szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 810,34 pontos, 5,56 százalékos emelkedéssel, 15 387,80 ponton zárt hétfőn.

A részvénypiac forgalma 34,8 milliárd forint volt hétfőn, a vezető részvények árfolyama vegyesen változott az előző napi záráshoz képest.

Keresztesti Andrea, a KBC Securities vezető üzletkötője elmondta, hogy a régióban eltérő mértékben ugyan, de valamennyi tőzsdeindex emelkedett. Az egymás után megjelenő mentőcsomagok hatására a hangulat javult ugyan, a bizonytalanság azonban nem múlt el. A BÉT-en jelentős "kilengésekkel" emelkedtek az árfolyamok azoknál a papíroknál, amelyek a legnagyobb veszteséget szenvedték el a múlt héten. Az OTP több mint 11, a Mol pedig több mint 12 százalékkal erősödött.

Az európai országok mentőcsomagjai hosszabb távon talán megnyugvást hozhatnak a piacoknak, rövid távon azonban fennmaradhat az ideges kereskedés. A lassabb ütemű egyenletes emelkedés kedvezőbb lenne a piacoknak, de nem kizárt, hogy a következő napokban továbbra is "ugrálva" emelkednek majd az árfolyamok.

A nap folyamán az OTP részvények maximális napi árajánlati limitjét a szokásos 15 százalékról 30 százalékra emelte a BÉT, miután az elmúlt kereskedési napokon fundamentálisan nem indokolható mértékben gyengült a bankpapír, és a tőzsde vezetése úgy ítélte meg, hogy az ajánlattételi korlátok a hétfői kereskedési adatok alapján nem biztosítanak kellő mozgásteret az árfolyam alakulásának. A döntés életbelépése előtt 15 percig szünetelt az OTP részvények kereskedése. Ezt követően több mint 23 százalékkal 4444 forintig emelkedett az árfolyamuk.

Az OTP a múlt héten közel 43 százalékos gyengülést szenvedett el, ami 2.700 forintos árcsökkenésnek felelt meg. A bank papírjainak pénteki záró árfolyama 3.600 forint volt, azonban az október 10-i kereskedés során még 3277 forintos áron is született kontraktus a tőzsdén. A legnagyobb mértékű napi veszteséget október 9-én, csütörtökön szenvedte el a bank papírja, miután az egész napi emelkedés után, közvetlenül tőzsdezárás előtt, az előző napi záróárhoz képest 14,33 százalékkal esett az árfolyama, ami mögött a bank tudatos, külföldi spekulációs támadást feltételezett.

A Mol 1445 forinttal, 12,57 százalékkal 12 945 forintra erősödött, 6,6 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 400 forinttal, 11,11 százalékkal 4000 forintra nőtt, forgalmuk 22,7 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 23 forinttal, 3,30 százalékkal 675 forintra csökkent, forgalma 1,9 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 95 forinttal, 0,30 százalékkal 31 550 forintra esett, a részvények forgalma 2,6 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 248,1 millió forintos forgalom mellett 1490 forinttal, 14,97 százalékkal 11.440 forintra emelkedett.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1680,03 ponton zárt hétfőn, ez 75,32 pontos, 4,69 százalékos emelkedés a pénteki záráshoz viszonyítva.

Az egyedi részvények árfolyamát itt követheti.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok október közepére

Az elmúlt hetek eseményei arra ösztönözték a befektetőket, hogy minden kockázatos eszköztől a lehető leggyorsabban szabaduljanak meg. Végletekig leegyszerűsítve azt lehet mondani, hogy a piacokon a bizalom teljes mértékben megszűnt, aminek következtében a bankok egymás között nem, vagy csak nagyon magas kamat ellenében hajlandók kölcsönözni. A bizonytalanság miatt olyan környezet alakult ki, amelyben „mindenki gyanús”. Ilyen helyzetben milyen befektetéseket keressünk?