szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eurózónában szeptemberben már a negyedik hónapja romlottak a szolgáltatásokban és a feldolgozóiparban az üzleti kilátások, jóllehet azok valamelyest felülmúlták a szakértői várakozásokat – derül ki a két szektor kedden közölt beszerzői menedzser indexéből.

Augusztusban a szolgáltatásokban és a feldolgozóipar tevékenységében némi javulás volt tapasztalható, szeptemberben azonban e két szektor teljesítménye rosszabbodott. A két szektor együttes teljesítményének változását jelző összetett index szeptemberre 47,0 pontra, hét éves mélypontra süllyedt az augusztusi 48,2 pontról. A vállalatok által megszabott árak is mérséklődtek, ami viszont kedvező hír az infláción őrködő Európai Központi Bank (EKB) számára.

A szolgáltatói beszerzői menedzser index öt éves mélypontra, 48,2 pontra esett az augusztusi 48,5 pontról. A szakértői várakozásokban 48,0 pontra történő esés szerepelt. A fél évre előre tekintő várakozások indexe 49,2 pontos mélypontra esett. Az 50 pont feletti index a tevékenység bővülését, az alatti index mérséklődést jelent.

Az 5 ezer vállalat adatait összegző Markit kutatóintézet közgazdászának értékelése szerint a szolgáltatási szektorban még tovább rosszabbodik majd a helyzet, mielőtt javulás következne be, erre utal "a szektorban szélesebb körben tapasztalható borúlátás". Az eurózóna feldolgozóipari beszerzői menedzser indexe hét éves mélypontra, 45,3 pontra süllyedt az augusztusi 47,6 pontról, jelentősen elmaradva a 47,2 pontos szakértői várakozástól.

Az árváltozások szempontjából mértékadó, hogy mindkét szektorban mind a bekerülési, mind pedig az értékesítési árak emelkedésének üteme 2007 októbere, illetve decembere óta a leggyorsabb mértékben csökkent a nyersolaj és a nyersanyagok ármérséklődésének hatására. Ez az EKB-t a kamatmérséklés lehetőségének mérlegelésére késztetheti - közölte a szakértő. A foglalkoztatási helyzet augusztushoz képest javult csekély mértekben. Az alindex 49,1 pontra emelkedett az augusztusi négy éves mélypontnak számító 48,9 pontról, de 50 pont alatt maradt. A feldolgozóiparban viszont öt éves mélypontra esett a foglalkoztatottság, 46,6 pontra süllyedt az alindex az augusztusi 48,8 pontról.

Az eurózóna tagországai közül Németországban a szolgáltatás tevékenysége január óta első ízben mérséklődött, a feldolgozóipar termelése pedig öt éves mélypontjára esett. Franciaországban stagnáltak szeptemberben a szolgáltatások, a feldolgozóipar teljesítménye viszont nyolc éves mélypontjára esett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Gazdaság

Greenspan: évszázada nem volt ekkora pénzügyi válság

Az Egyesült Államok olyan pénzügyi válságba került, amely egy évszázadban egyszer fordul elő, és amely több mint valószínűleg recesszióhoz fog vezetni – jelentette ki vasárnap Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) előző elnöke.

MTI Gazdaság

Almunia: Európa képes megbirkózni a pénzügyi válsággal

Az eurózóna gazdaságai erősek, így képesek megbirkózni a mostani pénzügyi válsággal – fejtette ki Joaquin Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa. Azonban azt is megjegyezte, hogy az eurózóna tagországai között jelentősek az eltérések.

Gazdaság

A világ, amelyet ismerünk, lehanyatlik

Az elmúlt drámai napok után mintha megnyugvóban lenne a világ pénzpiaca, így most e rövid szélcsendben érdemes visszapillantani: miféle válságba keveredett a pénzvilág, s kell-e nekünk ettől tartanunk? Igyekeztünk az egyszerű összefüggéseknél maradni.

Hét nap gazdaság

Bajban az eurózóna

Egyre több jel utal arra, hogy tízéves fennállása során először recesszió felé tart az eurózóna gazdasága, elsősorban...

Gazdaság

Összeomlik a világ: 700 milliárdos romeltakarítás kérdőjelekkel

Az elmúlt hetekben tetőző válság után a pénzügyi világpiac túl van a nehezén, legalábbis annyiban, hogy megtörtént a legtöbb rossz, ami megtörténhetett. Már nem attól kell félni, hogy mi jöhet még, hanem attól, amivel a minimálisan 700 milliárd dollárba kerülő romeltakarítás jár. Bár Magyarországot kevéssé érintette közvetlenül az amerikai pénzpiac megrendülése, kár volna azt hinni, hogy a történelem legnagyobb üzleti bukfencének rezgései fennakadnának a határjelző karóinkon.