szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az OTP részvények maximális napi árajánlati limitjét a szokásos 15 százalékról 30 százalékra módosította a tőzsde a hétfői kereskedési napra.

A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett indoklás szerint az OTP árfolyamában az elmúlt kereskedési napokon olyan elmozdulásokat lehetett tapasztalni, amelyek fundamentálisan nem indokolhatóak. A tőzsde vezetése úgy ítélte meg, hogy a Kereskedési Kódexben rögzített ajánlattételi korlátok a hétfői kereskedési adatok alapján nem biztosítanak kellő mozgásteret a részvény áralakulásának.

A döntés életbelépése előtt 15 percig szünetelt az OTP részvények kereskedése. Ezt követően több mint 23 százalékkal 4444 forintig emelkedett az árfolyamuk.

A tőzsdei szabályzat szerint az "A" kategóriás részvények, illetve a BUX-papírok esetében maximum 15 százalékos, a "B" kategóriás, illetve a BUX-ban nem szereplő részvények esetében maximum 20 százalékos lehet a napi árelmozdulás a bázisárhoz képest, ami rendszerint az előző napi záróár. A bázisártól ennél nagyobb mértékben – fölfelé vagy lefelé – eltérő árajánlatot nem lehet a rendszerbe bevinni. Tíz százaléknál nagyobb árelmozdulás esetén a kereskedési rendszer automatikusan leállítja az adott papír kereskedését, ami néhány percig, maximum tíz percig szünetel. Ha azonban a Budapesti Értéktőzsde indokoltnak ítéli meg, akkor megnövelheti a napi árfolyamváltozás maximális mértékét.

Az OTP részvények hétfő délelőtti emelkedése hátterében a bank papírjainak múlt heti nagy mértékű értékvesztése áll, ami – a szakértők és a bank vezetői szerint egyaránt – jelentősen elrugaszkodott a valós piaci folyamatoktól.

Az OTP a múlt héten közel 43 százalékos gyengülést szenvedett el, ami 2700 forintos árcsökkenésnek felelt meg. A bank papírjainak pénteki záró árfolyama 3600 forint volt, azonban az október 10-i kereskedés során még 3277 forintos áron is született kontraktus a tőzsdén.

Az OTP részvények értékének jelentős esése már október 6-án, hétfőn megkezdődött: a bankpapír a hét nyitónapján 10,95 százalékot veszített értékéből az előző hét pénteki záró árfolyamhoz képest. A tíz százalék feletti gyengülés következtében a héten először, percekre felfüggesztették az OTP papírjainak kereskedését, és a felfüggesztés még három alkalommal ismétlődött meg a héten.

A legnagyobb mértékű napi veszteséget október 9-én, csütörtökön szenvedte el a bank papírja, miután az egész napi emelkedés után, közvetlenül tőzsdezárás előtt, az előző napi záróárhoz képest 14,33 százalékkal esett az árfolyama. A jelentős gyengülés kiváltó oka, egy nagy volumenű - a teljes napi forgalom tíz százalékát kitevő - eladási ajánlat megkötése volt, amely mögött az OTP egyértelműen tudatos, külföldi spekulációs támadást feltételezett. A bank vezetői megerősítették, hogy az OTP pénzügyi helyzete stabil, és emellett a pénzintézet október 10-én pénteken több mint 3,6 millió darab saját részvényt vásárolt a tőzsdén azzal a céllal, hogy támogassa a papír árfolyamát.

Az egyes részvények árfolyamát itt nézheti meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Spekuláció az OTP ellen?

A PSZÁF vizsgálja az OTP elleni spekulációt, felvette a kapcsolatot az angol felügyeleti szervekkel – jelentette be Veres János pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

Csányi: az idén 1 milliárd eurós profit az OTP-nél

Érthetetlen a piacon beindult mozgás az OTP árfolyamában, ugyanis a bank eszközeinek minősége nem romlott, az idénre tervezett 1 milliárd eurót meghaladó profit tartható – jelentette ki Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Csányi részben Urbán nyakába varrta az OTP elleni támadást

Az OTP Bank likviditása erős, a banknak jelentős tartalékai vannak – jelentette ki Csányi Sándor, a pénzintézet elnök-vezérigazgatója a Veres János pénzügyminiszterrel és Simor András jegybankelnökkel tartott közös sajtótájékoztatón. Egyben elmondta, hogy nem adta volna el Mol-papírjait, ha tudja, mekkora hullámot ver az ügylet.

Vélemény

Mózer András: Mol, OTP. Hadműveleti terület: Magyarország

Egy magyar devizaválság, vagy egy magyar bankpánik mindent leértékel és olcsóvá tesz Magyarországon. A jegybank és a költségvetés eszközei elégtelenek egy ilyen akció feltartóztatására, ráadásul nem lehetünk biztosak abban, hogy az állami döntéshozók racionálisan cselekszenek. A Budapesti Értéktőzsde eseményei, az OTP és a MOL érthetetlen zuhanása, a forint devalválódása, az egyértelmű spekulációs támadások azt jelzik, hogy a hadművelet megindult. De ki vagy kik állnak mögötte?

MTI Gazdaság

Valótlan híresztelés miatt zuhant az OTP-részvények árfolyama

A tőzsdezáráskor bezuhant az OTP árfolyama a BÉT-en, mert Londonban híresztelések terjedtek el arról, hogy a banki állami segítséget kapna, minden magyar hivatalos szerv cáfolta ezt, a bank a híresztelést spekulációnak minősítette, amivel a papír árfolyamának mesterséges letörését szeretnék elérni.