szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eurózóna gazdaságai erősek, így képesek megbirkózni a mostani pénzügyi válsággal – fejtette ki Joaquin Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa. Azonban azt is megjegyezte, hogy az eurózóna tagországai között jelentősek az eltérések.

Almunia Pozsonyban Szlovákia euróövezeti csatlakozása alkalmából hétfőn elkezdődött kétnapos nemzetközi értekezleten mondott beszédet. A konferencián a várakozások szerint jelentős teret szentelnek a pénzügyi válság témakörének.

Almunia elmondta, hogy a kedvező makrogazdasági háttér a korábbi megrázkódtatások idején is megóvta az eurózónát, amely szerinte most is "erős pozícióban van ahhoz, hogy helytálljon a nehéz körülmények között." 

Almunia üdvözölte a washingtoni döntést, mindamellett leszögezte, hogy szerinte Európában nem ugyanaz a helyzet, mint az Egyesült Államokban, de hangsúlyozta, hogy az Európai Unió egyes tagországainak maguknak kell eldönteniük, hogy a pénzpiacok stabilizálása céljából hoznak-e a Washington által javasolt 700 milliárd dolláros mentőakcióhoz hasonló intézkedéseket. Almunia szerint a jelenlegi pénzügyi válságra a válasz a szabályok betartása, a felügyelet erősítése, a pénzintézetek esetében a hatékonyabb kockázatkezelés lehet.

Szlovákiával összefüggésben azt hangsúlyozta, hogy az országnak éberen kell ügyelnie az inflációra és védekeznie az inflációs kockázatokkal szemben. Szlovákia januárban válik az euróövezet tagországává.

Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke szintén az inflációs aggodalmakra figyelmeztetett, mondván, hogy az inflációs nyomás hatására Szlovákia letérhet a fenntartható gazdasági felzárkózás pályájáról az euró bevezetése után. Trichet szerint Szlovákiának folytatnia kell a reformokat, mérsékelnie a költségvetés hiányát és liberalizálnia a munkaerőpiacot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Lopják az összeolvadó bankok webcímeit

A csődbe jutott brit és amerikai bankok, valamint felvásárlóik nevéből képzett internetcímeket vásároltak fel ismeretlenek, abban a reményben, hogy busás haszonnal adhatják tovább, ha a cégek neve nem változik.

MTI Gazdaság

A pénzügyi válság közepette aktivizálják magukat a kínai bankok

Friss pénzek megszerzéséről tárgyal kínai illetékesekkel a Morgan Stanley amerikai pénzintézet - közölte csütörtökön az amerikai sajtó, amely szerint arról lenne szó, hogy egy kínai bank nagyobb részesedést szerezne az amerikai befektetési bankban. Egyes források a CITIC csoportot említik, mások a kínai fejlesztési bankot (CDB).

MTI Gazdaság

A történelem legnagyobb vagyonáthelyeződése megy végbe

A történelem legnagyobb vagyonáthelyeződése megy végbe azáltal, hogy az olaj hordónkénti ára a 2001-es 30 dollárról megháromszorozódott és mára elérte a 100 dollárt; az olajfogyasztó országoknak összehangolt akcióval kell fellépniük a politikai spekulációval szemben - írta Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a The Washington Post csütörtöki számában.

MTI Gazdaság

A központi bankok öntik a pénzt a piacra

A mértékadó európai központi bankok csütörtökre és a következő napokra újabb rendkívüli refinanszírozási árveréseket hirdettek, ezúttal a dollár likviditását növelendő. A központi bankok a e héten már több mint 100 milliárd eurót, fontot és svájci frankot öntöttek a piacra rövid lejáratokra.

Gazdaság

A világ, amelyet ismerünk, lehanyatlik

Az elmúlt drámai napok után mintha megnyugvóban lenne a világ pénzpiaca, így most e rövid szélcsendben érdemes visszapillantani: miféle válságba keveredett a pénzvilág, s kell-e nekünk ettől tartanunk? Igyekeztünk az egyszerű összefüggéseknél maradni.

MTI Gazdaság

London bombázása óta a legnagyobb pánik a piacokon

A második világháború óta nem tapasztalt menekülés zajlik a biztonságos befektetésekbe a piacokon. Ezt jelzi, hogy a rövid lejáratú amerikai kincstárjegy hozama legutóbb London német bombázása idején volt olyan alacsony, mint most, áll a Financial Times csütörtöki helyzetértékelésében. Londoni elemzők szerint ugyanakkor a feltörekvő piaci adósságok komolyan megsínylették az erősödő kockázatkerülést.

Gazdaság

Pánik után: milyen lesz a jövő bankja?

A pénzügyi piacok felbolydulása miatt szinte mindenki a napi ügyekre figyel, ami érthető is, hiszen egyik napról a másikra nagynevű bankok jelentenek csődöt, illetve szorulnak komoly tőkeinjekcióra. A hosszabb távú kilátásokról ezzel együtt sem szabad elfeledkezni: a Deloitte elemzése arra keresi a választ, hogy a fenntartható fejlődéhez miképp járulhatnak hozzá a pénzintézetek.

MTI Gazdaság

Simor: további jelzéseket kell adnunk

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint fontos lenne, ha Magyarország további jelzéseket adna a világnak, hogy a korábbi időszakhoz képest kevésbé kockázatos a befektetők számára. A jegybank elnöke ezt a Magyar Televízió 1-es csatornájának "A szólás szabadsága" című műsorában mondta vasárnap este.

MTI Gazdaság

Simor: megállítható az összeomlás

A kormányok és jegybankok mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a nemzetközi pénzügyi piacok rendeződjenek, és az összeomlás biztosan megállítható - nyilatkozta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.