szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szélesedik a szegények és a gazdagok közötti szakadék a világ legfejlettebb országaiban - állapította meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 30 országra kiterjedő tanulmányában.

Főképp az Egyesült Államokban, ahol Mexikót és Törökországot követően a legnagyobb a távolság a gazdagok és a szegények jövedelme között, szélesedett a szakadék 2000 óta - olvasható a kedden közzétett tanulmányban. A vezető ipari országok közül egyedül Franciaországban csökkent a szegények és a gazdagok közötti egyenlőtlenség az elmúlt húsz évben, de az még így sem érte el az észak-európai országok egyenlőségi szintjét.

Angel Gurria, az OECD főtitkára a kormányzatokat tettekre szólította fel, szerinte a lakosság egészére, nemcsak az elitre kiterjedő oktatás fejlesztésével, a segélyezés helyett a munkavállalási lehetőségek bővítésével lehetne enyhíteni a "megosztó" egyenlőtlenségen. A kormányok erőfeszítései, hogy a szociálpolitika révén javítsanak a helyzeten, "osszák el újra a gazdagságot", egyre kevésbé hatékony módszer, mivel az alacsonyan képzett emberek egyre nehezebben találnak munkát - állapítják meg a jelentés szerzői.

Az Egyesült Államokban a leggazdagabb felső 10 százalék átlagban 93 ezer dollárt keres, ami a legmagasabb összeg az OECD-országokban. A legszegényebb 10 százalék 5800 dollárhoz jut, ami az OECD átlagánál 20 százalékkal alacsonyabb jövedelem.

Bár az OECD jelentése az 1985-2005 közötti 20 évre vonatkozik, a trendek az OECD szerint napjainkig érvényesülnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!