szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Uniónak fejlesztenie kell az élelmiszerek importellenőrzési rendszerét – hangoztatta hétfőn az unió elnöki tisztét betöltő Franciaország mezőgazdasági minisztere, aki az uniós agrárminiszterek tanácskozásán vesz részt Annecy-ben.

Michel Barnier a kínai tejpor botrányt és a korábbi ukrajnai étolaj-szennyezést említette olyan eseményként, amely az Európába irányuló élelmiszerszállítmányok fokozottabb ellenőrzésének kérdését veti fel. Az ellenőrzés javítását a miniszter az ellenőrzési módszerek és rendelkezések harmonizálásával képzeli el, és annak biztosításával, hogy az Európába belépő termékek ugyanazoknak a normáknak feleljenek meg, mint amiket az európai termelőknek kell teljesíteniük.

A miniszter olyan memorandumot akar megfogalmazni, amely a mostani importellenőrzés lyukait hivatott betömni. A hiányosságok elsősorban a tagországok közötti ellenőrzési módszerek eltéréseire és a kockázatok valóságos értékelésének hiányára vonatkoznak a legtöbb gondot okozó termék esetében.

Franciaország abban bízik, hogy az intézkedési javaslatok elnyerik majd a 26 uniós tagország támogatását, amikor a francia elnökség az év végével befejeződik. A júniusban már körvonalazott módosítási javaslatokat elemzők szerint 15 tagország támogatja, a többiek viszont tartózkodóak, mivel attól tartanak, hogy az unió kereskedelmi partnerei protekcionizmussal fogják vádolni őket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Így szívja vérünket a végtelen élelmiszerválság

Az agrár- és élelmiszeripari multiknak, illetve a pénzügyi befektetőknek nem érdekük, hogy ismét olcsóbb legyen az élelmiszer, így nem is lesz az a pesszimista jóslatok szerint. A drága energiahordozók, a növekvő bioüzemanyagtermelés és bővülő élelmiszerkereslet egymást tovalendítő trendjei is ezt erősítik. Az ENSZ mezőgazdasági szervezete, a FAO új jelentése szerint pedig először a szegény országok asszonyainak létfeltételeit szünteti meg a világ megmentésének álcázott profithajsza.

MTI Plázs

Halálos lehet az élelmiszerallergia

A darázsméreg, a gyógyszerek és az élelmiszerek válthatják ki a legsúlyosabb allergiás reakciókat, akár halálos anafilaxiás sokkot is okozhatnak - közölte Balogh Katalin, a Budai Allergia Központ szakorvosa. Az allergológust azzal kapcsolatban beszélt, hogy a Ryanair egyik gépe kényszerleszállást hajtott végre kedden az egyik utas gombaallergiája miatt.

MTI Plázs

Vesekövet okozott a kínai gyerektápszer

A kínai kormány komoly büntetést helyezett kilátásba pénteken azután, hogy kiderült: az egyik legnagyobb tejipari vállalatnak 700 tonna tejport kellett kivonnia a forgalomból, mivel az vesekövet okozott csecsemőknél. Az ügy ismét a kínai élelmiszer-biztonság hiányosságaira irányította a nemzetközi figyelmet.