szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank inflációs szempontból jövőre 7,7 százalékos béremelkedést tart kívánatosnak a versenyszférában – jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten.

Ez a 7,7 százalékos béremelkedés 5 százalékos jövő évi átlagos infláció és 2,7 százalékos termelékenység növekedés mellett indokolt – magyarázta az MNB álláspontját az elnök.

Simor András elmondta azt is, hogy az utóbbi években általában az Országos Érdekegyeztetési Tanácsban kialakult megállapodásnál 1,5-2 százalékponttal magasabb bérnövekedés valósult meg, így a 7,7 százalékos említett béremelkedés csak 6 százalék körüli bérmegállapodást tesz lehetővé.

A jegybank véleménye szerint a magyar bérek felzárkóztatása az Európai Unió átlagához csak fokozatosan, teljesítménnyel alátámasztva indokolt. Megemlítette azt is, hogy 2006-ban a bérek és járulékok emelkedésének mértéke meghaladta a gazdaság fejlettségének szintjét, ennek nyomán a vállalkozások versenyhátrányba kerültek például cseh és szlovák versenytársaikkal szemben.

Egy másik kérdésre válaszolva elmondta: ha már értékelhető a 2008. évi költségvetés teljesítése, illetve megismerhető a 2009. évi elfogadott költségvetés, és a 3 százalékos inflációs cél elérhetősége 2009-re, akkor, 2008 végén, 2009 elején érdemes euró csatlakozási dátumról beszélni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

A reálbér 5,6 százalékkal csökkent az előző évhez képest

A bruttó átlagkeresetek összességében 8,2, a nettó átlagkeresetek 2,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a január-szeptemberi reálkereset – a fogyasztóiár-index 8,3 százalékos növekedése mellett – 5,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

hvg.hu Gazdaság

A növekedés lassul, a hiány és a reálbér csökken

A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az Erste Bank együttműködésével készített –előrejelzése szerint idén a gazdasági növekedés üteme a korábban gondoltnál jobban lassul, a bruttó bérek és az infláció emelkedése viszont erőteljesebb. Az utóbbiak növelik a költségvetés bevételeit, s ezzel – a lassuló gazdasági fejlődést is figyelembe véve – csökkentik a hiányt.

MTI Gazdaság

Országos bérmegállapodás: távol és mégis közel

Tovább közeledtek az álláspontok az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) mai ülésen a jövő évi országos béremelési ajánlásról. A szakszervezetek péntekig testületeikkel vitatják meg a bruttó 4,5-6,0 százalékos munkáltatói javaslatot.

MTI Gazdaság

Karvalits: jövőre végre nőnek a reálbérek

Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint nem az a kérdés, hogy mostantól a gazdaság gyorsulni fog-e, hanem az, hogy milyen ütemben és milyen szintig. Erről a jegybank alelnöke szombaton beszélt a Magyarország gazdasági versenyképességéről rendezett budapesti konferencián.