szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kiskereskedelmi forgalom változatlan áron számolva 2008 júliusában 1,8 százalékkal csökkent 2007 júliusához képest, míg az első hét hónapban 2,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában a naptárhatásoktól megtisztított adatok alapján – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Júniushoz képest júliusban az eladások 0,1 százalékkal mérséklődtek a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint. A júliusi kiskereskedelmi forgalom folyó áron elérte az 556,7 milliárd forintot, az év első hét hónapjában pedig 3446,7 milliárd forint volt. A kiskereskedelmi forgalom összehasonlító áron – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2008. júniusban 1,9 százalékkal, az első hat hónapban pedig 2,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől.

Tavaly júliusban a forgalom változatlan áron számítva 4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a naptárhatástól megtisztított adatok alapján. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem júliusban az egy évvel korábbihoz képest 1,4 százalékkal mérséklődött, míg az év első hét hónapjában 1,5 százalékkal volt alacsonyabb az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A KSH megjegyzi, hogy a forgalom 92 százalékát adó hiper- és szupermarketek, valamint vegyeskereskedések forgalma júliusban éves összehasonlításban 1,6 százalékkal csökkent, míg a szaküzleteké 0,9 százalékkal emelkedett. A nem élelmiszertermékek kiskereskedelme júliusban 2,0 százalékkal, az első hét hónapban pedig 2,6 százalékkal esett vissza.

Júliusban az előző hónaphoz képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem és a nem élelmiszertermékek kiskereskedelmi forgalma lénygében változatlan maradt, mindössze 0,1 százalékkal mérséklődött a szezonálisan és naptárhatásokkal kiigazított index szerint. Júliusban a nem élelmiszerkereskedelemben csak a bútor-, háztartási cikkek és építőanyag kereskedelme csökkent, mégpedig 6,0 százalékkal, és a legnagyobb arányban, 4,1 százalékkal a textil-, ruházati és cipőkereskedelem emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A többi üzlet forgalma éves összehasonlításban júliusban 0,2 és 2,0 százalék közötti mértékben nőtt.

Az Eurostat gyorsjelentése szerint az Európai Unió 27 államában a kiskereskedelmi forgalom összehasonlító áron átlagosan 1,1 százalékkal csökkent a magyarországi 1,8 százalékos visszaeséshez képest, míg az eurózóna országban 2,8 százalékkal  volt alacsonyabb júliusban az egy évvel korábbinál. A KSH közli az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész kiskereskedelmet, ami Magyarországon júliusban 3,9 százalékkal, január-júliusban pedig 0,9 százalékkal csökkent. Ezen belül a gépjármű- és járműalkatrész forgalom jelentősen, 8,2 százalékkal esett vissza júliusban és az év első hét hónapjában 2,0 százalékkal volt alacsonyabb a bázisnál. Az üzemanyag kiskereskedelem júliusban immár második egymást követő hónapban emelkedett, júliusban 0,4 százalékkal, az év első hét hónapjában pedig 0,2 százalékkal nőtt.

A KSH most tette közzé az első negyedévi kiskereskedelmi forgalom régiók szerinti volumenindexeit a jármű- és üzemanyag-kereskedelem nélküli adatok alapján. Eszerint az országosan átlagos 1,2 százalékos forgalomcsökkenéshez képest a Közép-Dunántúlon összehasonlító áron változatlan maradt a kiskereskedelmi forgalom. A legnagyobb arányban a dél-alföldi (2,6 százalék) és az észak-alföldi (2,2 százalék) régióban esett vissza a kiskereskedelmi forgalom az év első három hónapjában, a többi régióban pedig 0,6 és 1,3 százalék között volt a csökkenés mértéke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Növekvő árverseny várható a hazai kiskereskedelemben

A növekvő árverseny, a saját márkás termékek még hangsúlyosabbá válása, és kiválóan teljesítő diszkontok jellemzik a következő időszakban a hazai kiskereskedelmet - prognosztizálja a PricewaterhouseCoopers a Budapesti Corvinus Egyetem közös tanulmánya.