szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az OTP Bank ingatlanfedezet-értékelési rendszerét időről időre felülvizsgálja, s a mostani felülvizsgálat keretében űgy döntött, hogy az ország valamennyi településén elfogadja a lakóingatlanokat az ingatlan alapú hitelek fedezetéül.

A közlemény szerint ugyanakkor folytatja markánsan konzervatív hitelezési gyakorlatát, ami a jelenlegi nemzetközi pénzpiaci helyzet negatív hatásai és a kedvezőtlen reálgazdasági kilátások miatt kiemelt fontosságú. 
   
Az OTP Bank stabil forint- és devizaforrásai bázisán a támogatott és piaci kamatozású forinthitelek, valamint deviza alapú hitelek széles körét nyújtja. A bank az új hiteligénylések körében az eddigiekhez képest is körültekintőbben jár el, mert a nehezebben előre jelezhető devizaárfolyam-változások kedvezőtlen hatásait nem akarja az ügyfelekre hárítani - áll a közleményben.
   
Korábban több település vezetője és a Lakástulajdonosok Országos Érdekvédelmi Egyesülete is tiltakozott az OTP gyakorlata ellen, hogy bizonyos települések ingatlanait nem fogadja el hitelfedezetként.
   
Monok polgármestere szerint diszkriminatív és az uzsorakölcsönök virágkorát idézi az a "feketelista", amely kizárja a kistelepüléseken élőket a hitelfelvétel lehetőségéből, és ezzel előidézi a vidék elnéptelenedését. Szepessy Zsolt polgármester rámutatott arra: elsősorban Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kistelepülések találhatók az OTP által meghatározott listán, a 126 községet érintő döntés alapján a pénzintézet nem fogad be szerinte forgalomképtelen ingatlant fedezetként.
   
Az OTP közleményében hétfőn azt írta: ingatlanfedezet-értékelési rendszerében három kategóriába sorolja kockázati szempontból az ingatlanokat, azok forgalomképessége szerint. A minősítés alapját objektív mérő- és mutatószámok - ingatlanforgalmi statisztikai adatok, KSH kistérségi elemzések (például migráció), új építésű ingatlanok és a forgalmazott ingatlanok arányszáma - adják. A közel 3200 magyarországi településen található mintegy 4 millió 200 ezer lakóingatlan mindössze 1,5 százaléka tartozik a harmadik kategóriába, ezek az ország 300 településén vannak. Ez a 300 település része az ország 28 halmozottan hátrányos kistérségének, amelyek a hétéves EU-s költségvetési periódusban helyzetük javításához európai uniós forráshoz juthatnak. 
   
Az OTP szerint éppen ezek a tények támasztják alá szigorú fedezetértékelési rendszerének indokoltságát. Úgy fogalmazott: teljességgel megalapozatlan minden olyan közlés, amely azt állítja vagy sugallja, hogy a bank indokolatlanul megkülönböztet akkor, amikor a szigorú kockázatkezelési elveknek megfelelően, következetesen nem fogad be fedezetként forgalomképtelen ingatlant.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!