szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A globális pénzügyi válság miatt Nicolas Sarkozy francia elnök kedden válságértekezletre hívta hivatalába a legfőbb francia bankok és biztosítótársaságok vezetőit.

Az elnöki hivatal közleménye szerint a megbeszélésen a Crédit Agricole, a BNP, a Société Générale, a Caisse d'epargne, a Banque Populaire, a Crédit Mutuel, a Banque Postale, az Axa, a Groupama és a biztosítók felügyeletét ellátó szervezet vezetői kaptak meghívást. A megbeszélésen az államfő "emlékeztette a pénzintézeteket arra, hogy elsődleges feladatuk a gazdaság finanszírozása. A francia kormány még a héten újabb intézkedéseket fog bejelenteni a pénzintézetek feladatairól a gazdaság finanszírozásában" – áll a rövid közleményben.

A találkozó néhány órával azután kezdődött, hogy Yves Leterme belga miniszterelnök bejelentette: a belga, a francia és a luxemburgi kormány 6,4 milliárd eurós tőkeinjekcióval segíti az amerikai jelzáloghitel-piaci válság miatt bajba jutott Dexia bankcsoportot. A mentőcsomagról reggel 5 órakor egyeztetett az államfő Francois Fillon kormányfővel és Christine Lagarde gazdasági miniszterrel. A francia állam 1 milliárd, a francia állami tulajdonban lévő Caisse de Depots (CDC) pedig 2 milliárd euróval járult hozzá a tőkeemeléshez.

A válság kirobbanása óta a francia hatóságok, a politikusok és elemzők többször megismételték: a francia bankrendszer szilárd; alapját a pénzügyi termékek és szolgáltatások forgalmazásával foglalkozó nagy hitelintézetek jelentik, amelyek az amerikai bankokkal ellentétben nem foglalkoznak a legnagyobb kockázattal járó pénzügyi termékekkel.

"A francia pénzügyi rendszer az egyik legbiztosabb a világon. Teljesen megbízhatunk a biztonságában" – közölte kedden Christian Noyer francia jegybanki elnök, aki részt vett az elnöki hivatal válságértekezletén. Arra is emlékeztetett, hogy az európai bankok tőkebiztosabbak, mint az amerikaiak, nincsenek teletömve rossz aktívákkal.

Elemzők szerint a Dexia mellett ugyanakkor legalább még egy francia bank, a Natixis is meggyengülhet a jelenlegi válság miatt. A Natixis csoport a Caisse d’épargne és a Banque Populaire leányvállalata, amely bankok több millió francia bankszámláját kezelik. A tőzsdére 2006 novemberében 19,55 eurós árfolyamon bevezetett Natixis részvény hétfőn már csak 2,2 eurót ért.

Az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó francia államfő hétfőn jelezte: előkészületben van a "nemzetközi pénzügyi rendszer újraalapítására" egy európai csúcstalálkozó, amelyre a Nyolcak (G8) közül a négy európai ország (Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Olaszország) vezetője mellett José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker, az eurócsoport vezetője és Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke lesz hivatalos. Sajtóértesülések szerint a találkozóra pénteken kerülhet sor Párizsban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Amerikai képviselőház: nem a 700 milliárdos mentőcsomagra – videó

Az amerikai képviselőház néhány órás vita után szoros, 226-207 szavazati aránnyal döntött úgy, hogy nem fogadja el a pénzügyi mentőöv tervét. A 453 tagú alsóházban 218 igen szavazat kellett volna a javaslat elfogadásához. Elemzők szerint a szoros eredményt, a nem szavazatok nagy arányát az magyarázza, hogy a közvélemény körében nagyon népszerűtlen a hatalmas összegű segélytervről szóló javaslat.

Gazdaság

Összeomlik a világ: 700 milliárdos romeltakarítás kérdőjelekkel

Az elmúlt hetekben tetőző válság után a pénzügyi világpiac túl van a nehezén, legalábbis annyiban, hogy megtörtént a legtöbb rossz, ami megtörténhetett. Már nem attól kell félni, hogy mi jöhet még, hanem attól, amivel a minimálisan 700 milliárd dollárba kerülő romeltakarítás jár. Bár Magyarországot kevéssé érintette közvetlenül az amerikai pénzpiac megrendülése, kár volna azt hinni, hogy a történelem legnagyobb üzleti bukfencének rezgései fennakadnának a határjelző karóinkon.

MTI Világ

Bush: Amerika súlyos pénzügyi válságban van

George W. Bush arra figyelmeztetett szerdai tévébeszédében, hogy az Egyesült Államok súlyos pénzügyi válságban van, s kormányzati cselekvés híján hosszú recesszió köszönthet az amerikai gazdaságra.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Hagyni kéne, hogy csődbe menjenek az amerikai bankok…

Az amerikai képviselőház elutasította a pénzügyi szektor megsegítésére eltervezett 700 milliárd dolláros mentőakciót, amivel nagy csalódást okozott a világ tőzsdéin. Vannak azonban olyan érvek is, amelyek – bármi legyen is a javaslat későbbi sorsa – a döntés helyességét támasztják alá. Kerül, amibe kerül.