inflációs nyomás nehezedik a gazdaság egészére. Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy hosszabb távon változhat a helyzet, az olajár, a külső ható tényezők, a közelgő választások sok meglepetést hozhatnak még. Ezek persze csak a jövő év történései lehetnek, így ma – rövidtávon – nincs komoly hatásuk.



A hazai piacon is hasonló a tendencia, mivel itthon az előre vártakkal szemben az infláció nem csökkent a várt mértékben, miközben a gazdasági növekedés konvergál a nullához. Az MNB nincs könnyű helyzetben, így a sáveltörlés kérdésnek boncolgatásával próbál időt nyerni, hátha kedvezően alakulnak a folyamatok. Erre van is remény, de csak akkor, ha a nemzetgazdasági egyenlegek javulása mellett a növekedés is beindul a jövő évben.

Rövidtávon azt mondhatjuk, hogy a kötvénypiacon további hozamemelkedés lehet, ami azt jelenti, hogy továbbra is csak a rövid oldali kötvényeket érdemes tartani. Ennek az oka, hogy nem látjuk ma azokat az erőket, azokat a várható híreket, ami a kötvények irányába terelnék a befektetőket. A részvénypiacon vannak biztató folyamatok, de a kötvénypiacon ezek inkább negatív előjellel hathatnak. Itt a pénztárak eszközallokációiban fellépő változásokra gondolunk. A nyugdíjpénztárak ugyanis választható kockázati szinteket készülnek bevezetni a piacon, ami azt jelenti, hogy a részükről a részvények iránt nőni fog a kereslet, míg a kötvények esetében csökkenni fog. Hogy ez mire lesz elég az kérdéses, de ha a külföldi szereplők nem lesznek aktívak, akkor a hatás akár komoly elmozdulásokat is indukálhat. Ajánlásunk tehát a rövid (3-6 hónap) kötvények tartása.

Ne vegyünk kis részvényeket (Oldaltörés)

Részvénypiac. A részvénypiacokon a korábbi csúcsok közelébe emelkedtek az árak – legalábbis Európa fejlettebb részén, míg a feltörekvők – a jó hét ellenére is – még messzebb vannak ezektől a szintektől. Ez különösen igaz a hazai piacra, ahol a 26 500 pontos szint egyelőre áthatolhatatlannak látszik, de arra sem utal semmi, hogy komolyabb befektetők arra várnak, hogy megnyomják a „sell-gombot”. A forgalom alacsony volt egész héten, a továbbiakban sem várható élénkülés, de azért ne feledjük el, hogy ilyenkor mindig fennáll a veszélye annak, hogy egy relatív kis szereplő is komoly árváltozásokat képes generálni.



A trend azt mutatja, hogy a csúcs után – emelkedő volatilitás mellett – egy széles sávban esik a piac és most éppen a sáv felső szélén állunk, ahonnan esés következhet. De ez csak a technikai megközelítés, a várható hírek, események nem mutatnak ebbe az irányba. Az egyedi részvényeket tekintve ma a Richter, az OTP? A Mol elég erősnek tűnik, de az figyelmeztető jel, hogy nyoma sincs a korábbi hurráoptimizmusnak, mivel a kisebb kapitalizációjú részvényeket tömörítő BUMIX továbbra sem taláálja régi önmagát.



A részvénypiaci kockázatvállalási hajlandóság tehát csökkent, az emelkedő periódusban sem keresik jelentős mennyiségben a kisebb részvényeket. Ez is intő jel. Ajánlásunk így a hazai piacon a nagyobb kapitalizációjú részvények tartása. Mivel a fenti összefüggés (BUX-BUMIX) a nemzetközi kereskedésben is érezhető, így ma nem ajánljuk más térségek esetében sem a kisebb részvények vételét. Különösen igaz ez a lengyel piacra, ahol az évben rendkívüli nagymértékben történt ilyen jellegű részvény-bevezetés, így súlyuk itt az átlagnál jóval magasabb. Ma az orosz – esetleg a török - részvényektől várunk az átlagot meghaladó növekedést, így itt vételt ajánlunk, az összes többi térség esetében kivárásra érdemes játszani.

Ajánlások (Oldaltörés)


- Állampapír piac:

3-6 hónapnál rövidebb kötvények (HUF, EUR)

- Vállalati kötvények:

Eladás

- Nemzetközi részvénypiac:

Orosz részvények vétel

- Hazai részvénypiac:

Mol, OTP, Richter tartás

- Befektetési alapok:

Orosz, török részvény alapok vétele


Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!